Leopold Socha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Leopold Socha (ur. 28 sierpnia 1909 we Lwowie, zm. 12 maja 1946[1] w Gliwicach) – pracownik lwowskich zakładów oczyszczania miasta, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Główny bohater filmu Agnieszki Holland W ciemności.

W maju 1943 roku w trakcie pracy w kanałach spotkał Icchaka Chigera, uciekiniera z getta lwowskiego. Od 30 maja tego roku do 27 lipca 1944, z pomocą innych kanalarzy (Stefana Wróblewskiego i Jerzego Kowalowa) ukrywał w jednej z komór w kanałach Lwowa dziesięciu Żydów. Początkowo brał za to pieniądze, a następnie – kiedy ukrywający się nie byli w stanie już mu płacić – utrzymywał ich za darmo. Po zakończeniu wojny razem z żoną i córką oraz ocalonymi przez siebie Żydami wyjechał do Gliwic. Zginął ratując córkę spod kół radzieckiej ciężarówki[2]. Dzięki staraniom uratowanej przez niego Haliny Wind, 23 maja 1978 Leopold Socha i jego żona Magdalena zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród narodów świata.

Na podstawie historii Leopolda Sochy Agnieszka Holland nakręciła film W ciemności. Obraz otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W rolę Sochy wcielił się Robert Więckiewicz.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]