Les Bigos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Les Bigos
Rok założenia

1998

Pochodzenie

Gdynia
 Polska

Gatunek

rock

Wydawnictwo

4everMusic

Powiązania

Burdock
Tomasz Bonarowski

Skład
Piotr Kwapich
Katarzyna Filoda
Andrzej Kozioł(muzyk)
Sebastian Bechcicki
Robert Dobrucki
Byli członkowie
Grzegorz Żmijewski
Maciej Szkudlarek
Krzysztof Cybulski
Sławomir Kliszewski
Arkadiusz Niziołek
MIchał Młyniec
Krzysztof Twardosz
Strona internetowa

Les Bigosniezależny polski zespół industrialno-rockowy, przedstawiciel nowoczesnej alternatywnej sceny muzycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał na początku 1998 roku dzięki spotkaniu muzyków zespołów: NoLimits, Hectcöre oraz Burdock. Muzycy znali się już wcześniej ze wspólnych występów w ramach Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz występów na Nowej Scenie, czy w Rock Cafe Buda. Artyści koncertowali głównie w klubach Trójmiasta. W 2000 roku Les Bigos zrezygnował z występów "na żywo" i rozpoczął pracę nad materiałem studyjnym na płytę. Producentem nagrań został Tomasz Bonarowski. Singiel z piosenką Że ciebie nie ma zadebiutował na Liście Przebojów Programu Trzeciego. W 2001 roku zespół wydał kolejny singiel Ding dong, który dotarł do 18 miejsca. Kolejnym utworem goszczącym na trójkowej liście był Czy to prawda. W grudniu 2001 roku zespół nagrał także własną wersję kolędy Wśród nocnej ciszy.

W promocji twórczości zespołu pomogło wsparcie radiowej Trójki. W 2002 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska na wydanie utworu Ding dong w ramach kompilacji Nowa Energia 2. W 2003 roku zespół trafił jako pierwszy na kompilację zespołów awangardowych sygnowaną nazwiskiem Piotra Kaczkowskiego pt. minimax pl. W 2005 roku, Abelard Giza, reżyser kina niezależnego, wykorzystał do swojego filmu Towar dwa utwory zespołu: Szłiki oraz Że ciebie nie ma. 30 lipca 2007 roku, nakładem wytwórni 4everMusic, ukazała się płyta długogrająca pt. G.D.Y.N.I.A.. W tym samym roku Les Bigos wystąpił również na Festiwalu w Jarocinie, w ramach bloku muzycznego prowadzonego przez Piotra Kaczkowskiego.

Największy wpływ na rozwój zespołu miało uznanie jego twórczości przez różne osoby z branży muzycznej m.in. znanych dziennikarzy i krytyków muzycznych takich jak: Piotr Kaczkowski, Marek Niedźwiecki, Paweł Kostrzewa i Tomasz Żąda.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[1][edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrania: Burdock Studio, BonAir Studio
Produkcja: Tomasz Bonarowski

Spis utworów:

  1. Ding dong
  2. Szłiki
  3. Bonas
  4. Masmak
  5. Olika
  6. Patra
  7. Bila
  8. 613
  9. Czy to prawda
  10. Że ciebie nie ma
  11. Przez
  12. Słyszysz krzyk

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]