Leo Belmont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Leo Belmont
Leopold Blumental
Leo Belmont
Data i miejsce urodzenia 8 marca 1865
Warszawa
Data i miejsce śmierci 19 października 1941
Warszawa
Miejsce spoczynku cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie
Zawód eseista, poeta, prozaik
Wikicytaty Leopold Blumental w Wikicytatach

Leo Belmont, właściwie Leopold Blumental (ur. 8 marca 1865 w Warszawie, zm. 19 października 1941 w Warszawie) – polski eseista, poeta, prozaik, znawca i tłumacz literatury francuskiej i rosyjskiej, założyciel Polskiego Związku Esperantystów.

Urodził się w rodzinie żydowskiej. W 1885 ukończył warszawskie V Gimnazjum Państwowe. W 1892 został wpisany na listę adwokatów przysięgłych w Petersburgu. Zarówno podczas pobytu w Rosji do 1904 jak i w Warszawie kontynuował działalność literacką i prawniczą. Był m.in. radcą prawnym Związku Artystów Scen Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Był autorem kilku powieści m.in. Zaślubiny śmierci, Kapłanka miłości, W wieku nerwowym, Sprawa przy drzwiach zamkniętych i zbiorów Nowele i satyry, Rymy i rytmy. W latach 1907–1913 wydawał czasopismo Wolne Słowo, gdzie zamieszczał własne prace krytycznoliterackie, m.in. o Tołstoju. Był autorem m.in. przekładu Eugeniusza Oniegina Puszkina oraz Michała Strogowa Juliusza Verne'a[1]; zajmował się też judaistyką.

Podczas II wojny światowej przebywał w getcie warszawskim, gdzie zmarł śmiercią naturalną. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej.

Scenariusze filmowe[edytuj | edytuj kod]

  • Strzał, 1922
  • Uwiedziona, 1931
  • Na podstawie Przeznaczenia powstał film Janusza Stara pod tym samym tytułem. Według Polskiego Słownika Biograficznego w czołówce filmu podano ze względów promocyjnych, że autorem scenariusza był sam pisarz. W rzeczywistości scenariusz opracował reżyser.

Przypisy

  1. W. Łachaciński, Bibliografia polskich przekładów utworów Juliusza Verne'a, Pruszków, brak daty wydania, s. 40.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]