Lato z Radiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Lato z Radiemaudycja nadawana latem w I Programie Polskiego Radia.

Po raz pierwszy ukazała się na antenie 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem Lata z Radiem był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była emitowana "na żywo".

W 1995 roku wydana została pierwsza płyta z przebojami "Lata z Radiem", której sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy i pod koniec wakacji otrzymała ona status złotej płyty. Od tej pory co roku wydawane są płyty z przebojami, zarówno najnowszymi, jak i tymi sprzed lat. W latach 1992-1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe "Lata z Radiem". Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9 rano a 12 w południe. W późniejszych latach zmieniono formułę - obecnie koncerty rozpoczynają się popołudniami i trwają do późnych godzin nocnych. W 2011 roku z "wielką tubą" obchodzono 40-lecie istnienia audycji. Audycję zaczęto wyjątkowo wcześnie bo 13 czerwca. Wydano 3 krążki z przebojami 40-lecia. Codziennie krytycy muzyki prezentowali jeden z hitów z lat 1971-2011.

Sygnał audycji[edytuj | edytuj kod]

Od 1971 sygnałem Lata z Radiem jest utwór "Polka Dziadek"[1]. Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu który mógłby kojarzyć się z latem. Polkę dla Lata z Radiem "wyłowił" z tysięcy przeróżnych nagrań Olgierd Religioni[1].

W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 6-ciu różnych językach[1]. Wykorzystano głosy następujących osób: Tadeusz Sznuk (język polski), Aleksander Perczyński (rosyjski), Bogumił Jankowski (niemiecki), Milada Szwedo (czeski), Ali Hassine (francuski), Piotr Sadowski (angielski)[1]. Sygnał nagrali Marian Adamski i Wojciech Nowak[1].

Information icon.svg Osobny artykuł: Polka Dziadek.

Prowadzący i programy[edytuj | edytuj kod]

W drugiej połowie lat 70. XX wieku (audycje prowadzili wówczas na zmianę Andrzej Matul, Tadeusz Sznuk i Sławomir Szof) w trakcie audycji mieściły się m.in. następujące stałe pozycje: Latoteka - kilkunastominutowe bloki przebojów, Lato-retro-teka - nadawane kilka minut po 10 rano przeboje sprzed lat, Dziadek Włodek, powieść Lata z Radiem (w 1977 roku były to codzienne półgodzinne słuchowiska na podstawie Trylogii Sienkiewicza), Kukułka - liryczny kącik początkującej dziennikarki Krystyny Czubówny, Koncert spełnionych marzeń, Strofy dla Ciebie - chwila poezji oraz krótkie wstawki propagandowego magazynu Tu Jedynka.

W latach 80. w Lecie z radiem Bogusław Kaczyński miał kącik operetkowy, Zygmunt Chajzer prowadził Turystyczne vademecum, a Irena Kwiatkowska czytała Lesia Joanny Chmielewskiej. Tradycją stały się uroczyste inauguracje każdego sezonu Lata z radiem. W 1980 roku audycja inauguracyjna była nadawana z pałacu w Wilanowie.

W latach 90. oraz w pierwszych latach XXI wieku Andrzej Zalewski prowadził Ekoradio - audycję z informacjami o pogodzie oraz o polskiej przyrodzie. Przez kilka ostatnich lat audycja ta nadawana była poza godzinami Lata z radiem, od 27 czerwca 2009 na życzenie słuchaczy przywrócono emisję Ekoradia w "Lecie z radiem" w każdą sobotę po godz. 9:00, 10:00 i 11:00.

Przez kolejne lata nadawania audycji przez program przewinęło się wielu dziennikarzy, m.in. Sława Bieńczycka, Rafał Brzeski, Zygmunt Chajzer, Piotr Czajkowski, Roman Czejarek, który był najdłużej urzędującym szefem programu (16 lat), Krystyna Czubówna, Marian Dachniewski, Grzegorz Dziemidowicz, Bogdan Fabiański, Tadeusz Fredro-Boniecki, Marta Kielczyk, Krzysztof Kolberger, Barbara Krafftówna, Zbigniew Krajewski, Andrzej Matul, Lesław Nowak, Małgorzata Raducha, Michał Rybczyński, Piotr Sadowski, Stanisława Stec, Anna Stempniak, Katarzyna Stolarczyk, Tadeusz Sznuk, Sławomir Szof, Andrzej Szyszka, Krzysztof Turek, Andrzej Zalewski, Wojciech Zyms, Andrzej Żak.

W lecie 2006 program prowadzili na zmianę Zbigniew Krajewski, Roman Czejarek i Marta Kielczyk. Sława Bieńczycka prowadziła Magazyn Turystyczny, kilkunastominutowy kącik dla turystów. Tradycyjnie odbyła się też trasa koncertowa, którą jak od lat prowadzili Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer.

Lato z Radiem 2007 prowadzili: Marta Kielczyk, Paula Michalik, Katarzyna Nazarewicz, Paweł Kostrzewa, Marcin Wojciechowski.

Lato z Radiem 2008 prowadzili: Paula Michalik, Małgorzata Raducha, Mariusz Rokos, Andrzej Szyszka.

Lato z Radiem 2009 prowadziły: Sława Bieńczycka, Marta Kielczyk, Paula Michalik.

Lato z Radiem 2010 prowadzili: Marta Kielczyk, Karolina Rożej, Zygmunt Chajzer, Roman Czejarek.

Lato z Radiem 2011 prowadzili: współprowadzący Bogdan Sawicki (czasami prowadzący, od 2011 roku prowadzi koncerty Lata Z Radiem w miejsce Zygmunta Chajzera wraz z Romanem Czejarkiem), Sława Bieńczycka, Karolina Rożej, Marta Kielczyk, Zygmunt Chajzer i Roman Czejarek.

W 2012 roku Lato z Radiem prowadzili: Bogdan Sawicki, Roman Czejarek, Karolina Rożej, Sława Bieńczycka i Wiesław Molak.

W 2013 Lato z Radiem prowadzili: Roman Czejarek, Bogdan Sawicki, Karolina Rożej i Małgorzata Raducha. Emisja: Od poniedziałku do piątku od 9 do 13, w sobotę od 9 do 12, w niedzielę od 10 do 13.

Maskotką ubiegłorocznego lata została foka- jest to kontynuacja pomysłu z przed roku (gdy maskotką był Ryś), dzięki któremu radio przypomina i promuje zagrożone gatunki zwierząt w naszym kraju. W tym roku wyjątkowa była także inauguracja audycji. Po raz pierwszy bowiem (choć jeszcze nie oficjalnie) „Lato z radiem” zaczęło sezon nadając spoza granic naszego kraju, a konkretnie z bazy naszego wojska w Afganistanie. Dziennikarze „Lata z radiem”: Roman Czejarek, Karolina Rożej i Wojciech Cegielski odwiedzili naszą bazę wojskową i nadali stamtąd specjalny program: prezentując życie polskich żołnierzy na zagranicznych misjach. Program szerokim echem odbił się tak wśród żołnierzy i ich rodzin jak i wśród zagranicznych mediów, które informowały o tym wydarzeniu. Lato z radiem 2013 to także koniec pewnej epoki. Po raz pierwszy w trakcie tego sezonu zabrakło symbolów programu jakim były: serwisy informacyjne czytane w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim oraz zrezygnowano z logo programu jakim od początku lat 90-tych było uśmiechnięte słoneczko umieszczane na wszelkich produktach, gadżetach czy stronach internetowych poszczególnych edycji „Lata z radiem”. W programie nie ma też w tym roku, lubianego i cenionego przez słuchaczy „Magazynu Turystycznego” Sławy Bieńczyckiej.


Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Lato z Radiem ma 35 lat - nasze URODZINY !. Lato z Radiem. [dostęp 2011-04-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]