Lista Robinsona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista Robinsona (znana w niektórych krajach pod nazwą Mailing Preference Service lub MPS) - lista ludzi którzy nie chcą otrzymywać wiadomości marketingowych - telefonicznie, pocztą elektroniczną, czy za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub faxu.

Lista Robinsona jest stosowanym z powodzeniem w wielu krajach systemem ochrony prywatności konsumentów. Jest to system opracowany z myślą o osobach, które nie życzą sobie, by do ich skrzynek pocztowych trafiały niezamówione adresowe materiały o charakterze promocyjno-reklamowym.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polska Lista Robinsona, od 2013 roku znana też jako Lista Robinsonów, żeby lepiej oddać jej istotę (Robinsonów w Polsce jest więcej niż jeden) prowadzona jest przez Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego od 1996 roku, gdy została zarejestrowana przez Departament Rejestracji Zbiorów Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Należy odróżniać Listę Robinsona prowadzoną przez Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego od Listy Robinsona prowadzonej przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku ([1]). Ta ostatnia dotyczy odmów respondentów w badaniach CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) i jest prowadzona od listopada 2004 roku.