Krytonosek myszaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krytonosek myszaty
Scytalopus pachecoi
Maurício, 2005
Krytonosek myszaty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Rodzina krytonosy
Rodzaj Scytalopus
Gatunek krytonosek myszaty
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Krytonosek myszaty[2] (Scytalopus pachecoi) – gatunek ptaka z rodziny krytonosów (Rhinocryptidae). Występuje w południowej Brazylii (w stanach Rio Grande do Sul i Santa Catarina) i w północno-wschodniej Argentynie (w prowincji Misiones). Jego naturalnym środowiskiemlasy i skraje lasów, gdzie często spotykany jest w pobliżu strumieni oraz w formacjach podszytu, takich jak zarośla bambusowe.

Początkowo sądzono, że spotkany ptak to krytonosek śniady (Scytalopus speluncae), jednak w 2005 r. opisano go jako nowy gatunek, na podstawie różnicy w upierzeniu i wydawanych odgłosach.

Mierzy ok. 12 cm i waży ok. 15 gramów. Górne partie są głównie ciemnoszare, spód ciała bladoszary. Bok ciemnożółty, z ciemnymi paskami.

Wydaje długie serie tonów z częstotliwością 2-3 na sekundę (w odróżnieniu od krytonoska śniadego, którego częstotliwość tych odgłosów to 5 tonów na sekundę). Wydaje także charakterystyczne, jednosylabowe (monosylabowe) odgłosy komunikacyjne oraz głośne odgłosy alarmujące.

Przypisy

  1. Scytalopus pachecoi. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  2. Nazwa polska za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rhinocryptidae Wetmore, 1930 - krytonosy - Tapaculos. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 29 października 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]