Krzeszna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 15:52, 16 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Krzeszna
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Przystanek kolejowy
Państwo pomorskie
Powiat

kartuski

Gmina

Stężyca

Liczba ludności (2011)

85

Strefa numeracyjna

58

Kod pocztowy

83-316 (Gołubie)

Tablice rejestracyjne

GKA

SIMC

0174088

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: pomorskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Krzeszna (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Krzeszna) – wieś w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Krzeszna jest częścią składową sołectwa Potuły. Położona na Kaszubach.

Do 2001 r. istniały miejscowości: Stara Krzeszna, kolonia wsi Potuły; oraz Mała Krzeszna, część kolonii Stara Krzeszna. Nazwy te zlikwidowano[1].

Krzeszna 31 grudnia 2011 r. miała 85 stałych mieszkańców[2].

Ze stoków Wzgórz Szymbarskich rozpościera się panoramiczny widok na jeziora Ostrzyckie i Patulskie, będące częścią szlaku wodnego „Kółko Raduńskie”.

Obecnie Krzeszna jest przede wszystkim szybko rozwijającą się wsią letniskową, która zimą staje się ośrodkiem sportów zimowych. Znajdują się tu 4 kolejowe ośrodki rekreacyjno-wczasowe.

Krzeszna znajduje się na trasie dawnej magistrali węglowej Maksymilianowo-Kościerzyna-Gdynia (przystanek kolejowy Krzeszna – kilka połączeń dziennych z Gdynią i Kościerzyną). Prowadzi tędy również turystyczny szlak turystyczny czerwony Szlak Kaszubski.

Nazwa miejscowości

Nazwa miejscowości wywodzi się od rodziny Krusina, którzy przez kilka pokoleń prowadzili (od 1641) w tym miejscu karczmę. Alternatywne historycznie nazwy: Karczma Nadolna albo Kruzin (1664, 1672, 1724), Kruzyn, Kruzin, Kruszyn, Krusinno, niem. Kresin[3], Kruszyno (XIX), Krzeszna (XX), niem. nazwa okupacyjna Groß Kressin (1939-1945). Forma Krzeszna nawiązuje do kaszubskiego rzeczownika krzesznia (czereśnia).

Chronologia wydarzeń

Tereny Krzesznej należały:

Przypisy

Linki zewnętrzne