Larry King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Larry King
Larry King
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1933
Stany Zjednoczone
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Larry King (właśc. Lawrence Harvey Zeiger; ur. 19 listopada 1933) – amerykański dziennikarz.

Przeprowadził ponad 40 tys. wywiadów. W 1957 podjął pracę w radiu. Od 1978 regularnie prowadził nocny talk-show na falach Mutual Radio Network. W czerwcu 1985 zatrudniono go w telewizji CNN (Cable News Network). Był gospodarzem nadawanego z Los Angeles "Larry King Live".

King ma bardzo specyficzny sposób prowadzenia wywiadów. Siedzi lekko nachylony w stronę rozmówcy, czasem z łokciami na stole i rękawami podciągniętymi na wysokość bicepsów. Nieodłącznym elementem jego stroju są szelki. Rozmawiał m.in. z Margaret Thatcher, Nancy Reagan, Madonną, Monicą Lewinsky, Michaelem Jordanem, Michaiłem Gorbaczowem, Barbarą Bush, Tonym Blairem, Céline Dion, Hunter Tylo. Jest laureatem licznych nagród.

Niezwykle wyrazisty wizerunek Kinga i jego charakterystyczny głos są często wykorzystywane przez Hollywood. Dziennikarz użyczył głosu m.in. postaci barmana-transwestyty z filmów Shrek 2 i Shrek Trzeci (w wersji polskiej jego miejsce zajął Wojciech Mann).

W 2008 roku wziął udział w kampanii społecznej wyrażającej sprzeciw wobec wprowadzenia w amerykańskim stanie Kalifornia poprawki legislacyjnej zamykającej drogę parom jednopłciowym do zawierania małżeństw, tzw. Propozycji 8[1].

16 grudnia 2010, po 25 latach pracy dla CNN, poprowadził ostatni program "Larry King Live", który został wyemitowany 17 grudnia 2010[2]. Kończąc ostatni odcinek powiedział: "Good night and thank you all for watching". Decyzję o zakończeniu kariery argumentował tym, że chce teraz dużo czasu spędzać z rodziną. Dziennikarza pożegnali Bill Clinton i Barack Obama.

W 2012 roku powrócił do przeprowadzania wywiadów w ramach programu "Larry King Now" dostępnego w serwisach VOD dostępnych tylko na terenie USA, takich jak Hulu. Od listopada 2013 tego roku prowadzi nowy program "Politicking" w międzynardowej stacji informacyjnej RT[3].

Przypisy