Les Boréades

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jean-Philippe Rameau

Les Boréades – Ostatnie dzieło twórczości Jeana-Philippe’a Rameau , francuskiego kompozytora epoki późnego Baroku. (tragedia liryczna - tragédies lyriques) - pięcioaktowa z 1763 roku. (kompozytor zmarł w 1764 r.) Dzieło nie zostało wystawione za jego życia (prapremiera miała miejsce dopiero w 1982 roku).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akt I[edytuj | edytuj kod]

Alfiza, królowa Baktrii, może poślubić tylko kogoś z rodu Boreasza, boga wiatru północnego. Na przechadzce jednak, podczas gdy dwór bawi na polowaniu, wyznaje swej powiernicy, Semirze, że nie kocha książąt Kalaisa i Boryleusza, lecz nieznanego nikomu cudzoziemca, Abarisa. Wie przecież, że nie może go poślubić, ściągnęło by to bowiem gniew boga na jej królestwo. Książęta powracający z polowania, podejmują zabiegi o Alfizę, ta opóźnia wybór, twierdząc, że czeka na rozstrzygnięcie Apollina. Kalais urządza widowisko dla Alfizy[1].

Akt II[edytuj | edytuj kod]

Abaris modli się w świątyni Apollina. Arcykapłan Apollina zna sekret jego pochodzenia, przysiągł jednak bogu, że go nie wyjawi, dopóki Abaris nie okaże się godnym swego pochodzenia. Abaris zwierza się kapłanowi ze swej miłości do Alfizy. Alfiza udaje się do światyni Apollina z prośbą o wyjaśnienie snu, w którym ukazał się jej Boreasz grożąc zniszczeniem królestwa. Abaris obiecuje jej pomoc i wyznaje miłość do niej. Alfiza odwzajemnia jego uczucie. Wierni intonują hymn na cześć Apollina. Przed Alfizą zostaje odegrany balet o porwaniu ukochanej Boreasza, nimfy Orejtyi. Korzystając z okazji Kalais i Boryleusz, domagają się od królowej, by uległa wezwaniu Amora. Do świątyni zstępuje sam Amor i wręcza Alfizie strzałę. Akceptuje on z góry jej wybór i zapewnia, że tron z pewnością obejmie potomek Boreasza[2].

Przypisy

  1. Kamiński 2008 ↓, s. 214-215.
  2. Kamiński 2008 ↓, s. 215.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 2. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, 2008. ISBN 978-83-224-0900-8.