Król (karta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cztery króle we wzorze anglo-amerykańskim
Cztery króle we wzorze polskim/niemieckim

Królfigura w kartach do gry, druga co do starszeństwa po asie (w niektórych grach, np. w tysiącu – trzecia z kolei po asie i dziesiątce), starsza od damy.

52-kartowa talia kart do gry zawiera 4 króle, po jednym w każdym kolorze (trefl, karo, kier i pik). Król w języku francuskim to Roi, dlatego karta w tym języku oznaczona jest literą R. Jej odpowiednikiem w kartach angielskich, niemieckich i polskich jest litera K (kolejno ang.: King, niem.: König). W wersji rosyjskiej król jest oznaczony literą К (Король, Korol) wyglądem nieznacznie różniącą się od łacińskiego K.

W taliach typu niemieckiego również występują króle. Przedstawiane są zwykle jako postaci ukoronowanych mężczyzn siedzących na koniach (wersja symetryczna) lub jako króli siedzących na tronach (wersja z całą postacią). Karty te zwykle są oznaczone literą K w rogach, jednak jeśli nie jest używane oznaczenie literowe to zwykle zastępczym jest umiejscowienie symbolu koloru w lewym górnym rogu (wersja symetryczna) lub dwóch równoległych symboli koloru (wersja z całą postacią).

Wygląd kart (króli)[edytuj | edytuj kod]

  • oznaczenie literowe K (King/König/Król):
  • oznaczenie literowe R (Roi):