Kryptozoologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kryptozoologia (z gr. kryptos – ukryty, zoon – zwierzę i logos – nauka) – wiara w zwierzęta występujące w podaniach, legendach i relacjach świadków, a których istnienie odrzuca zoologia, ze względu na brak wiarygodnych, naukowych dowodów. Pomysł nazwy tego kierunku badań jest zwykle przypisywany zoologowi Bernardowi Heuvelmansowi, który zaproponował ten termin w swojej książce wydanej w 1955 r. pt. On The Track of Unknown Animals (tytuł polskiego wydania: Na tropach nieznanych zwierząt). Sam Heuvelmans twierdził jednak, że termin ten pochodzi pierwotnie od Anthonid Cornelis Oudemansa, który w 1892 r. użył go swojej książce pt. The Great Sea Serpent.

Heuvelmans argumentował, że kryptozoologia powinna się posługiwać zwykłą metodą naukową w dostarczaniu dowodów na istnienie kryptozwierząt, ale równocześnie powinna nie ograniczać się w swoich poszukiwaniach do badań terenowych, lecz także analizować legendy, mity, podania, relacje przypadkowych świadków, ze względu na to, że mogą one zawierać elementy prawdy.

Zoolodzy twierdzą, że od dawna tak czynią – gromadząc wszelkie dane, które mogą naprowadzić na odkrycie nowego gatunku. Różnica między zoologią a kryptozoologią polega w zasadzie na tym, że ta druga uznaje często pseudo-dowody na istnienie kryptyd (np.: niewyraźne zdjęcia, ślady na ziemi, resztki sierści innych zwierząt), które przez zoologię są odrzucane jako nie dość przekonujące.

Specyficznymi kategoriami w obrębie kryptozwierząt (tzw. kryptyd) są domniemane reliktowe hominidy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]