Krewetki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Krewetka)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krewetki
Caridea[1]
Dana, 1852
Hymenodora glacialis
Hymenodora glacialis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Podrząd Pleocyemata
Infrarząd krewetki
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikisłownik Hasło krewetka w Wikisłowniku
Krewetki głębokomorskie
Krewetka ugotowana na parze

Krewetki, krewetki właściwe[2] (Caridea) – morskie i słodkowodne skorupiaki zaliczane do podrzędu Pleocyemata z rzędu dziesięcionogów. Zwyczajową nazwą krewetki określana jest też zaliczana do Caridea nadrodzina Palaemonoidea[3]. Opisano około 2500 gatunków[2] klasyfikowanych w kilkunastu nadrodzinach. Wiele z nich poławia się w celach konsumpcyjnych.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Krewetki występują w wodach całego świata. Kilka gatunków żyje w Bałtyku (gdzie jednak zapewne z uwagi na małe rozmiary używane są tylko jako przynęta). Jeden gatunek – krewetka nakrapiana (Atyaephyra desmaresti) – pojawił się w Odrze[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Są to na ogół niewielkie skorupiaki o ciele spłaszczonym grzbieto-brzusznie i mniej lub bardziej cylindrycznym głowotułowiu[4], blaszkowatych skrzelach i słabo wykształconych szczypcach. Pierwsza para pleopodiów u samców jest mniej lub bardziej zredukowana[2].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Krewetki są jadalne i ze względu na smaczne mięso zaliczane do najpopularniejszych owoców morza. Są poławiane na dużą skalę, głównie garnela (Crangon crangon) i krewetka północna (Pandalus borealis). Ich połowy mają coraz większe znaczenie w rybołówstwie. Mniejsze osobniki wykorzystywane są jako pokarm dla zwierząt akwariowych i terrariowych. Niektóre gatunki krewetek i ich odmiany – zwłaszcza słodkowodne – są hodowane w akwariach (np. Caridina multidentata, Caridina sp. "Crystal Red" i Fire Red).

Krewetki Bałtyku[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Caridea w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Zoologia : Stawonogi. Szczękoczułkopodobne, skorupiaki. T. 2, cz. 1.. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. ISBN 978-83-01-16568-0.
  3. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  4. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]