Kverneland Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pług obracany Kverneland
Kosiarka z kondycjonerem Kverneland Taarup

Kvernelandnorweski producent maszyn rolniczych i największy na świecie producent pługów. Firma została założona przez Ole Gabriel Kverneland (1854–1941) w 1879. Siedziba firmy znajduje się w Klepp, we wsi Kvernaland. Kverneland zatrudnia blisko 2300 pracowników na świecie.

Grupa Kverneland jest właścicielem następujących marek: Kverneland, Accord, Rau, Taarup and Vicon. Kverneland Group jest także dostawcą maszyn zielonkowych marki Deutz-Fahr, takich jak: kosiarki dyskowe, kosiarki dyskowe z kondycjonerem, przetrząsacze, zgrabiarki, przyczepy samozbierające.

W 1992 zawarcie partnerstwa z udziałem 50% w Macchine Agricole Maletti z Modeny jako partnera w produkcji narzędzi napędzanych WOM[1] W 1993 został nabyty producent maszyn zielonkowych Maskinfabriken Taarup z Kerteminde (Dania)[2] W 1995 zakupiono pozostałe 50% udziałów w Macchine Agricole Maletti. W 1996 zakupiono Accord Landmaschinen, Söest W 1997 została założona spółka Kverneland Poland sp.zo.o importująca produkty Grupy do Polski[3] W maju 1998 nastąpiło przejęcie holenderskiej firmy Greenland Group W 1999 roku przejęcie firmy Rau Group z Weilheim (Niemcy) W 2006 zamknięto fabrykę w Gottmadingen Niemcy. Produkcja przetrząsaczy i zgrabiarek została przeniesiona do Ketermindzaś owijarek i stałokomorowych pras zwijających do Geldrop gdzie produkowane są prasy zmiennokomorowe i wielkogabarytowe prasy kostkujące.[4], podpisanie umowy z niemiecką firmą Mayer na dystrybucję wozów paszowych pod nazwą SiloKing Taarup.

W 2008 Grupa sprzedała swoją fabrykę pras w Geldrop Grupie Kuhn należącej do Bucher Industries. W 2009 Kverneland Group zawarła umowę kupna z firmą Veenhuis Machines przewidującą przejęcie działu przyczep samozbierających i transportowych. W 2010 koncern przejął 30% udziałów we włoskim producencie pras zwijających i owijarek do bel Gallignani S. P. A produkującej także prasy dla AGCO pod markami Fendt i Massey Ferguson. 30 stycznia 2012 roku całe przedsiębiorstwo Kverneland zostało kupione przez japońską firmę Kubota.

Przypisy