Kowaliczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kowaliczki
Neosittidae[1]
Ridgway, 1904
Kowaliczek zmienny (Daphoenositta chrysoptera)
Kowaliczek zmienny (Daphoenositta chrysoptera)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina kowaliczki
Rodzaje
Zasięg występowania
Mapa występowania

Kowaliczki (Neosittidae) – monotypowa rodzina małych ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), licząca trzy gatunki występujące w Australazji. Wyglądem zewnętrznym przypominają przedstawicieli rodziny kowalikowatych, w obrębie której klasyfikowane były przez wiele lat, ale obecnie wydzielane są do osobnej rodziny[2]. Są zasadniczo osiadłe, migrując jedynie lokalnie.

Są to małe, leśne ptaki o długości 10-14 cm i wadze 8-20 g (przy czym kowaliczek czarny jest nieco większy i cięższy od pozostałych) z ostro zakończonymi, zagiętymi w dół dziobami, których używają do poszukiwania i zdobywania owadów i ich larw z kory drzew. Skrzydła długie i szerokie. Nogi mają krótkie, z długimi palcami, jednak nie wykazują przystosowania do wspinania się po pniach. Mają krótki ogon. Dziób kształtu sztyletu u kowaliczka czarnego, a nieznacznie zagięty w górę u kowaliczka zmiennego. Upierzenie kowaliczka czarnego jest w większości czarne, z czerwonymi policzkami; u kowaliczka zmiennego ubarwienie bardziej złożone z wieloma podgatunkami posiadającymi różne jego odmiany. Wszystkie kowaliczki ukazują w pewnym stopniu dymorfizm płciowy w upierzeniu.

Są generalnie kiepskimi lotnikami, co może być wyjaśnieniem dla niezasiedlenia przez te ptaki właściwych dla nich siedlisk na wyspach, jak na przykład na Tasmanii. Budują otwarte gniazda kielichowe w rozgałęzieniach drzew.

Pierwotnie były klasyfikowane w dwóch osobnych rodzaje - kowaliczek czarny w rodzaju Daphoenositta, a kowaliczek zmienny i - wydzielony z tego gatunku - kowaliczek górski w rodzaju Neositta. Obecnie oba rodzaje są zwykle łączone w Daphoenositta.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny zalicza się tylko jeden rodzaj zawierający 3 gatunki[3][4][5]:

Przypisy

  1. Neosittidae w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. R. Noske: Family Neosittidae (Sittellas). W: J. et al. del Hoyo: Handbook of the Birds of the World. T. Vol. 12: Picathartes to Tits and Chickadees. Barcelona: Lynx Edicions, 2007, s. 628-639. ISBN 978-84-96553-42-2.
  3. Frank Gill, Minturn Wright, David Donsker: Family Neosittidae (ang.). IOC World Bird List: Version 3.1. [dostęp 26 czerwca 2012].
  4. Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Neosittidae Ridgway, 1904 - kowaliczki - Sittellas. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 26 czerwca 2012].
  5. John H. Boyd III: Neosittidae: Sittellas (ang.). W: Aves—A Taxonomy in Flux 2.5 Introduction [on-line]. John Boyd's Home Page. [dostęp 26 czerwca 2012].