Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Information icon.svg Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1999.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1999 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na ONO Estadi na Majorce podczas letniej uniwersjady między 4 a 9 lipca. Reprezentantom Polski udało się zdobyć sześć medali w tym dwa złote[1].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Wynik Silver FISU.svg Srebro Wynik Bronze FISU.svg Brąz Wynik
100 m Brazylia André da Silva 10,34 Stany Zjednoczone John Capel 10,35 Republika Południowej Afryki Matthew Quinn 10,42
200 m Stany Zjednoczone Coby Miller 20,32 Holandia Patrick van Balkom 20,57 Grecja Christos Magos 20,70
400 m Stany Zjednoczone Jerome Davis 44,91 Jamajka Paston Coke 45,15 Republika Południowej Afryki Jopie van Oudtshoorn 45,21
800 m Kuba Norberto Téllez 1:46,11 Szwajcaria André Bucher 1:46,49 Stany Zjednoczone Derrick Peterson 1:46,75
1500 m Kenia Bernard Lagat 3:40,99 Polska Leszek Zblewski 3:41,81 Włochy Lorenzo Lazzari 3:42,36
5000 m Ukraina Serhij Łebid 13:37,52 Hiszpania Roberto García 13:38,59 Japonia Naoki Mishiro 13:39,10
10 000 m Hiszpania José Manuel Martínez 29:37,56 Japonia Naoki Mishiro 29:39,14 Hiszpania Pedro Trejo 29:47,27
Półmaraton Brazylia Marílson dos Santos 1:04:05 Japonia Takayuki Nishida 1:04:11 Korea Południowa Oh Sung-Keun 1:04:33
3000 m z przeszkodami Włochy Giuseppe Maffei 8:33,18 Katar Khamis Seif Abdullah 8:33,82 Kanada Joël Bourgeois 8:34,20
110 m przez płotki Stany Zjednoczone Terrence Trammell 13,44 Belgia Jonathan Nsenga 13,50 Stany Zjednoczone Dawane Wallace 13,59
400 m przez płotki Polska Paweł Januszewski 48,64 Stany Zjednoczone Bayano Kamani 48,74 Szwajcaria Marcel Schelbert 48,77
4 × 100 m  Stany Zjednoczone
Kaaron Conwright
Terrence Trammell
Coby Miller
John Capel[2]
38,55  Republika Południowej Afryki 39,08  Włochy 39,31
4 × 400 m  Stany Zjednoczone
Tony Berrian
Brandon Couts
Derrick Brew
Jerome Davis[3]
3:00,88  Wielka Brytania 3:03,95  Senegal 3:05,45
Chód na 20 km Meksyk Alejandro López 1:25:12 Hiszpania Lorenzo Civallero 1:25:23 Japonia Daisuke Ikeshima 1:26:01
Skok wzwyż Wielka Brytania Ben Challenger 2,30 Kanada Mark Boswell 2,30 Korea Południowa Lee Jin-Taek 2,28
Skok o tyczce Niemcy Richard Spiegelburg 5,60 Czechy Štěpán Janáček 5,60 Francja Romain Mesnil 5,55
Skok w dal Ukraina Ołeksij Łukaszewycz 8,16 Kuba Luis Méliz 8,05 Belgia Erik Nijs 7,99
Trójskok Kuba Yoelbi Quesada 17,40 Niemcy Charles Friedek 17,20 Czechy Jiří Kuntoš 16,97
Pchnięcie kulą Stany Zjednoczone Andy Bloom 21,11 Stany Zjednoczone Adam Nelson 20,64 Chorwacja Stevimir Ercegovac 19,94
Rzut dyskiem Republika Południowej Afryki Frantz Kruger 66,90 Stany Zjednoczone Andy Bloom 64,68 Stany Zjednoczone Doug Reynolds 63,65
Rzut młotem Węgry Zsolt Németh 80,40 Grecja Christos Polychroniou 79,83 Ukraina Władysław Piskunow 78,61
Rzut oszczepem Łotwa Ēriks Rags 83,78 Austria Gregor Högler 82,63 Kuba Isbel Luaces 82,18
Dziesięciobój Kuba Raúl Duany 8050 pkt Stany Zjednoczone Stephen Moore 8028 pkt Dania Benjamin Jensen 7982 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Wynik Silver FISU.svg Srebro Wynik Bronze FISU.svg Brąz wynik
100 m Stany Zjednoczone Angela Williams 11,19 Francja Katia Benth 11,23 Kuba Vírgen Benavídes 11,25
200 m Belgia Kim Gevaert 23,10 Polska Zuzanna Radecka 23,14 Stany Zjednoczone Nanceen Perry 23,27
400 m Rumunia Ionela Târlea 49,88 Stany Zjednoczone Miki Barber 51,03 Niemcy Doris Jacob 51,04
800 m Rosja Julija Taranowa 1:59,63 Słowenia Brigita Langerholc 1:59,87 Rumunia Elena Buhaianu 2:00,26
1500 m Rumunia Elena Buhaianu 4:13,04 Rumunia Luminita Gogîrlea 4:14,61 Hiszpania Ana Amelia Menéndez 4:14,95
5000 m Japonia Rie Ueno 15:51,24 Portugalia Ana Dias 15:53,23 Rumunia Cristina Casandra 16:03,18
10 000 m Stany Zjednoczone Leigh Daniel 32:58,80 Japonia Yuri Kano 33:16,41 Dania Annemette Jensen 33:36,11
Półmaraton Włochy Rosaria Console 1:14:14 Japonia Yukiko Akaba 1:14:35 Hiszpania Marta Fernández 1:14:52
100 m przez płotki Stany Zjednoczone Andria King 13,04 Stany Zjednoczone Yolanda McCray 13,08 Wielka Brytania Diane Allahgreen 13,17
400 m przez płotki Kuba Daimí Pernía 53,95 Stany Zjednoczone Joanna Hayes 54,57 Niemcy Ulrike Urbansky 54,93
4 × 100 m  Stany Zjednoczone 43,49  Polska
Agnieszka Rysiukiewicz
Monika Borejza
Irena Sznajder
Zuzanna Radecka[1]
43,74  Niemcy 43,96
4 × 400 m  Stany Zjednoczone
Yolanda Brown-Moore
Yulanda Nelson
Mikele Barber
Suziann Reid[4]
3:27,97  Rosja 3:30,54  Wielka Brytania 3:32,25
Chód na 10 km Rumunia Claudia Iovan 44:22 Włochy Rossella Giordano 44:39 Ukraina Wałentyna Sawczuk 45:23
Skok wzwyż Rumunia Monica Iagar 1,95 Rosja Swietłana Łapina 1,93 Argentyna Solange Witteveen 1,93
Skok o tyczce Czechy Pavla Hamáčková 4,25 Holandia Monique de Wilt 4,20 Hiszpania Dana Cervantes 4,10
Skok w dal Ukraina Jelena Szewhowcowa 6,92 Stany Zjednoczone Adrien Sawyer 6,61 Brazylia Maurren Maggi 6,58
Trójskok Ukraina Ołena Howorowa 14,99 Chińska Republika Ludowa Wu Lingmei 14,55 Rumunia Adelina Gavrila 14,33
Pchnięcie kulą Kuba Yumileidi Cumbá 18,70 Chińska Republika Ludowa Song Feina 18,28 Brazylia Elisângela Adriano 18,17
Rzut dyskiem Rumunia Nicoleta Grasu 65,21 Polska Joanna Wiśniewska 63,97 Brazylia Elisângela Adriano 62,23
Rzut młotem Rumunia Mihaela Melinte 74,24 Białoruś Ludmiła Gubkina 68,27 Francja Manuela Montebrun 68,11
Rzut oszczepem Polska Ewa Rybak 60,76 Słowenia Eufemija Štorga 59,30 Kuba Yanuris la Motaña 59,08
Siedmiobój Stany Zjednoczone Tiffany Lott 5959 pkt Czechy Kateřina Nekolná 5900 pkt Australia Clare Thompson 5766 pkt

Przypisy

  1. 1,0 1,1 AZS: Polskie medale letnich uniwersjad (pol.). [dostęp 31 października 2011].
  2. 4x100 Metres Relay 1999 (ang.). iaaf.org. [dostęp 31 października 2011].
  3. 4x400 Metres Relay 1999 (ang.). iaaf.org. [dostęp 31 października 2011].
  4. All-time Women's best 4x400m relay (ang.). alltime-athletics.com. [dostęp 1 listopada 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]