Lekkoatletyka na Igrzyskach Panamerykańskich 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lekkoatletyka na Igrzyskach Panamerykańskich 2011 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk obu Ameryk odbywały się między 23 i 30 października na Telmex Athletics Stadium w Guadalajarze.

Do zawodów zgłoszono 658 sportowców z 39 krajów – największą reprezentację (84 osoby) wystawiły Stany Zjednoczone[1].

W klasyfikacji medalowej triumfowała Kuba (33 medale, w tym 18 złotych) przed Brazylią (23 medale, w tym 10 złotych)[2].

Złoty medal w skoku w dal wywalczył Wenezuleczyk Víctor Castillo (8,05), medal został mu jednak odebrany z powodu dopingu[3][4], z tego samego powodu srebrny medal odebrano jego rodaczce Marielys Rojas (1,89 w skoku wzwyż)[4].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

CR – rekord igrzysk | NR – rekord kraju
AR – rekord kontynentu | SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal america.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal america.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal america.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m[5] Jamajka Lerone Clarke 10,01 SB Saint Kitts i Nevis Kim Collins 10,04 Trynidad i Tobago Emmanuel Callender 10,16
Bieg na 200 m[6] Kuba Roberto Skyers 20,37 Jamajka Lansford Spence 20,38 Brazylia Bruno de Barros 20,45
Bieg na 400 m[7] Kostaryka Nery Brenes Cardenas 44,65 NR PB Dominikana Luguelín Santos Aquino 44,71 NR PB Bahamy Ramon Samuel Miller 45,01 SB
Bieg na 800 m[8] Kuba Andy González 1:45,58 SB Brazylia Kleberson Davide 1:45,75 Kuba Raidel Acea 1:46,23
Bieg na 1500 m[9] Brazylia Leandro Oliveira 3:53,44 Ekwador Byron Efren Piedra 3:53,45 Wenezuela Eduar Villanueva 3:54,06
Bieg na 5000 m[10] Meksyk Juan Luis Barrios 14:13,77 Ekwador Byron Efren Piedra 14:15,74 Brazylia Joilson Silva 14:16,11
Bieg na 10 000 m[11] Brazylia Marilson Santos 29:00,64 Meksyk Juan Carlos Romero 29:41,00 Brazylia Giovani dos Santos 29:51,71
Maraton[12] Brazylia Solonei Silva 2:16:37 Kolumbia Diego Alberto Colorado 2:17:13 PB Kolumbia Juan Carlos Cardona 2:18:20
Bieg na 3000 m z przeszkodami[13] Wenezuela Jose Peña 8:48,19 Brazylia Hudson Souza 8:48,75 Kuba José Alberto Sánchez 8:49,75
Bieg na 110 m przez płotki[14] Kuba Dayron Robles 13,10 CR Kolumbia Paulo Villar 13,27 NR PB Kuba Orlando Ortega 13,30 PB
Bieg na 400 m przez płotki[15] Kuba Omar Cisneros 47,99 CR NR PB Jamajka Isa Phillips 48,82 Dominikana Félix Sánchez 48,85
Sztafeta 4 × 100 m[16]  Brazylia
Ailson Feitosa
Sandro Viana
Nílson Andrè
Bruno de Barros
38,18 =CR  Saint Kitts i Nevis
Jason Rogers
Antoine Adams
Delwayne Delaney
Brijesh Lawrence
38,81  Stany Zjednoczone
Calesio Newman
Jeremy Dodson
Rubin Williams
Monzavous Edwards
39,17
Sztafeta 4 × 400 m[17]  Kuba
Noel Ruíz
Yoandri Betanzos
Omar Cisneros
William Collazo
2:59,43 SB  Dominikana
Arismendy Peguero
Luguelín Santos Aquino
Yoel Tapia
Gustavo Cuesta
3:00,44 NR  Wenezuela
Arturo Ramírez
Alberto Aguilar
José Acevedo
Omar Longart
3:00,82 NR
Chód na 20 km[18] Gwatemala Erick Bernabe Barrondo 1:21:51 Kolumbia James Aurelio Rendón 1:22:46 Kolumbia Luis Fernando López 1:22:51
Chód na 50 km[19] Meksyk Horacio Nava 3:48:58 Meksyk José Leyver Ojeda 3:49:16 PB Gwatemala Jaime Daniel Quiyuch 3:50:33
Skok wzwyż[20] Bahamy Donald Alexander Thomas 2,32 =SB Ekwador Diego Javier Ferrín 2,30 NR PB Kuba Víctor Rafael Moya 2,26
Skok o tyczce[21] Kuba Lázaro Borges 5,80 CR Stany Zjednoczone Jeremy Scott 5,60 Meksyk Giovanni Alessandro Lanaro 5,50
Skok w dal[22] Chile Daniel Antonio Pineda 7,97 Dominika David Registe 7,89 =PB =SB Stany Zjednoczone Jeremy Hicks 7,83
Trójskok[23] Kuba Alexis Copello 17,21 Kuba Yoandris Betanzos 16,54 Brazylia Jefferson Sabino 16,51
Pchnięcie kulą[24] Kanada Dylan Armstrong 21,30 CR Kuba Carlos Véliz 20,76 PB Argentyna Germán Lauro 20,41
Rzut dyskiem[25] Kuba Jorge Fernández 65,58 Stany Zjednoczone Jarred Rome 61,71 Brazylia Ronald Julião 61,70
Rzut młotem[26] Stany Zjednoczone Kibwe Rasheid Johnson 79,63 CR Stany Zjednoczone Michael Robert Mai 72,71 Kuba Noleysis Vicet 72,57
Rzut oszczepem[27]
(szczegóły)
Kuba Guillermo Martínez 87,20 CR NR PB Stany Zjednoczone Cyrus Hostetler 82,24 SB Argentyna Braian Toledo 79,53 NR PB
Dziesięciobój[28] Kuba Leonel Suárez 8373 pkt. CR Jamajka Maurice Smith 8214 pkt. SB Kuba Yordani García 8074 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal america.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal america.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal america.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m[29] Brazylia Rosângela Santos 11,22 PB Stany Zjednoczone Barbara Pierre 11,25 Barbados Shakera Reece 11,26 NR PB
Bieg na 200 m[30] Brazylia Ana Cláudia Lemos da Silva 22,76 Jamajka Simone Facey 22,86 SB Dominikana Mariely Sánchez 23,02 NR PB
Bieg na 400 m[31] Kolumbia Yenifer Padilla 51,53 PB Kuba Daysiurami Bonne 51,69 PB Brazylia Geisa Coutinho 51,87
Bieg na 800 m[32] Kuba Adriana Muñoz 2:04,08 Meksyk Gabriela Elizabeth Medina 2:04,41 Kolumbia Rosibel García 2:04,45
Bieg na 1500 m[33] Kuba Adriana Muñoz 4:26,09 Kolumbia Rosibel García 4:26,78 Kanada Malindi Alberta Elmore 4:27,57
Bieg na 5000 m[34] Meksyk Marisol Guadalupe Romero 16:24,08 Brazylia Cruz da Silva 16:29,75 Peru Santa Inés Melchor 16:41,50
Bieg na 10 000 m[35] Meksyk Marisol Guadalupe Romero 34:07,24 Brazylia Cruz da Silva 34:22,44 Kolumbia Yolanda Beatriz Caballero 34:39,14 SB
Maraton[36] Brazylia Adriana da Silva 2:36:37 CR Meksyk Madai Perez 2:38:03 Peru Gladys Lucy Tejeda 2:42:09
Bieg na 3000 m z przeszkodami[37] Stany Zjednoczone Sara Marie Hall 10:03,16 Kolumbia Ángela Maria Figueroa 10:10,14 Brazylia Sabine Heitling 10:10,98
Bieg na 100 m przez płotki[38] Stany Zjednoczone Yvette Christine Lewis 12,82 Kanada Angela Patricia Whyte 13,09 Kolumbia Lina Marcela Flores 13,09
Bieg na 400 m przez płotki[39] Kolumbia Maria Princesa Oliveros 56,26 PB Ekwador Luci Maria Del Carmel Jaramillo 56,95 NR PB Dominikana Yolanda Osana Valerio 57,08 NR PB
Sztafeta 4 × 100 m[40]  Brazylia
Ana Cláudia Lemos da Silva
Vanda Gomes
Franciela Krasucki
Rosângela Santos
42,85 AR  Stany Zjednoczone
Kenyanna Wilson
Barbara Pierre
Yvette Lewis
Chastity Riggien
43,10  Kolumbia
Lina Flores
Yenifer Padilla
Yomara Hinestroza
Norma Gonzalez
43,44
Sztafeta 4 × 400 m[41]  Kuba
Aymée Martínez
Diosmely Peña
Susana Clement
Daysiurami Bonne
3:28,09  Brazylia
Joelma Sousa
Geisa Coutinho
Bárbara de Oliveira
Jaílma de Lima
3:29,59  Kolumbia
Princesa María Oliveros
Norma González
Evelis Aguilar
Yenifer Padilla
3:29,94 NR
Chód na 20 km[42] Gwatemala Jamy Franco 1:32:38 CR PB Gwatemala Mirna Ortiz 1:33:37 Kolumbia Ingrid Hernández 1:34:06 PB
Skok wzwyż[43] Kuba Lesyani Mayor 1,89 SB Meksyk Maria Romary Rifka 1,89 SB Stany Zjednoczone Deirdre Mullen 1,84
Skok o tyczce[44] Kuba Yarisley Silva 4,75 CR NR PB Brazylia Fabiana Murer 4,70 Stany Zjednoczone Rebecca Holliday 4,30
Skok w dal[45] Brazylia Maurren Maggi 6,94 SB Stany Zjednoczone Shameka Yuanice Marshall 6,73w Kolumbia Caterine Ibargüen 6,63 NR PB
Trójskok[46] Kolumbia Caterine Ibargüen 14,92 CR Kuba Yargelis Savigne 14,36 Kuba Mabel Gay 14,28
Pchnięcie kulą[47] Kuba Misleydis González 18,57 Trynidad i Tobago Cleopatra Borel-Brown 18,46 Stany Zjednoczone Michelle Denee Carter 18,09
Rzut dyskiem[48] Kuba Yarelis Barrios 66,40 CR PB Stany Zjednoczone Aretha Dawn Thurmond 59,53 Kuba Denia Caballero 58,63
Rzut młotem[49] Kuba Yipsi Moreno 75,62 CR SB Kanada Sultana Frizell 70,11 Stany Zjednoczone Amber Campbell 69,93
Rzut oszczepem[50] Stany Zjednoczone Alicia Ann DeShasier 58,01 PB Kuba Yainelis Ribeaux 56,21 Kuba Yanet Cruz 56,19
Siedmiobój[51] Brazylia Lucimara da Silva 6133 pkt. AR PB Kuba Yasmiany Pedroso 5710 pkt. Dominikana Francia Manzanillo 5644 pkt. PB

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Podczas zawodów ustanowiono 31 krajowych rekordów w kategorii seniorów:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Nery Brenes  Kostaryka bieg na 400 metrów 44,65
Luguelín Santos  Dominikana bieg na 400 metrów 44,71
Jorge McFarlane  Peru bieg na 110 metrów przez płotki 13,72
Renán Palma  Salwador bieg na 110 metrów przez płotki 14,19
Paulo Villar  Kolumbia bieg na 110 metrów przez płotki 13,27
Héctor Cotto  Portoryko bieg na 110 metrów przez płotki 13,49
Omar Cisneros  Kuba bieg na 400 metrów przez płotki 47,99
Diego Ferrín  Ekwador skok wzwyż 2,30
Brandon Williams  Dominika skok wzwyż 2,21
Eder César Moreno  Kolumbia pchnięcie kulą 19,48
Mario Cota  Meksyk rzut dyskiem 59,30
Guillermo Martínez  Kuba rzut oszczepem 87,20
Braian Toledo  Argentyna rzut oszczepem 79,53
Gonzalo Barroilhet  Chile dziesięciobój 7986 pkt.
Jhon Tamayo
Franklin Nazareno
Alex Quiñónez
Hugo Chila
 Ekwador sztafeta 4 × 100 metrów 39,76
Arismendy Peguero
Luguelín Santos
Yoel Tapia
Gustavo Cuesta
 Dominikana sztafeta 4 × 400 metrów 3:00,44
Arturo Ramírez
Alberto Aguilar
José Acevedo
Omar Longart
 Wenezuela sztafeta 4× 400 metrów 3:00,82
Shakera Reece  Barbados bieg na 100 metrów 11,26
Mariely Sánchez  Dominikana bieg na 100 metrów 11,49
Mariely Sánchez  Dominikana bieg na 200 metrów 23,02[52]
Mariely Sánchez  Dominikana bieg na 200 metrów 23,45
Raysa Sánchez  Dominikana bieg na 400 metrów 52,86
Lucy Jaramillo  Ekwador bieg na 400 metrów przez płotki 56,95
Sharolyn Scott  Kostaryka bieg na 400 metrów przez płotki 57,23
Yarisley Silva  Kuba skok o tyczce 4,75
Caterine Ibargüen  Kolumbia skok w dal 6,63
Althea Charles  Antigua i Barbuda rzut młotem 59,49
Lucimara da Silva  Brazylia siedmiobój 6133 pkt.[53]
Crystal Ruiz  Meksyk siedmiobój 5346 pkt.
Ana Cláudia Lemos da Silva
Vanda Gomes
Franciela Krasucki
Rosângela Santos
 Brazylia sztafeta 4 × 100 metrów 42,85[53][54]
Princesa Oliveros
Norma González
Evelyn Aguilar
Yennifer Padilla
 Kolumbia sztafeta 4 × 400 metrów 3:29,94

A także 15 rekordów igrzysk panamerykańskich[55]:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Kim Collins  Saint Kitts i Nevis bieg na 100 metrów 10,00[56][57]
Dayron Robles  Kuba bieg na 110 metrów przez płotki 13,10
Omar Cisneros  Kuba bieg na 400 metrów przez płotki 47,99
Ailson Feitosa
Sandro Viana
Nílson Andrè
Bruno de Barros
 Brazylia sztafeta 4 × 100 metrów 38,18[58][59]
Lázaro Borges  Kuba skok o tyczce 5,80
Dylan Armstrong  Kanada pchnięcie kulą 21,30
Kibwe Rasheid Johnson  Stany Zjednoczone rzut młotem 79,63
Guillermo Martínez  Kuba rzut oszczepem 87,20
Leonel Suárez  Kuba dziesięciobój 8373 pkt.
Adriana da Silva  Brazylia maraton 2:36:37
Jamy Franco  Gwatemala chód na 20 kilometrów 1:32:38
Yarisley Silva  Kuba skok o tyczce 4,75
Caterine Ibargüen  Kolumbia trójskok 14,92
Yarelis Barrios  Kuba rzut dyskiem 66,40
Yipsi Moreno  Kuba rzut młotem 75,62

Przypisy

  1. Athletics Sport Entries (ang.). guadalajara2011. [dostęp 2 listopada 2011].
  2. Athletics Medals Standings (ang.). guadalajara2011. [dostęp 2 listopada 2011].
  3. Long jumper fails doping test (ang.). SuperSport. [dostęp 10 listopada 2011].
  4. 4,0 4,1 NEW VERSION - IAAF Newsletter No.133 / 30 May 2012 (ang.). iaaf.org. [dostęp 30 maja 2012].
  5. Athletics Results: Men's 100m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  6. Athletics Results: Men's 200m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  7. Athletics Results: Men's 400m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  8. Athletics Results: Men's 800m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  9. Athletics Results: Men's 1500m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  10. Athletics Results: Men's 5000m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 25 października 2011].
  11. Athletics Results: Men's 10000m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  12. Athletics Results: Men's Marathon Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 30 października 2011].
  13. Athletics Results: Men's 3000m Steeplechase Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  14. Athletics Results: Men's 110m Hurdles Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  15. Athletics Results: Men's 400m Hurdles Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  16. Athletics Results: Men's 4x100m Relay Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  17. Athletics Results: Men's 4x400m Relay Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  18. Athletics Results: Men's 20km Walk Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 23 października 2011].
  19. Athletics Results: Men's 50km Walk Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 23 października 2011].
  20. Athletics Results: Men's High Jump Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  21. Athletics Results: Men's Pole Vault Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  22. Athletics Results: Men's Long Jump Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  23. Athletics Results: Men's Triple Jump Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  24. Athletics Results: Men's Shot Put Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 25 października 2011].
  25. Athletics Results: Men's Discus Throw Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 25 października 2011].
  26. Athletics Final Results: Men's Hammer Throw Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  27. Athletics Final Results: Men's Javelin Throw Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  28. Athletics Final Results: Men's Decathlon (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  29. Athletics Results: Women's 100m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  30. Athletics Results: Women's 200m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  31. Athletics Results: Women's 400m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  32. Athletics Results: Women's 800m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 26 października 2011].
  33. Athletics Results: Women's 1500m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  34. Athletics Results: Women's 5000m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  35. Athletics Results: Women's 10000m Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 25 października 2011].
  36. Athletics Results: Women's Marathon Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 24 października 2011].
  37. Athletics Results: Women's 3000m Steeplechase Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  38. Athletics Results: Women's 100m Hurdles Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  39. Athletics Results: Women's 400m Hurdles Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  40. Athletics Results: Women's 4x100m Relay Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  41. Athletics Results: Women's 4x400m Relay Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  42. Athletics Results: Women's 20km Walk Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 23 października 2011].
  43. Athletics Results: Women's High Jump Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  44. Athletics Results: Women's Pole Vault Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 25 października 2011].
  45. Athletics Results: Women's Long Jump Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  46. Athletics Results: Women's Triple Jump Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 29 października 2011].
  47. Athletics Results: Women's Shot Put Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  48. Athletics Results: Women's Discus Throw Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  49. Athletics Results: Women's Hammer Throw Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 24 października 2011].
  50. Athletics Results: Women's Javelin Throw Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 28 października 2011].
  51. Athletics Results: Women's Heptathlon (ang.). guadalajara2011. [dostęp 27 października 2011].
  52. Poprawiony własny rekord kraju ustanowiony w eliminacjach.
  53. 53,0 53,1 Także rekord Ameryki Południowej.
  54. Robles 13.10, Borges 5.80m and Ibarguen 14.92m in Guadalajara - Pan American Games, Day 6 (ang.). iaaf.org. [dostęp 2 listopada 2011].
  55. Athletics Broken Records (ang.). guadalajara2011. [dostęp 2 listopada 2011].
  56. Wynik uzyskany w półfinale.
  57. Athletics Results: Men's 100m Semifinal 2/2 (ang.). guadalajara2011. [dostęp 2 listopada 2011].
  58. Wyrównany wynik brazylijskiej sztafety z 1999.
  59. Athletics Results: Men's 4x100m Relay Final (ang.). guadalajara2011. [dostęp 2 listopada 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]