Kwas trichlorooctowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kwas trichlorooctowy
Kwas trichlorooctowy Kwas trichlorooctowy
Kwas trichlorooctowy
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C2HCl3O2
Inne wzory CCl3COOH
Masa molowa 163,39 g/mol
Wygląd białe ciało stałe
Identyfikacja
Numer CAS 76-03-9
PubChem 6421[2]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Kwas trichlorooctowy, CCl3COOHorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych, chloropochodna kwasu octowego.

W temperaturze pokojowej jest to substancja krystaliczna rozpływająca się przy kontakcie z powietrzem. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, trochę gorzej w alkoholu etylowym i eterze dietylowym.

Efekt indukcyjny, spowodowany obecnością w cząsteczce 3 atomów chloru zamiast 3 atomów wodoru, sprawia, że moc kwasu trichlorooctowego jest znacznie większa niż kwasu octowego i zbliżona do mocy kwasu siarkowego.

Kwas trichlorooctowy otrzymywany jest przez utlenianie chloralu. Używany m.in. w preparatyce biochemicznej, w biologii molekularnej i genetyce. Stosowany jest do denaturacji białek przy izolacji DNA, zatrzymywania reakcji enzymatycznych przy badaniu aktywności katalitycznej enzymów etc. Stosowane stężenie ok. 10% (m/v) jest wystarczające dla uzyskania całkowitej denaturacji białek w próbach. Stosuje się go również w medycynie jako środek antyseptyczny i ściągający. Kwas ten nadżera naskórek.

Przypisy