Lawon Wolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lawon Wolski
Ляво́н Арту́равіч Во́льскі
Lavon Volski on Krambambula Concert, September 11, 2004.jpg
Lawon Wolski podczas koncertu Krambambuli 11 września 2004 r.
Imię i nazwisko Leanid Arturawicz Zejdel-Wolski
Леанід Арту́равіч Зэйдэль-Во́льскі
Pseudonim Kanzler
Data i miejsce urodzenia 14 września 1965
Mińsk, Białoruska SRR, ZSRR
Instrument gitara
Gatunek rock
Aktywność od 1984
Zespół
Mroja
Nowaje Nieba
N.R.M.
Zet
Krambambula
Strona internetowa

Lawon Wolski (biał. Лявон Вольскі; właśc. Leanid Arturawicz Zejdel-Wolski, biał. Леанід Артуравіч Зэйдэль-Вольскі, ur. 14 września 1965 w Mińsku) – białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet. Grał również w zespole Nowaje Nieba.

Wraz z innymi białoruskimi muzykami brał udział w licznych wspólnych projektach, takich jak Pieśniarok – album w hołdzie pierwszemu białoruskiem zespołowi rockowemu, rock-opera Narodny albom oraz album z piosenkami patriotycznymi Ja naradziŭsia tut.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Lawon Wolski jest synem poety Artura Wolskiego, a jego dziadkiem był Wital Wolski - znany białoruski pisarz. Przodkowie Lawona to mohylewscy Niemcy wyznania luterańskiego.

W 1984 roku zakończył Miński państwowy uniwersytet artystyczny im. A. Glebowa. Tam w czasie swojej nauki poznał Aleha Dziemidowicza oraz Uładzimiera Dawydoŭskiego, z którymi wspólnie założył grupę Fawaryt (późniejsza Mroja). W 1994, po pewnych zmianach w składzie zapoczątkował przekształcenie Mroi w N.R.M., w którym do 2010 roku był głównym autorem muzyki i tekstów. Jednocześnie w latach 1990-1998 był też członkiem grupy Nowaje Nieba.

W 2003 roku N.R.M. znalazł się na "czarnej liście" Ministra Kultury, zabraniający muzykom dawania koncertów na terenie Białorusi, a także puszczania ich piosenek w radiu oraz telewizji. W latach zakazu (2003-2007) zespół koncertował prawie wyłącznie za granicą: w Polsce, Danii, Niemczech.

W tym czasie Wolski zajął się też innymi projektami, jednym z których jest grupa Krambambula. Zespół został stworzony jako alternatywa dla obecnej rozrywkowej sceny muzycznej dla Białorusi, a jego celem jest popularyzacja języka białoruskiego poprzez pozytywne emocje.[1]

Obecnie Lawon Wolski śpiewa i gra w zespołach Krambambula oraz Zet, jest autorem kilku tomików wierszy, a od 2010 roku uczestniczy w tworzeniu audycji "Saŭka dy Hryszka" w Radiu Wolna Europa. Wraz z żoną Hanną Wolską, producentem muzycznym, mają córkę Adelę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Proza[edytuj | edytuj kod]

  • Міларусь (2011)

Poezja[edytuj | edytuj kod]

  • Калідор (1993)
  • Фотаальбом (1998)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: N.R.M.Mroja.
  • Куплеты і прыпевы (Zwrotki i refreny, 2008)
  • Такога няма нідзе (Takiego nigdzie nie ma, 2009)
  • Белая яблыня грому (2010)

Przypisy