Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk w Rzymie rozgrywane były od 31 sierpnia do 8 września. Areną zmagań lekkoatletów był stadion olimpijski. Przeprowadzono 34 konkurencje, w których wystartowało 1016 zawodniczek i zawodników z 72 krajów. Najlepszy wynik medalowy osiągnęła amerykańska sprinterka Wilma Rudolph, która zdobyła 3 złote medale.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m  Niemcy
Armin Hary
10,2 =OR  Stany Zjednoczone
David Sime
10,2 =OR  Wielka Brytania
Peter Radford
10,3
Bieg na 200 m  Włochy
Livio Berruti
20,5 =WR  Stany Zjednoczone
Lester Carney
20,6  Francja
Abdoulaye Seye
20,7
Bieg na 400 m  Stany Zjednoczone
Otis Davis
44,9 WR  Niemcy
Carl Kaufmann
44,9 WR  Związek Południowej Afryki
Malcolm Spence
45,5
Bieg na 800 m  Nowa Zelandia
Peter Snell
1:46,3 OR  Belgia
Roger Moens
1:46,5  Federacja Indii Zachodnich
George Kerr
1:47,1
Bieg na 1500 m  Australia
Herb Elliott
3:35,6 WR  Francja
Michel Jazy
3:38,4  Węgry
István Rózsavölgyi
3:39,2
Bieg na 5000 m  Nowa Zelandia
Murray Halberg
13:43,4  Niemcy
Hans Grodotzki
13:44,6  Polska
Kazimierz Zimny
13:44,8
Bieg na 10 000 m  ZSRR
Piotr Bołotnikow
28:32,2 OR  Niemcy
Hans Grodotzki
28:37,0  Australia
Dave Power
28:32,2
Maraton  Etiopia
Abebe Bikila
2:15:16,2 OR  Maroko
Rhadi Ben Abdesselam
2:15:41,6  Nowa Zelandia
Barry Magee
2:17:18,2
Bieg na 110 m przez płotki  Stany Zjednoczone
Lee Calhoun
13,8  Stany Zjednoczone
Willie May
13,8  Stany Zjednoczone
Hayes Jones
14,0
Bieg na 400 m przez płotki  Stany Zjednoczone
Glenn Davis
49,3 OR  Stany Zjednoczone
Clifton Cushman
49,6  Stany Zjednoczone
Dick Howard
49,7
Bieg na 3000 m z przeszkodami  Polska
Zdzisław Krzyszkowiak
8:34,2 OR  ZSRR
Nikołaj Sokołow
8:36,4  ZSRR
Siemion Rżyszczyn
8:42,2
Sztafeta 4 × 100 m  Niemcy
Bernd Cullmann
Armin Hary
Walter Mahlendorf
Martin Lauer
39,5  ZSRR
Gusman Kosanow
Łeonid Barteniew
Jurij Konowałow
Edwin Ozolin
40,1  Wielka Brytania
Peter Radford
David Jones
David Segal
Nick Whitehead
40,2
Sztafeta 4 × 400 m  Stany Zjednoczone
Jack Yerman
Earl Young
Glenn Davis
Otis Davis
3:02,2 WR  Niemcy
Hans-Joachim Reske
Manfred Kinder
Johannes Kaiser
Carl Kaufmann
3:02,7  Federacja Indii Zachodnich
Malcolm Spence
James Wedderburn
Keith Gardner
George Kerr
3:04,0
Chód na 20 km  ZSRR
Wołodymyr Hołubnyczy
1:34:07,2  Australia
Noel Freeman
1:34:16,4  Wielka Brytania
Stan Vickers
1:34:56,4
Chód na 50 km  Wielka Brytania
Don Thompson
4:25:30,0 OR  Szwecja
John Ljunggren
4:25:47,0  Włochy
Abdon Pamich
4:27:55,4
Skok w dal  Stany Zjednoczone
Ralph Boston
8,12 OR  Stany Zjednoczone
Bo Roberson
8,11  ZSRR
Igor Ter-Owanesian
8,04
Trójskok  Polska
Józef Szmidt
16,81 OR  ZSRR
Władimir Goriajew
16,63  ZSRR
Witold Kriejer
16,43
Skok wzwyż  ZSRR
Robert Szawłakadze
2,16 OR  ZSRR
Walerij Brumel
2,16  Stany Zjednoczone
John Thomas
2,14
Skok o tyczce  Stany Zjednoczone
Don Bragg
4,70 OR  Stany Zjednoczone
Ron Morris
4,60  Finlandia
Eeles Landström
4,55
Pchnięcie kulą  Stany Zjednoczone
Bill Nieder
19,68 OR  Stany Zjednoczone
Parry O'Brien
19,11  Stany Zjednoczone
Dallas Long
19,01
Rzut dyskiem  Stany Zjednoczone
Al Oerter
59,18 OR  Stany Zjednoczone
Rink Babka
58,02  Stany Zjednoczone
Dick Cochran
57,16
Rzut oszczepem  ZSRR
Wiktor Cybułenko
84,64  Niemcy
Walter Krüger
79,36  Węgry
Gergely Kulcsár
78,57
Rzut młotem  ZSRR
Wasilij Rudenkow
67,10 OR  Węgry
Gyula Zsivótzky
65,79  Polska
Tadeusz Rut
65,64
Dziesięciobój  Stany Zjednoczone
Rafer Johnson
8392 pkt. OR Flag of the Republic of China.svg Republika Chińska
Yang Chuan-kwang
8334 pkt.  ZSRR
Wasilij Kuzniecow
7809 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m  Stany Zjednoczone
Wilma Rudolph
11,0  Wielka Brytania
Dorothy Hyman
11,3  Włochy
Giuseppina Leone
11,3
Bieg na 200 m  Stany Zjednoczone
Wilma Rudolph
24,0  Niemcy
Jutta Heine
24,4  Wielka Brytania
Dorothy Hyman
24,7
Bieg na 800 m  ZSRR
Ludmiła Szewcowa
2:04,3 WR  Australia
Brenda Jones
2:04,4  Niemcy
Ursula Donath
2:05,6
Bieg na 80 m przez płotki  ZSRR
Irina Press
10,8  Wielka Brytania
Carole Quinton
10,9  Niemcy
Gisela Birkemeyer
11,0
Sztafeta 4 × 100 m  Stany Zjednoczone
Martha Hudson
Lucinda Williams
Barbara Jones
Wilma Rudolph
44,5  Niemcy
Martha Langbein
Anni Biechl
Brunhilde Hendrix
Jutta Heine
44,8  Polska
Teresa Wieczorek
Barbara Janiszewska
Celina Jesionowska
Halina Richter
45,0
Skok w dal  ZSRR
Wiera Kriepkina
6,37 OR  Polska
Elżbieta Krzesińska
6,27  Niemcy
Hildrun Claus
6,21
Skok wzwyż  Rumunia
Iolanda Balaş
1,85 OR  Polska
Jarosława Jóźwiakowska
 Wielka Brytania
Dorothy Shirley
1,71 - -
Pchnięcie kulą  ZSRR
Tamara Press
17,32 OR  Niemcy
Johanna Lüttge
16,61  Stany Zjednoczone
Earlene Brown
16,42
Rzut dyskiem  ZSRR
Nina Romaszkowa-Ponomariowa
55,10 OR  ZSRR
Tamara Press
52,59  Rumunia
Lia Manoliu
52,36
Rzut oszczepem  ZSRR
Elvīra Ozoliņa
55,98 OR  Czechosłowacja
Dana Zátopková
53,78  ZSRR
Birutė Kalėdienė
53,45

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Razem
1  Stany Zjednoczone 12 8 6 26
2  ZSRR 11 5 5 21
3 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy 2 8 3 14
4  Polska 2 2 3 7
5  Nowa Zelandia 2 0 1 3
6  Wielka Brytania 1 3 4 8
7  Australia 1 2 1 4
8  Włochy 1 0 2 3
9 Flag of Romania (1952-1965).svg Rumunia 1 0 1 2
10 Flag of Ethiopia (1897-1936; 1941-1974).svg Etiopia 1 0 0 1
11  Węgry 0 1 2 3
12  Francja 0 1 1 2
13  Belgia 0 1 0 1
 Czechosłowacja 0 1 0 1
 Maroko 0 1 0 1
Flag of the Republic of China.svg Republika Chińska 0 1 0 1
 Szwecja 0 1 0 1
18  Federacja Indii Zachodnich 0 0 2 2
19  Finlandia 0 0 1 1
Flag of South Africa 1928-1994.svg Związek Południowej Afryki 0 0 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]