Krokodyl z Orinoko
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
| Krokodyl z Orinoko | |
| Crocodylus intermedius[1] | |
| Graves, 1819 | |
| Systematyka | |
| Domena | eukarionty |
| Królestwo | zwierzęta |
| Typ | strunowce |
| Podtyp | kręgowce |
| Gromada | gady |
| Podgromada | diapsydy |
| Rząd | krokodyle |
| Rodzina | krokodylowate |
| Rodzaj | Crocodylus |
| Gatunek | krokodyl z Orinoko |
| Kategoria zagrożenia (CzKGZ)[2] | |
| Zasięg występowania | |
Krokodyl z Orinoko (Crocodylus intermedius) – gatunek gada z rodziny krokodylowatych (krokodyle właściwe).
- Opis
- Największy drapieżnik Ameryki Południowej. Prawdopodobnie samce w sprzyjających warunkach mogą dorastać do 7 metrów długości[3].
- Rozmiary
- Długość do 5 m (samiec), 3,2 m (samica)
Masa ciała 380 kg (samiec), 200 kg(samica) . - Biotop
- Sezonowe słodkowodne rzeki.
- Pokarm
- Ryby, duże ptaki i małe ssaki.
- Rozmnażanie
- Pod koniec pory deszczowej kiedy wody już opadają i zaczyna się pora sucha wycofują się do nor wykopanych na brzegach rzeki. Samica wykopuje gniazdo w bagnistym terenie i zazwyczaj składa ok. 40 jaj. Samica pozostaje w pobliżu gniazda aby chronić jaja.
- Występowanie
- Dziś żyje 1500 tych zwierząt w górnym i dolnym biegu rzeki Orinoko od Wenezueli do Kolumbii[3]. Należy tam do zwierząt chronionych.
Przypisy
- ↑ Crocodylus intermedius w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
- ↑ Crocodylus intermedius. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
- ↑ 3,0 3,1 Crocodylus intermedius (GRAVES, 1819) (ang.). The Reptile Database. [dostęp 12 września 2010].