Laura Palmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Laura Palmer
Pierwszy odcinek Pilot
Ostatni odcinek Twin Peaks: Fire Walk With Me
Twórca Mark Frost, David Lynch
Grany przez Sheryl Lee
Informacje
Imię i nazwisko Laura Palmer
Rodzina Leland Palmer (ojciec), Sarah Palmer (matka)

Laura Palmer – postać fikcyjna z serialu telewizyjnego Davida Lyncha i Marka Frosta "Miasteczko Twin Peaks", kreowana przez Sheryl Lee. Próba rozwikłania zagadki jej morderstwa stanowi oś akcji serialu.

Laura Palmer na pozór jest zwyczajną licealistką, wyróżniającą się z grona rówieśniczek urodą (miss szkoły). Obraz zwykłej dziewczyny jest jednak fałszywy, Laura prowadziła podwójne życie. Zdradza swojego chłopaka, nieobce jest jej nocne życie, kluby, hazard, seks i narkotyki. W pilocie serialu mowa jest o pamiętniku Laury. Zawiera on wstrząsające relacje o przemocy i krzywdach, jakich doznała ze strony tajemniczej osoby, którą nazywa BOB. Okazuje się, że BOB to nazwa obsesji ojca Laury, Lelanda, który opętany "BOB"em molestował i gwałcił, a na koniec zamordował własną córkę. Gdy jednak już osądzony i skazany Leland umiera w więzieniu, ma wizję w której Laura wybacza mu wszystko i wita go w życiu pozagrobowym.

Postać Laury Palmer zaznaczyła swoją obecność w kulturze masowej. Popularny stał się zwrot "To ja zabiłem Laurę Palmer", co wykorzystano komercyjnie: sprzedano tysiące T-shirtów z tym tekstem[1].

Przypisy

  1. "Film" nr 16/1991 z 21 kwietnia 1991