Curia Iulia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kuria (architektura))
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Curia Iulia
Kuria przy Forum Romanum
Kuria przy Forum Romanum
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Adres Forum Romanum
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Widok wnętrza Kurii – stan obecny

Curia Iulia (łac. Kuria [prawd. miejsce spotkań] Juliusza/julijska) – budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu w starożytnym Rzymie. Podobne budynki były stawiane w miastach zakładanych przez Rzymian, odbywały się w nich posiedzenia Rady Dekurionów.

Rzymski budynek powstał w VI w. p.n.e., został wybudowany za czasów króla Tulliusza Hostyliusza (Curia Hostillia). Budynek spłonął i został odbudowany za czasów Julisza Cezara (Curia Iulia), podczas przebudowy forum, oraz po pożarze 283 r. przez Dioklecjana. Odbudowa po pożarze, została przeprowadzona najprawdopodobniej według planów spalonego budynku. W średniowieczu (w VII w.) budynek został zamieniony na kościół.

Kuria była wybudowana z cegły. Ściany były wyłożone marmurem w części dolnej i ozdobione w części górnej sztukaterią. Posadzka była wyłożona mozaiką z marmuru w czarno-białe romby. W sali posiedzeń, naprzeciwko wejścia znajdowało się podium, przeznaczone dla prezydium senatu. Wzdłuż bocznych ścian wybudowane były stopnie, na których najprawdopodobniej stały krzesła senatorów. Posadzka była wyłożona marmurem. W sali stał także ołtarz bogini Wiktorii i jej złota statuetka.

Drzwi z Kurii zostały przeniesione i stanowią dzisiaj środkowe drzwi do Bazyliki św. Jana na Lateranie.

W 1937 roku Kurii przywrócono dawny wygląd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]