L’Oiseau Blanc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z L'Oiseau Blanc)
Levasseur PL.8
Ilustracja
L’Oiseau Blanc na pocztówce (1927)
Dane podstawowe
Państwo

 Francja

Konstrukcja

dwupłat

Historia
Liczba egz.

1

Dane techniczne
Napęd

Lorraine-Dietrich, dwanaście cylindrów

Moc

450 KM

Wymiary
Rozpiętość

14,6 m

Długość

9,7 m

Wysokość

3,9 m

Powierzchnia nośna

60,5 m2

Masa
Startowa

5030 kg (maksymalna)

Dane operacyjne

L’Oiseau Blanc (pol. Biały Ptak) – nazwa samolotu typu Levasseur PL.8, na którym Charles Nungesser i François Coli podjęli w 1927 roku próbę transatlantyckiego przelotu non-stop z Paryża do Nowego Jorku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zaplanowana trasa lotu
Znana pokonana trasa

Celem francuskich lotników, oprócz zapewnienia sobie miejsca w historii, była Nagroda Orteiga, ustanowiona dla pierwszej załogi, która przeleci nad północnym Atlantykiem z Paryża do Nowego Jorku lub odwrotnie. Niektórzy z konkurentów Nungessera i Coliego zginęli, inni rozbili swoje maszyny przy starcie. Francuzom udało się jednak bezpiecznie odlecieć z podparyskiego lotniska Le Bourget. Wiadomo, że bezpiecznie wylecieli nad ocean nad brzegami Irlandii, jednak od tego momentu relacje na temat ich lotu są niejasne. Istnieją dowody, że piloci przekroczyli Atlantyk, dotarli do Nowej Fundlandii i polecieli dalej – na południe. Nad lasami amerykańskiego stanu Maine samolot widziano, a właściwie słyszano, ostatni raz.

"L’Oiseau Blanc" nigdy nie dotarł do portu przeznaczenia, a legendy o jego losie do dzisiaj rozbudzają wyobraźnię. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że Nungesser i Coli leżą na amerykańskiej ziemi, a nie, jak sądzono przed dotarciem do relacji świadków w latach 80. XX wieku, na dnie Atlantyku.

Maszyna posiadała odrzucane podwozie, wodoszczelny, hydrodynamiczny kadłub i składane śmigło. Wszystko dla zmniejszenia ciężaru. Samolot miał docelowo lądować na rzece Hudson w Nowym Jorku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]