Liściolubka selerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liściolubka selerowa
Euleia heraclei
Linnaeus, 1758
Liściolubka selerowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd muchówki
Rodzina nasionnicowate
Rodzaj Euleia
Gatunek liściolubka selerowa

Liściolubka selerowa (Euleia heraclei, syn. Philophylla heraclei)[1]muchówka z rodziny nasionnicowatych (Trypetidae). Pospolity szkodnik roślin z rodziny selerowatych (m.in. selera, pietruszki, lubczyka). Występuje na terenie całej Europy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Wielkość muchówki dochodzi do 5-7 mm. Osobniki o zmiennej barwie: w lecie w kolorze żółtoczerwonym, w okresie zimowania są w kolorze żółtoczarnym. Czułki owada jak i nogi koloru żółtego. Larwa w kolorze białym, długości do 9 mm i o wrzecionowatym kształcie.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Zimowanie odbywają w żółtawych bobówkach, w górnych warstwach gleby. Na powierzchnię wydostają się w kwietniu by po krótkim czasie składać jaja pod skórkę liści od spodniej strony. Po około 10 dniach młode larwy rozpoczynają minowanie tkanki liścia. Po dojrzeniu larwy opuszczają miejsce żerowania i przepoczwarzają się w glebie na głębokości ok. 4 cm. Nowe larwy z nowych osobników pojawiają się na roślinach już w lipcu i sierpniu tego samego roku.

Zwalczanie[edytuj | edytuj kod]

Polega na usuwaniu, paleniu lub głębokim zakopywaniu zarażonych liści lub za pomocą chemicznego opryskiwania preparatem zawierającym fenitrotion.

Przypisy

  1. W.N. Ellis: Euleia heraclei (Linnaeus, 1758), Zoölogisch Museum Amsterdam 2007. (niderl.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych, PWRiL, Warszawa, 1987, ISBN 83-09-00005-7

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]