Late Night with Jimmy Fallon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Late Night with Jimmy Fallon
Ilustracja
Rodzaj programu Talk-show
Kraj produkcji USA
Język angielski
Prowadzący Jimmy Fallon
Data premiery 2 marca 2009
Lata emisji od 2009
Czas trwania odcinka 60 min.
Format nadawania 480i SDTV
1080i HDTV
Produkcja
Produkcja Lorne Michaels
Michael Shoemaker
Stacja telewizyjna NBC
Bilet do programu
Wejście do studia

Late Night with Jimmy Fallonamerykański program telewizyjny typu talk-show prowadzony przez aktora i komika Jimmy’ego Fallona. Nadawany jest codziennie wieczorem w telewizji NBC.

Jest to trzecie wcielenie programu Late Night, który w 1982 r. zapoczątkował David Letterman. Od 1993 r. prowadził go Conan O'Brien, a od 2009 Jimmy Fallon.

W 2011 r. program otrzymał trzy nominacje do Nagrody Emmy[1].

Od lutego 2012 r. Late Night można oglądać w Europie (w tym w Polsce) na kanale CNBC Europe. Zastąpił on nadawany przez wiele lat The Tonight Show with Jay Leno. Jego emisja, w skróconej 30 minutowej wersji, odbywa się od poniedziałku do piątku o północy. W soboty i niedziele o 21.00 nadawane są dwa pełne odcinki.

O programie[edytuj | edytuj kod]

Program składa się niejako z trzech części. Na początku narrator Steve Higgins zapowiada gości, którzy w nim wystąpią oraz „legendarny zespół” The Roots. Następnie pojawia się Jimmy Fallon, który wygłasza krótki monolog, po czym siada za biurkiem i wykonuje typowo komediowe kawałki, które zmieniają się w zależności od dnia tygodnia. W drugiej części rozgrywane są różne konkursy, w których udział biorą ludzie wyłonieni z publiczności. Na końcu pojawiają się zaproszeni do studia goście. Ostatnim z nich jest zazwyczaj jakiś muzyk, szef kuchni albo komik, który daje swój występ przed publicznością.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Late Night with Jimmy Fallon sięgają 2004 r. kiedy to stacja NBC ogłosiła, że obecny prowadzący Conan O'Brien, zastąpi w 2009 r. Jaya Leno w programie The Tonight Show. W tym samym czasie Fallon zrezygnował z występów w Saturday Night Live na rzecz kariery filmowej. Producent programu, Lorne Michaels zasugerował mu wówczas, że doskonale zastąpiłby O'Briena w roli gospodarza[2], a ponieważ był jego wielkim orędownikiem, w lutym 2007 r. nakłonił szefów NBC, żeby podpisali z nim kontrakt[3]. Jednak aż do początku 2008 r. stacja oficjalnie się do tego nie przyznawała. Wcześniej rozważano też kilku innych kandydatów, ale Michaels upierał się, że wyprodukuje program tylko z Fallonem jako prowadzącym. Kiedy więc w maju 2008 r. NBC ogłosiła, że zastąpi on O'Briena spotkało się to z pewnym zaskoczeniem[4]. Michaels, który został producentem programu, w ramach przygotowań wysłał Fallona w ośmiomiesięczną trasę po klubach i studenckich kampusach, gdzie dawał 50 minutowe występy typu stand – up[5].

Na długo przed premierą zdecydowano, że w odróżnieniu od innych tego typu programów Late Night będzie też bardziej obecny w Internecie. By podkreślić jego interaktywność Fallon zaczął robić wpisy na Twitterze i założył video bloga na oficjalnej stronie programu, gdzie prezentuje zabawne fragmenty i zakulisowe przygotowania. Obecnie witryną zajmuje się trzech pełnoetatowych blogerów[6].

Przyjęcie programu[edytuj | edytuj kod]

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Premierowy odcinek został przyjęty z mieszanymi, a nawet negatywnymi ocenami. Bardziej wybredni krytycy wytknęli Fallonowi zdenerwowanie, nadmierną potliwość i niezręczne kawałki komediowe[7]. Jednakże, zauważono też jego udane współdziałanie z zespołem The Roots, który występuje w programie. Los Angeles Times napisał, że „wbrew pozorom rola prowadzącego wydaje się być dobrze dopasowano do Jimmy’ego Fallona”[8]. Z kolei serwis Metacritic przyznał pierwszej serii 48/100 punktów, a widzowie 4.8/10[9].

W ostatnim czasie notowania programu poprawiają się, a on sam zbiera coraz więcej pozytywnych opinii. W 2010 r. magazyn New York pochwalił prowadzącego za „dobry humor” i zauważył jego poprawę[4]. W tym samym roku Los Angeles Times komplementował jego entuzjazm i urok.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Wbrew ostrożnym przypuszczeniom, program był faworytem widzów w czasie swojego premierowego tygodnia. Pod względem oglądalności, o pół miliona przewyższył swojego głównego konkurenta The Late Late Show with Craig Ferguson emitowanego w telewizji CBS. Miał też o 21% więcej widzów, niż wcześniej jego poprzednik Conan O'Brien[10].

Po powrocie Jaya Leno do programu The Tonight Show, liczba widzów Late Night spadła z 2 milionów do ok. 1,7 mln[11].

W maju 2010 r. program odnotował najwyższą oglądalność, ale przeciętnie miał mniej widzów niż The Late Late Show. Oba programy mają podobne wyniki, jednak w przedziale 18–49 lat nieznacznie większy udział ma The Late Late Show.

W maju 2011 r. wszystkie programy typu late night nadawane w telewizji NBC odnotowały wzrosty oglądalności. Show Jimmy’ego Fallona miał aż o 13% więcej widzów niż w analogicznym okresie rok wcześniej[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Press Release Nomnations 2011 Emmys
 2. Ready or Not, Here Comes Jimmy Fallon To Update Late Night [data dostępu: 2012-09-28]
 3. Jimmy Fallon: The New King of Late Night
 4. 4,0 4,1 Mr. Sunshine [data dostępu: 2012-09-28]
 5. Jimmy Fallon: Host for a Twittering society
 6. Nervous but Excited, Jimmy Fallon Enters the Late-Night Fray
 7. Debut episode review of Late Night with Jimmy Fallon
 8. March 3, 2009 Review of Late Night with Jimmy Fallon
 9. Late Night with Jimmy Fallon: Season 1
 10. March 13, 2009 Review of Late Night with Jimmy Fallon
 11. NBC’s late night team: ‘Leno’ and “Fallon’ defeated all for week March 1–5
 12. JAY LENO AND JIMMY FALLON FINISH #1 VS. ABC AND CBS COMPETITION IN THE MAY 2011 SWEEP

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]