Kubik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kubik – popularna nazwa metra sześciennego, miary objętości[1]. Stosowana zazwyczaj do określania objętości drewna[1] "netto", to znaczy bez pustej przestrzeni, która może znajdować się pomiędzy złożonymi w stos kłodami. Tym kubik odróżnia się od metra przestrzennego, w którym – w odniesieniu do drewna – uwzględnione są wolne przestrzenie wewnątrz stosu (1 metr przestrzenny drewna na stosie to zazwyczaj ok. 0,65 kubika).

To rozróżnienie ma istotne znaczenie w leśnictwie, ponieważ kubik surowca (drewna) zajmuje więcej niż metr sześcienny przestrzeni. Miara ta stosowana jest też np. w papiernictwie i przemyśle drzewnym: np. ilość desek produkowanych przez tartaki mierzona jest też w kubikach.

Czasami, szczególnie przy wielkich masach surowców, w niektórych okolicznościach materiały sypkie mierzone są nie według ich masy, tylko objętości, dotyczy to także cieczy np. wody i mieszanki betonowej. Przy tego rodzaju pomiarach kubik jest równy wprost metrowi sześciennemu.

Inne znaczenia[edytuj | edytuj kod]

Kubikiem bywa też określany "przedmiot mający kształt prostopadłościanu"[1]. Znaczenie to jest zwykle używane w środowisku architektów i projektantów.

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło kubik w Wikisłowniku

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Kubik - Słownik Języka Polskiego PWN. [dostęp 2011-06-05].