Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – bieg na 1500 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olympic rings with white rims.svg

Lekkoatletyka
1500 m mężczyzn
Złoty medal Wielka Brytania Albert Hill
Srebrny medal Wielka Brytania Philip Noel-Baker
Brązowy medal Stany Zjednoczone Lawrence Shields
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 x 100 m mężczyźni
4 x 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 3 km mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Rzut ciężarem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Bieg na 1500 metrów mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920. Zawody odbyły się w dniach 18-19 sierpnia. W zawodach uczestniczyło 29 zawodników z 12 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata 3:54,7 Szwecja John Zander Sztokholm (SWE) 5 sierpnia 1917
Rekord olimpijski 3:56,8 Wielka Brytania Arnold Jackson Sztokholm (SWE) 10 lipca 1912

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Czechosłowacja Václav Vohralík 4:02,2 Q
2 Wielka Brytania Albert Hill 4:03,2 Q
3 Francja André Audinet 4:03,7 Q
4 Szwecja Edvin Wide 4:03,8
5 Kanada Edward Lawrence 4:03,9
6 Zjednoczone Królestwo Włoch Carlo Martinenghi
Belgia Lucien Bangels DNF
Stany Zjednoczone Edward Curtis DNF

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Sven Lundgren 4:07,0 Q
2 Wielka Brytania Duncan McPhee 4:07,2 Q
3 Stany Zjednoczone Lawrence Shields 4:07,4 Q
4 Francja Armand Burtin 4:07,7
5 Norwegia Eivind Rasmussen 4:08,2
6 Kanada Tommy Town
7 Zjednoczone Królestwo Włoch Giuseppe Bonini
8 Belgia Théophile Roeckaert

Półfinał 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja John Zander 4:08,1 Q
2 Zjednoczone Królestwo Włoch Arturo Porro 4:09,0 Q
3 Stany Zjednoczone James Connolly 4:09,3 Q
4 Francja Maurice de Conninck 4:09,8
5 Belgia Léoncé Oleffe 4:11,5

Półfinał 4

René Leray mógł wystartowac w finale po tym jak utrudniono mu bieg półfinałowy.

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Joie Ray 4:13,4 Q
2 Wielka Brytania Philip Noel-Baker 4:14,3 Q
3 Belgia Léon Fourneau 4:14,8 Q
4 Szwecja Fritz Kiölling 4:14,8
5 Francja René Leray 4:15,0 q
6 Japonia Saburo Hasumi
Hiszpania Juan Muguerza DNF
Estonia Johannes Villemson DQ

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Wielka Brytania Albert Hill 4:01,8
2 Wielka Brytania Philip Noel-Baker 4:02,3
3 Stany Zjednoczone Lawrence Shields 4:03,0
4 Czechosłowacja Václav Vohralík 4:04,6
5 Szwecja Sven Lundgren 4:06,3
6 Francja André Audinet 4:06,4
7 Zjednoczone Królestwo Włoch Arturo Porro 4:06,6
8 Stany Zjednoczone Joie Ray 4:10,0
9 Belgia Léon Fourneau 4:10,3
10 Francja René Leray 4:16,5
Wielka Brytania Duncan McPhee DNF
Stany Zjednoczone James Connolly DNF
Szwecja John Zander DNF

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]