Krosnowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krosnowice
Kościelny cmentarz obronny od wewnątrz
Kościelny cmentarz obronny od wewnątrz
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
Gmina Kłodzko
Liczba ludności (2012) 2 549
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy 57-362
Tablice rejestracyjne DKL
SIMC 0852861
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Krosnowice
Krosnowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krosnowice
Krosnowice
Ziemia 50°23′10″N 16°38′02″E/50,386111 16,633889
Strona internetowa miejscowości
Dwór w Krosnowicach
Przydrożna kaplica w Krosnowicach

Krosnowice (niem. Rengersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. Częścią Krosnowic jest Koniecznik.

Krosnowice położone są w Sudetach Środkowych, w masywie Krowiarki, na pograniczu Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy.

W Krosnowicach żył, pracował a także został pochowany kompozytor, muzyk, śląski poeta dźwięków Ignaz Reimann. Corocznie na przełomie września/października odbywa się koncert międzynarodowy ku jego pamięci w miejscowym kościele parafialnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1945 wieś została włączona do Polski. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Początkowo dla wsi przyjęła się nazwa Rankowo, jednak w 1946, w pierwszą rocznicę utworzenia zakładu włókienniczego w dawnej fabryce Löbbeckego (założonego przez Hermanna Lindheima, późniejsze Krosnowickie Zakłady Przemysłu Bawełnianego), utworzono nazwę Krosnowice.

W latach 1945-54 siedziba gminy Krosnowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

 • kościół par. pw. św. Jakuba, z XIV-XVIII w. z otoczeniem:
  • kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła stoi na wyraźnym wzniesieniu we wschodniej części wsi, wysoko ponad korytem Nysy Kłodzkiej, w pobliżu tutejszego dworu. Naturalna obronność miejsca została dodatkowo wzmocniona poprzez otoczenie świątyni owalnym, kamiennym murem z dwiema bramami (po stronie południowej i północno-zachodniej) oraz dwiema furtkami (prowadzącą do dworu w kierunku wschodnim oraz ku plebanii w stronę zachodu). Obecna postać muru obronnego to efekt przebudów z XVII–XVIII w., jednak jego pierwotne założenie jest starsze. Brama południowa o ostrołukowym prześwicie zwieńczona jest prostą attyką, za którą kryje się jednospadowy dach. Z przodu stoi wysoka kolumna zwieńczona metalowym krzyżem i barokowa, kamienna grupa Ukrzyżowania (poddana renowacji w 1883 r.). Obok bramy znajduje się XVIII-wieczna kaplica-kostnica z namiotowym dachem krytym gontem, a w murze wnęka z rzeźbą Ecce homo (figurą Chrystusa stojącą przy marmurowej kolumnie). Brama północno-zachodnia, pozbawiona szczytu, ma otwór sklepiony półkoliście.
  • cmentarz kościelny obronny
  • mur z obejściem podcieniowym, mur/drewn., z XVIII w.
  • budynek bramny, z XVIII-XIX w.
  • kostnica
  • dom przedpogrzebowy.
 • zespół pałacowy w Krosnowicach Górnych, z XVIII-XIX w.:

Powódź[edytuj | edytuj kod]

W roku 1997, 2006, 2007 oraz 2009 miejscowość została nawiedzona przez falę powodziową. W roku 2016 ma tu zostać ukończona zapora o długości około 500 m oraz suchy zbiornik o pojemności 1,5 mln m sześciennych. Zbiornik Krosnowice zostanie zlokalizowany w rejonie koryta potoku Duna i będzie miał powierzchnię około 40 ha. Obecnie prowadzone są prace projektowe na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2 sierpnia 2012]. s. 66.