Krzysztof Drzewiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Drzewiecki
Data i miejsce urodzenia

14 grudnia 1972
Bydgoszcz

Data i miejsce śmierci

30 stycznia 2006
okolice Tczewa

Przyczyna śmierci

wypadek samochodowy

Zawód, zajęcie

muzyk, śpiewak operowy

Krzysztof Drzewiecki (ur. 14 grudnia 1972 w Bydgoszczy, zm. 30 stycznia 2006 w okolicach Tczewa[1]) – bydgoski muzyk (organista), śpiewak operowy (tenor).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 14 grudnia 1972 w Bydgoszczy. W Liceum Muzycznym uczył się gry na fortepianie (1987-1989) i na organach (1989-1992). Był absolwentem dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku. Ukończył klasę organów u prof. Piotra Grajtera w bydgoskiej uczelni (1997) oraz śpiew na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie prof. Piotra Kusiewicza i adiunkta Leszka Skrli w Gdańsku (2002).

Od dziecka śpiewał w różnych chórach. Z zespołem „Canto” Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, występował na festiwalach w kraju i za granicą, także na scenie bydgoskiej opery w spektaklach „Carmen” G. Bizeta i „Tosca” G. Pucciniego w gmachu Teatru Polskiego.

W czasie studiów brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wirtuozów organów. Był dwukrotnym stypendystą „Académie Internationale de Musique w ST. Bertrand du Comminges” we Francji (1996,1998). Tajniki muzyki włoskiej poznawał na kursach mistrzowskich Wijnanda van de Pola (Sejny, 1994) i Andrei Marcona (Göteborg 1998). Własną działalność artystyczną rozpoczął recitalem organowym podczas XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy (1996). Podjął się organizacji Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów, którego został kierownikiem artystycznym. Koncertował jako organista na wielu festiwalach organowych, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Leżajsku, Lublinie, Łodzi, Pelplinie i Radomiu. Występował w Mannheim i w Hamburgu.

Jako śpiewak-tenor zadebiutował w 1996 w „Requiem” W.A. Mozarta, wystawionym przez bydgoską Akademię Muzyczną w Mannheim. W ramach studenckich warsztatów operowych w Bydgoszczy wystąpił w roli Eneasza w operze H. Purcella „Dydona i Eneasz”. Debiutem w profesjonalnej operze, na deskach Opery Leśnej w Sopocie, był występ w 2000 r. w operze R. Wagnera „Tannhäuser”. Współpracował z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku oraz śpiewał gościnnie w zespole muzyki dawnej „Cappella Gedanensis”. Jako solista-śpiewak występował pod batutą m.in. takich dyrygentów, jak: Tomasz Bugaj, Kai Baumann, Zbigniew Bruna, Janusz Przybylski, Jerzy Salwarowski, Włodzimierz Szymański, Zygmunt Rychert, zarówno na koncertach, jak i w spektaklach operowych.

Posiada na swoim koncie nagrania m.in. dla Radia Belgijskiego. Okazjonalnie zajmował się publicystyką muzyczną. Opublikował w latach 1999-2001 około 30 artykułów i recenzji na łamach „Promocji Kujawsko-Pomorskich”, „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, „Ruchu Muzycznego”, „Dziennika Bałtyckiego”.

Zginął 30 stycznia 2006 w wypadku samochodowym pod Tczewem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drzewiecki Krzysztof (1972 – 2006) [online], cmentarz.bydgoszcz.pl [dostęp 2021-01-19] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]