Lidl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lidl w gdyńskiej dzielnicy Chylonia.
Kraje objęte siecią Lidl

Lidl – założona w Niemczech sieć sklepów dyskontowych, działająca w 26 krajach europejskich. Główna siedziba firmy znajduje się w Neckarsulm (Niemcy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki działalności sieci Lidl sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to Josef Schwarz uruchomił firmę o nazwie Lidl & Schwarz Lebensmittel-Sortiments-Großhandel. W latach 70. został otwarty pierwszy sklep o nazwie Lidl. Nazwa sieci nie jest skrótem, ale nazwiskiem Ludwiga Lidla, emerytowanego nauczyciela.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce znajduje się 7 Centrów Dystrybucyjnych Lidl, które mieszczą się w Jankowicach k. Tarnowa Podgórnego,Turzynie k. Wyszkowa, Gliwicach, Strykowie, Rusocinie k. Pruszcza Gdańskiego, Legnickim Polu w LSSE – hala ta ma 35 tysięcy m², mieści się w niej centrum dystrybucyjno-logistyczne dla województw: dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego[1] oraz najnowsze otwarte w 2012 w Brzozówce. Hala ma 39 tysięcy m², mieści się w niej centrum dystrybucyjno-logistyczne dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego.

Polska sieć sklepów Lidl posiada łącznie ponad 517 obiektów[2].

Na świecie[edytuj | edytuj kod]

Sklepy sieci Lidl funkcjonują w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Sieć Lidl planuje[potrzebne źródło] rozszerzyć działalność o następujące kraje: Estonia, Litwa, Łotwa, Kanada.

Przypisy

  1. Lidl w LSSE
  2. ŁR: Lidl otwiera swój 500 market w Polsce (pol.). portalspozywczy.pl, 2013-10-03. [dostęp 2013-10-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons