Kurt Wallander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kurt Wallander – postać fikcyjna, prowincjonalny policjant śledczy z Ystad, główny bohater szwedzkiej serii powieści kryminalnych Henninga Mankella oraz ich kilku adaptacji filmowych.

Rys postaci[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 30 stycznia 1948[1]. Mieszka sam, przy ulicy Mariagatan w Ystad, w Szwecji. Jest rozwiedziony – jego byłą żoną jest Mona. Ma z nią córkę Lindę, urodzoną w 1971, z którą jednak nie widuje się zbyt często. Wallander jest z usposobienia melancholikiem, nie ma wielu przyjaciół, a praca pochłania większość jego czasu. Jego życiowym mottem są słowa: Jest czas rodzenia i czas umierania (słowa pochodzą z biblijnej Księgi Koheleta). Matka Kurta zmarła, zaś stosunki z ojcem są dość skomplikowane, pełne napięć, między innymi z tego powodu, że ojciec nigdy nie zaakceptował wyboru policyjnej kariery syna.

Konstruując swojego bohatera pisarz stara się modyfikować postać wraz z upływem powieściowego czasu.

Quote-alpha.png
Jedną ze szczególnych cech Wallandera jest to, że stale się zmienia. W ten sposób różni się od wielu tzw. bohaterów, którzy są identyczni na pierwszej i na tysięcznej stronie książki. Ja takich książek nie lubię. Interesują mnie osoby, które się zmieniają. Nikt z nas nie będzie jutro taki sam.[2]

Kurt przechodzi kryzys wieku średniego, kłopoty ze zdrowiem, po zabiciu człowieka podczas akcji popada w depresję. Zmienia się też jego życie uczuciowe. Tuż po rozwodzie tęskni do żony, licząc na jej powrót. Później zaleca się nieporadnie i bez powodzenia do pani prokurator Anette Brolin. Podczas jednej z misji w krajach nadbałtyckich poznaje łotewską wdowę po policjancie, Baibę Liepę, w której zakochuje się z wzajemnością. Prowadzi z nią długą korespondencję i ma nadzieję na trwały związek.

Powieści z Kurtem Wallanderem[edytuj | edytuj kod]

Henning Mankell uczynił Wallandera protagonistą dziesięciu, jak dotąd, policyjnych powieści:[2]

oraz tomu opowiadań Piramida z 1999 (w Polsce wydane w trzech tomach w 2011: Cios/Szczelina, Mężczyzna na plaży/Śmierć fotografa i Piramida, a potem w jednym tomie jako Piramida).

Ponadto Linda Wallander, córka komisarza pojawiająca się w powieściach z tego cyklu, jest główną bohaterką wydanej w 2002 r. książki pt. Innan frosten ("Zanim nadejdzie mróz" 2012). Kurt Wallander pojawia się tu jako postać drugoplanowa.

Kurt Wallander w filmach[edytuj | edytuj kod]

W rolę Wallandera wcieliło się dotąd pięciu aktorów:[4]

Przypisy

  1. Pod koniec powieści "Morderca bez twarzy" autor napisał: 30 stycznia Kurt Wallander skończył czterdzieści trzy lata, a jest powieściowy rok 1991.
  2. 2,0 2,1 Opis cyklu powieści z Kurtem Wallanderem na oficjalnej, polskiej stronie autora, dostęp 2009-01-19
  3. Pierwotnie dystrybuowana tylko w Holandii nowela z 2004 pt. Het Graf (Händelse om hösten), ponownie wydana w 2013 jako Handen.
  4. Lista filmów z postacią Kurta Wallandera w serwisie IMDb.com, dostęp 2009-01-19
  5. Wallander coraz bliższy, notatka w serwisie Wirtualna Polska, 2008-02-22, dostęp 2009-02-19

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]