Seria o Kulturze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Seria o Kulturze – seria książek science fiction napisana przez szkockiego autora Iaina M. Banksa. Powieści opisują Kulturę, utopijne kosmiczne społeczeństwo powszechnej obfitości, złożone z humanoidów, kosmitów i bardzo zaawansowanych sztucznych inteligencji żyjących w socjalistycznych kosmicznych habitatach w całej Drodze Mlecznej. Tematem przewodnim książek są dylematy, przed którymi stoi idealistyczne hipermocarstwo w kontaktach z cywilizacjami, które nie podzielają jego idei, a których zachowanie czasami uważa za odpychające. W części książek akcja rozgrywa się głównie poza Kultura, a czołowe postacie często znajdują się na obrzeżach (lub nie są obywatelami) Kultury, czasami działając jako agenci Kultury (świadomie lub nieświadomie) w jej planach ucywilizowania galaktyki.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Kultura jest społeczeństwem utworzonym przez różne rasy humanoidalne i sztuczne inteligencje około 9000 lat przed wydarzeniami z powieści z serii. Ponieważ większość populacji biologicznej może mieć praktycznie wszystko, czego zechcą, bez konieczności pracowania, to zapotrzebowanie na prawo i jego egzekucję jest niewielkie, a Kultura jest określana przez Banksa jako kosmiczny socjalizm[1]. Charakteryzuje się gospodarką powszechnej obfitości[2] której technologia jest do tego stopnia zaawansowana, że cała produkcja jest zautomatyzowana[3]. Jego członkowie żyją głównie w statkach kosmicznych i innych instalacjach pozaplanetarnych, ponieważ jej założyciele chcieli uniknąć scentralizowanych politycznych i korporacyjnych struktur władzy, którym sprzyjają gospodarki planet. Większość planowania i administracji jest przeprowadzana przez Umysły, bardzo zaawansowane sztuczne inteligencje[4].

Miejsce w science fiction[edytuj | edytuj kod]

Kiedy pojawiły się pierwsze historie o Kulturze, literatura science fiction była zdominowana przez cyberpunk, pesymistyczny podgatunek, który przedstawiał mroczne wizje offshoringu miejsc pracy do krajów o niższych kosztach lub mniej surowych przepisach, rosnącej potęgi korporacji i zagrożeniach dla prywatność stwarzana przez sieci komputerowe, ale nie oferował żadnych rozwiązań tych problemów. Historie o Kulturze są operą kosmiczną, z pewnymi elementami wolnymi od naukowego realizmu, a Banks ekstrawagancko wykorzystuje tę wolność, aby skupić się na ludzkich i politycznych aspektach swojego wszechświata; odrzuca dystopijny kierunek współczesnego kapitalizmu, zakładany zarówno przez cyberpunk jak i przez wcześniejsze space opery, pokazując społeczeństwo powszechnej obfitości jako podstawową cywilizację, na której koncentruje się historia[5]. Space opera osiągnęła szczyt w latach 30. XX wieku, ale zaczęła podupadać, gdy tacy redaktorzy jak John W. Campbell zaczęli domagać się bardziej realistycznych wizji. W latach sześćdziesiątych wiele oper kosmicznych było satyrami wcześniejszych, takie jak Stalowy Szczur i Bill bohater Galaktyki Harry'ego Harrisona[6] podczas gdy telewizyjne i filmowe space opery takie jak Star Trek i Star Wars były uważane za obniżające poziom intelektualny podgatunku[7][8]. Książki z cyklu o Kulturze znacząco ożywiły gatunek space opery[9].

Cykl powieściowy[edytuj | edytuj kod]

Powieści science fiction z cyklu Kultura[10]:

  • Wspomnij Phlebasa (Consider Phlebas), 1987
  • Gracz (The Player of Games), 1988
  • Najemnik (Use of Weapons), 1990
  • Excession, 1996
  • Inversions, 1998
  • Look to Windward, 2000
  • Matter, 2008
  • Surface Detail, 2010
  • The Hydrogen Sonata, 2012

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carolyn Brown: Utopias and Heterotopias: The 'Culture' of Iain M. Banks, w: Impossibility Fiction: Alternativity, Extrapolation, Speculation. ISBN 90-420-0032-5.
  2. Iain M. Banks, Interview: Iain M Banks talks 'The Hydrogen Sonata' with Wired.co.uk [online].
  3. Bains Iain M.: A Few Notes on the Culture. [dostęp 2012-03-22]. (ang.).
  4. Greg L. Johnson: Excession, a review. [dostęp 2020-04-07].
  5. David Seed: A Companion to Science Fiction. ISBN 1-4051-1218-2.
  6. The Cambridge Companion to Science Fiction. ISBN 0-521-01657-6.
  7. Amarpal Biring, 15 Blunders That Ruined J.J Abrams' Star Trek And Destroyed The Franchise [online], WhatCulture.com, 19 września 2012 [dostęp 2020-04-07] (ang.).
  8. Introducing Star Trek - #72 [online], www.depauw.edu [dostęp 2020-04-07].
  9. Andrew Butler. Thirteen waysof looking at the British Boom. „Steam Engine Time”. 4. 
  10. Iain M. Banks Books. Iain-banks.net. [dostęp 2020-09-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]