Lauren Bacall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lauren Bacall
Lauren Bacall
Imię i nazwisko Betty Joan Perske
Data
i miejsce urodzenia
16 września 1924
Nowy Jork
Zawód aktorka
Współmałżonek Humphrey Bogart (1945–1957),
Jason Robards (1961–1969)
Lata aktywności od 1944
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Z Rockiem Hudsonem w filmie Pisane na wietrze (1956)

Lauren Bacall, właśc. Betty Joan Perske (ur. 16 września 1924 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka. Rodzice byli żydowskimi emigrantami, pochodzącymi m.in. z Polski. Jej nazwisko sceniczne, to nieco zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Ojciec był sprzedawcą, a matka sekretarką. Kiedy miała 5 lat, rodzice rozwiedli się. Uczęszczała do American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku, co później zaowocowało występami w broadwayowskich produkcjach.

Do filmu trafiła w 1944 roku, dostała rolę w filmie Mieć i nie mieć, gdzie wcieliła się w postać Marie Browning. W obrazie tym partnerowała Humphreyowi Bogartowi. W 1945 roku poślubiła starszego o dwadzieścia pięć lat aktora. Mieli dwoje dzieci.

Film Mieć i nie mieć rozpoczął serię wspólnych obrazów pary Bogart-Bacall. Do 1953 zagrali wspólnie w filmach: Wielki sen, Koralowa wyspa, Mroczne przejście. W 1953 zagrała pierwszą rolę komediową u boku Marilyn Monroe i Betty Grable w Jak poślubić milionera. W 1957 Humphrey Bogart zmarł na raka krtani. Po śmierci męża nie odnosiła większych sukcesów, godnym odnotowania okazał się dopiero jej udział w Morderstwie w Orient Expresie w latach siedemdziesiątych.

W 1997 roku w wieku 73 lat otrzymała swoją pierwszą i jedyną nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Miłość ma dwie twarze. W roku 2010 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Drugim mężem Bacall był aktor Jason Robards (1961-1969). Ich syn, Sam Robards jest także aktorem.

Jej kuzynem jest prezydent Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla urodzony w Polsce Szymon Peres.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]