LGV Perpignan – Figueres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

LN Perpignan - Figueres (fr.) Ligne Nouvelle Perpignan - Figueres (pl. Nowa Linia Perpignan - Figueres), także LGV Perpignan - Figueres - francusko-hiszpańska linia dużych prędkości docelowo łącząca miasta Perpignan w południowej Francji i Figueres w Katalonii. Prace budowlane rozpoczęły się 15 grudnia 2004, oddanie linii do eksploatacji nastąpiło 17 lutego 2009. Nie jest jednakże jeszcze użytkowana ze względu na trwającą budowę linii Girona - Figueras (planowane oddanie 2012).

Budowa linii ma na celu efektywne połączenie sieci kolejowych Francji i Hiszpanii. Linia długości 44,4 km przekroczy granicę tych krajów długim na 8,3 km tunelem pod Pirenejami. Po stronie francuskiej planowane jest połączenie z planowaną linią LGV Montpellier - Perpignan, po stronie hiszpańskiej planowana jest również linia, przeznaczona dla szybkiej kolei, łącząca Figueres z Barceloną.

Linia będzie używana zarówno przez pociągi TGV jak i przez pociągi towarowe. Z tego powodu nachylenie poziome toru nie przekracza 1,2% na całej trasie (na innych liniach LGV we Francji dochodzi ono nawet do ponad 3%).

Kontrakt na budowę linii przyznano 17 lutego 2004 konsorcjum TP Ferro, złożonemu z firm Eiffage (Francja) i ACS/Dragados (Hiszpania). Budżet projektu ustalono na 1,1 mld €, z czego 540 mln € będzie pochodziło z subsydiów pochodzących od Unii Europejskiej, oraz rządów Francji i Hiszpanii. Konsorcjum zajmie się również eksploatacją linii przez 50 lat od czasu jej otwarcia. Po raz pierwszy od czasu utworzenia we Francji narodowego przewoźnika SNCF, budowa linii kolejowej jest prowadzona przez prywatne przedsiębiorstwa.

Oddanie linii do użytku powinno radykalnie skrócić czasy podróży:

  • Paryż - Barcelona - do 5:35 (obecnie 8:21)
  • Figueres - Madryt - do 3:50 (obecnie 9:12)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]