Krzysztof Borkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Borkowski
Krzysztof Wawrzyniec Borkowski-senat.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 sierpnia 1964
Siedlce
Poseł VII kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Polskie Stronnictwo Ludowe
Okres urzędowania od 8 listopada 2011

Krzysztof Wawrzyniec Borkowski (ur. 10 sierpnia 1964 w Siedlcach) – polski polityk i samorządowiec, inżynier rolnik, senator III i V kadencji, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum rolnicze, następnie studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Został współwłaścicielem zakładu mięsnego w Mościbrodach (prezes zarządu od 2002), Zakładów Drobiarskich Stasin oraz spółki Dworskie Smaki, zajął się także prowadzeniem gospodarstwa rolnego (stawy rybne o powierzchni ok. 150 hektarów). Należy do Związku Rzeźników i Wędliniarzy, Zrzeszenia Handlu i Usług, Cechu Rzemiosł Różnych. Działa również w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Siedlcach. Działa w Polskim Stronnictwie Ludowym, należy do władz krajowych (członek rady naczelnej) i regionalnych partii. Był radnym gminy Wiśniew (przez dwie kadencje) oraz od 1998 do 2001 radnym województwa mazowieckiego. W latach 1993–1997 i 2001–2005 sprawował mandat senatora. W III kadencji reprezentował województwo siedleckie, brał udział w pracach Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Rolnictwa. W V kadencji uzyskał mandat w okręgu siedleckim, zasiadał w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2005 i 2007 bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych, a w 2009 do Parlamentu Europejskiego. Od 2006 do 2009 ponownie sprawował mandat radnego sejmiku mazowieckiego jako jego wiceprzewodniczący.

W wyborach parlamentarnych w 2007 startował do Sejmu w okręgu siedleckim, uzyskując 7565 głosów[1]. Mandat posła na Sejm VI kadencji objął 24 czerwca 2009 w miejsce Jarosława Kalinowskiego, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 6868 głosów[2].

W 2013 prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie wszczął postępowanie mające prowadzić do uchylenia immunitetu poselskiego Krzysztofa Borkowskiego w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów karnych dotyczących rzekomego podawania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]