Krystyna Toczyńska-Rudysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krystyna Toczyńska-Rudysz
Ilustracja
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

12 sierpnia 1939
Równe

Specjalność: historia sztuki
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Krystyna Toczyńska-Rudysz (ur. 12 sierpnia 1939 w Równem) – polska historyk sztuki, związana z ziemią kłodzką, wieloletnia dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej, społeczniczka, autorka publikacji naukowych dotyczących historii regionu, animatorka wielu przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W Kłodzku, gdzie mieszka od 1951 ukończyła I LO. Po studiach z historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, ukończyła 2-letnie podyplomowe studia muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1965–1972 pełniła funkcję Powiatowego Konserwatora Zabytków przy Wydziale Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Kłodzku (będąc pierwszym w Polsce Powiatowym Konserwatorem Zabytków), jak również członka zarządu Powiatowej Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK. Dzięki jej staraniom przeprowadzono remonty wielu zabytków architektury i konserwacje zabytków ruchomych. Kłodzka Komisja Opieki nad Zabytkami uważana była za jedną z najlepszych w Polsce.

W 1964 została zatrudniona na stanowisku asystenta w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, a w latach 1972 do 2001 pełniła funkcję dyrektora tego muzeum, będąc w tym okresie współautorką koncepcji adaptacji na potrzeby muzeum dawnego konwiktu jezuickiego, nadzorując potem w latach 1976-1986 jego remont generalny i tę adaptację. Pod jej kierownictwem muzeum stało się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego miasta i regionu. W 1985 muzeum rozpoczęło wydawanie „Zeszytów Muzealnych” o charakterze naukowym. Brała udział w opracowaniu monografii Kłodzko. Dzieje miasta[1].

Krystyna Toczyńska prowadziła bogatą działalność publicystyczną i popularyzatorską; jest autorką licznych artykułów publikowanych na łamach czasopism i periodyków regionalnych, scenariuszy wystaw muzealnych. Jest autorką tekstów do katalogów, zawsze dbała o estetykę wydawnictw towarzyszących imprezom muzealnym. Była inicjatorką, organizatorem i komisarzem szeregu wystaw, z których kilka otrzymało nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki w ogólnopolskim Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku, takich jak[2]:

  • wystawa „Oczy czasu”,
  • „Michał Klahr Starszy i jego theatrum sacrum”, wystawa i międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Michałowi Klahrowi Starszemu,
  • ekspozycja tradycji szklarskich ziemi kłodzkiej „Kłodzkie współczesne szkło artystyczne na tle historii i tradycji szklarstwa Ziemi Kłodzkiej”,
  • wystawa „Dom w zwierciadle minionego czasu (przestrzeń kulturowo-społeczna na przełomie XIX i XX wieku)”
  • „Kłodzkie Spotkania Muzealne”
  • obchody 640. rocznicy śmierci Arnošta z Pardubic (wspólnie z Muzeum Wschodnioczeskim w Pardubicach), pierwszego arcybiskupa Pragi.

Przez rok w końcówce I kadencji 1998-2002 była radną Sejmiku Województwa Dolnośląskiego[3][4].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Za swą działalność i wkład w popularyzację wiedzy o regionie otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, władz wojewódzkich i miejskich, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2001 tytuł Honorowego Obywatela Kłodzka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. Ryszarda Gładkiewicza, Kłodzko, MZK, 1998. ISBN 83-904888-0-9
  2. Krystyna Oniszczuk-Awiżeń: Krystyna Toczyńska-Rudysz. Gazeta Prowincjonalna Ziemi Kłodzkiej, 2013-06. [dostęp 2013-07-22].
  3. Niewygodni. wroclaw.naszemiasto.pl, 2001-10-31. [dostęp 2013-07-22].
  4. Sejmik się zmienia. wroclaw.naszemiasto.pl, 2001-09-27. [dostęp 2013-07-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]