Liga Prawicy Rzeczypospolitej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
LPR+UPR+PR Liga Prawicy Rzeczypospolitej
Skrót LPR
Lider Roman Giertych,
Wojciech Popiela,
Marek Jurek[1]
Data założenia 10 września 2007
Data rozwiązania 21 października 2007
Deklarowana
ideologia polityczna
konserwatywny liberalizm,
narodowa demokracja,
patriotyzm,
eurosceptycyzm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
kapitalizm

Liga Prawicy Rzeczypospolitej (LPR) – porozumienie wyborcze zawarte 10 września 2007, przed wyborami parlamentarnymi w 2007, pomiędzy Ligą Polskich Rodzin, Prawicą Rzeczypospolitej i Unią Polityki Realnej.

Porozumienie o utworzeniu Ligi Prawicy Rzeczypospolitej zostało podpisane przez Janusza Dobrosza (wicemarszałka Sejmu RP V kadencji) reprezentującego Ligę Polskich Rodzin, posła Artura Zawiszę reprezentującego Prawicę Rzeczypospolitej i Wojciecha Popielę reprezentującego Unię Polityki Realnej (prezesa tej partii).

Spośród pierwszych miejsc na listach wyborczych do Sejmu LPR przypadły 24 miejsca, 9 otrzymała UPR, 7 Prawica Rzeczypospolitej, a 1 miejsce przypadło osobie bezpartyjnej (Annie Raźny). Jednocześnie każde z ugrupowań wystawiło na osobnych listach wyborczych własnych kandydatów do Senatu: LPR 16, UPR 14, PR 10.

Liga Prawicy Rzeczypospolitej nie utworzyła koalicyjnego komitetu wyborczego, jej kandydaci startowali z list Ligi Polskich Rodzin.

Według raportu serwisu finansowego portalu money.pl Liga Prawicy Rzeczypospolitej była najbardziej wolnorynkowym ugrupowaniem na scenie politycznej[2].

Planowane było podpisanie kolejnego porozumienia po wyborach oraz wspólny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego[3], jednak po wyborach w 2007 drogi ugrupowań tworzących Ligę rozeszły się.

Program Ligi Prawicy Rzeczypospolitej[edytuj | edytuj kod]

Główne cele zawarte w „Deklaracji wyborczej 2007” to prowadzenie polityki na rzecz cywilizacji życia i praw rodziny, silnej pozycji Polski, obniżanie podatków i wprowadzenie większościowej ordynacji w wyborach do Sejmu.

Nowo powołane porozumienie sprzeciwiało się m.in. wprowadzeniu waluty euro, przemianowanej konstytucji europejskiej[4][5] oraz rozszerzeniu „biurokracji brukselskiej”.

Polityka prorodzinna miała polegać na dalszej obniżce podatków dla rodziców[6], przyjęcia podobnego rozwiązania dla rodzin rolniczych oraz zapewnienia pełnowymiarowych urlopów macierzyńskich.

Liga chciała także zagwarantować trwałość wzrostu gospodarczego m.in. (wzorując się na Wielkiej Brytanii i Irlandii) przez znaczne poszerzenie sfery wolności gospodarczej, poprzez wzrost dochodów osobistych na skutek likwidacji podatku PIT dla prowadzacych działalność gospodarczą[7] i dla emerytów i rencistów[8] oraz dodatkowo poprzez obniżkę stawek podatku VAT.

Porozumienie chciało także wprowadzić większościową ordynację wyborczą i znieść przymusowe finansowanie partii z budżetu.

Sygnatariusze porozumienia opowiadali się za silną pozycją Polski, zarówno w stosunkach dwustronnych (szczególnie z USA[9]), jak również w NATO i UE, sprzeciwiają się roszczeniom niemieckim[10]. Liga chciała podnieść kwestię budowania silnej opinii chrześcijańskiej w strukturach Unii.

Udział w wyborach 2007[edytuj | edytuj kod]

Komitet Wyborczy LPR został zgłoszony do PKW 10 września 2007, jego kandydaci startowali z listy nr 3[11].

Komitet złożył protest w związku z niewpuszczeniem wyznaczonego przedstawiciela do studia telewizyjnego TVP[12].

Sejm[edytuj | edytuj kod]

Komitet Wyborczy LPR otrzymał 209 171 głosów, tj. 1,30%, w związku z czym kandydaci LPR nie dostali się do Sejmu VI kadencji[13].

Poszczególne partie otrzymały:

Indywidualnie najlepsze wyniki spośród 904 kandydatów osiągnęli:

Senat[edytuj | edytuj kod]

Żaden z kandydatów Ligi Prawicy Rzeczypospolitej nie dostał się do Senatu VII kadencji. Kandydaci poszczególnych komitetów wyborczych otrzymali łącznie:

  • Liga Polskich Rodzin 293 289 głosów,
  • Prawica Marka Jurka 266 672 głosy,
  • Unia Polityki Realnej 170 686 głosów.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strony partii – sygnatariuszy porozumienia[edytuj | edytuj kod]