Lista bohaterów anime Death Note

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poniżej znajduje się lista bohaterów występujących w mandze i anime Death Note.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Light Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 1: „Nuda”; odcinek 1: „Odrodzenie”

Data urodzenia: 28 lutego 1986 (w anime 28 lutego 1989)

Data śmierci: 28 stycznia 2010 (w anime 28 stycznia 2013)

Pseudonim Pierwszy Kira, Drugi L

Seiyū: Mamoru Miyano

Light Yagami (jap. 夜神 月 Yagami Raito?) znany także jako Kira (jap. キラ?) to główny bohater mangi Death Note. Jest genialnym, ale znudzonym siedemnastolatkiem. Pilny uczeń i prymus. Uczęszcza wieczorami do szkoły uzupełniającej. Pewnego dnia, siedząc na lekcji widzi spadający z nieba notes. Podnosi go i zabiera do domu.Otwiera i widzi zapisane w nim zasady zabijania ludzi przez wpisanie ich nazwisk do notesu. Najważniejszą zasadą Death Note'a – bo taką nosi on nazwę – jest znanie prawdziwego nazwiska ofiary i pamiętanie jej twarzy podczas wpisywania. Okazuje się wkrótce, że notes należy do boga śmierci – Ryūka. Light postanawia sprawdzić działanie Death Note'a. Kiedy okazuje się, że notes naprawdę działa, Light bez skrupułów postanawia zabić w ten sposób wszystkich przestępców, stworzyć cudowny świat sprawiedliwości i stanąć na jego czele, jako bóg nowego świata – Kira (społeczeństwo nadaje mu taki pseudonim, który pochodzi od angielskiego słowa „killer”).

Do walki z nim staje najlepszy detektyw na świecie – tajemniczy L. Light chce za wszelką cenę wygrać z Ryuzakim, poznając prawdziwe nazwisko. Wykorzystuje do tego swój intelekt i dane o śledztwie nad Kirą z komputera ojca. Ojciec „Kiry” – Soichiro Yagami jest szefem grupy dochodzeniowej. Light został poważnie zraniony przez zrozpaczonego Matsudę, który nie pojął, (uznał Yagamiego za idiotę) jak syn mógł nie przejmować się śmiercią własnego ojca.

Shinigami Ryūk wpisał jego nazwisko do swojego Notatnika Śmierci tak, jak umówił się z nim, że zabije go, kiedy przyjdzie na to czas.

L[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Konfrontacja”

Data urodzenia: 31 października 1979 (w anime 1982)

Data śmierci: 5 listopada 2004 (w anime 2007)

Prawdziwa tożsamość: Lawliet

Pseudonim: L, Ryūzaki, Hideki Ryūga, Eraldo Coil, Deneuve

Seiyū: Kappei Yamaguchi

L Lawliet (jap. エル・ローライト Eru Rōraito?) – jedna z głównych postaci mangi i anime z serii Death Note. L uważany jest za najlepszego detektywa na świecie i głównego wroga seryjnego mordercy, Kiry. Eraldo Coil oraz Deneuve to, według opinii publicznej, dwaj najlepsi detektywi na świecie zaraz po L, lecz tak naprawdę są to fikcyjne postacie, wykreowane i odgrywane przez L. Można przypuszczać, iż Ryuuzaki jest sierotą – wskazuje na to retrospekcja cofająca widza do jego dzieciństwa. Wychowywał się Anglii w Sierocińcu Wammy`s House założonym przez Quillsha Wammy, gdzie najprawdopodobniej Watari odkrył jego zdolności. Quillsh i Watari to jedna i ta sama osoba, pomagająca L pod pseudonimem Watari.

L ma czarne włosy, podkrążone oczy oraz jest szczupły. Jego wygląd jest niedbały – bohater nie przykłada zbytniej wagi do swojego stroju. Nosi jasnoniebieskie jeansy i białą, rozciągniętą bluzkę z długimi rękawami. Zazwyczaj chodzi boso, buty zakłada tylko, gdy musi. Posiada ekscentryczne nawyki, takie jak: siedzenie w dziwny sposób (jak twierdzi: „inaczej jego zdolność dedukcji zostałaby zredukowana o 40%”), ciągłe spożywanie słodyczy i przesadnie słodzonych napojów (ponieważ mózg zużywa więcej kalorii niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała i jest narażony na niedowagę) oraz trzymanie rzeczy w osobliwy sposób.

Bohater posiada niesamowitą zdolność percepcji, co sprawia, że każda kryminalna zagadka jest dla niego niezwykle przejrzysta. W mandze bohater jest przedstawiony jako „super detektyw” i „siła sprawiedliwości”.

Prowadząc sprawę Kiry, dzięki swemu talentowi szybko dochodzi do wniosku, że jest nim Light Yagami. Od momentu, w którym postawił swą tezę, próbował nieustannie znaleźć dowody. Aby dowieść swych teorii zapisuje się na ten sam uniwersytet co Light, używając pseudonimu „Hideki Ryuuga”. Z drugiej strony, grupie dochodzeniowej w sprawie Kiry, przedstawił się jako „Ryuuzaki”.

Nawet, gdy L nie posiada żadnych dowodów na powiązania Lighta z Kirą, nie zmienia swych podejrzeń z nim związanych. Gdy Light zrzeka się posiadania Death Note (co jest równoznaczne z utratą wszelkich wspomnień dotyczących notesu), nie potrafi oczyścić się z zarzutów w oczach L.

Bohater zostaje uśmiercony przez Shinigami Rem w 25 odcinku.

Misa Amane[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 25: „Głupiec”; odcinek 12: „Miłość”

Data urodzenia: 25 grudnia 1984 (w anime 1987)

Data śmierci: 14 lutego 2011 (tylko w mandze)

Pseudonim: Misa-Misa, Drugi Kira.

Seiyū: Aya Hirano

Misa Amane (jap. 弥 海砂 Amane Misa?) jest popularną japońską modelką, aktorką i piosenkarką. Wkrótce okazuje się też, że jest drugim Kirą. Szuka kontaktu z Lightem przez wysyłane do stacji telewizyjnych kasety z wiadomościami. Gdy udaje im się spotkać, zakochuje się w nim i staje mu się bezgranicznie oddana. Przysparza mu mnóstwa problemów, lecz ten nie może się jej pozbyć – Misa jest pod ochroną shinigami o imieniu Rem (レム). Light odkrywa, że może wykorzystywać Misę, ponieważ posiada ona oczy shinigami dzięki którym może zobaczyć imię każdego na kogo spojrzy. Uzyskała je dokonując wymiany z Rem, w zamian za „Oczy Shinigami” oddała połowę pozostałego jej czasu życia. Rem jest już drugim Bogiem Śmierci, któremu zależy na Misie. Pierwszym Shinigami, który oddał życie za Amane był Gelus (ジェラス). Patrzył na nią ze świata shinigami wiedząc, że to jej ostatni dzień życia. Gdy została zaatakowana przez mordercę Gelus nie wytrzymał i wpisał jego imię do notesu. Tym samym zginął, a życie Amane zostało wydłużone o życie Gelus'a. Jedyne co po nim zostało to jego notatnik, który Rem podarowała Misie. Od tamtej pory pomagała jej i ochraniała ją. Poświęca się wpisując prawdziwe imię „L” i Watari'ego, by ochronić Amane, tym samym ginąc. Nieco później Light obejmuje stanowisko L. Misa wprowadza się do jego apartamentu i przez kilka następnych lat żyją jak typowa para. Dziewczyna wielokrotnie pomogła ukochanemu, użyczając mu swoich oczu. Podczas ataku fanatyków Kiry na SPK przygląda się wszystkiemu poprzez transmisję telewizyjną. Jej celem było odnalezienie w tłumie ludzi Near'a i wpisanie jego prawdziwego nazwiska do Death Note'a. Chłopak ucieka jednak, przebrany za policjanta. W ciągu następnych miesięcy Light zdobywa nowych pomocników – Kiyomi Takada i Teru Mikami. Misa, zazdrosna o Kiyomi, spotyka się z nią na kolacji. Uprzedza rywalkę, że Light schwyta Kirę, a wówczas Takada na pewno umrze. Kiyomi stwierdza jedynie, że Amane nie potrafi dorosnąć, a jest przecież od niej starsza. Podczas wypełniania kolejnej misji powierzonej Misie, dziewczyna zrzeka się swojego Death Note'a – tym samym staje się zwykłą kobietą, pozbawioną wspomnień o shinigami. Ostatni raz widzimy ją stojącą na skraju mostu, tuż po śmierci Lighta. Prawdopodobnie Misa Amane skoczyła i popełniła samobójstwo, nie możemy być tego jednak stuprocentowo pewni.

Near[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 59: „Zero”; odcinek 26: „Reinkarnacja”

Data urodzenia: 24 sierpnia 1991 (w anime 1994)

Prawdziwa tożsamość: Nate River

Pseudonim: Near, N, Trzeci L

Seiyū: Noriko Hidaka

Near (jap. ニア Nia?), a właściwie Nate River (jap. ネイト・リバー Neito Ribā?) wychowany został w Wammy's jako potencjalny następca L. Z wyglądu i zachowania jest do niego podobny, jednak zamiast notorycznego spożywania słodyczy preferuje gry i zabawy. Gdy usłyszał o śmierci swojego idola stwierdził, że ten, kto nie potrafi ułożyć wszystkich części układanki jest zwykłym przegranym (użył ich jako przenośni, gdyż w chwili mówienia je układał). Po 4 latach Near jest na czele nowej grupy działającej bez pomocy L (jego śmierć publicznie nigdy nie została wyjawiona, jego role, jak również Watariego odgrywał Light Yagami) SPK (z Ang. Special provision for Kira). Ostatecznie to on „wygrywa” i udowadnia Lightowi jego winę.

Shinigami[edytuj | edytuj kod]

Ryūk[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 1: „Nuda”; odcinek 1 „Odrodzenie”

Seiyū: Shidō Nakamura

Ryūk (jap. リューク Ryuuku?)shinigami (bóg śmierci) w świecie Death Note, towarzyszący Lightowi Yagamiemu. Z nudy, upuszcza swój Notes Śmierci w świecie ludzi[1]. Zapisuje w notesie imiona i nazwiska mających umrzeć, dzięki czemu zyskuje dodatkowe lata życia, które by zmarłym pozostały. Widzi datę śmierci i prawdziwe nazwisko każdego człowieka dzięki oczom shinigami[2]. Widzą go i słyszą tylko ci śmiertelnicy, którzy dotknęli jego notesu. Ryūk jest znudzony, spędza całe dnie nad portalem do świata śmiertelników, podglądając ludzi[1]. Uwielbia jabłka ze świata ludzi, które są dla niego jak narkotyk[3]. W sprawie Kiry stara się być neutralny i tylko biernie obserwuje bieg wydarzeń[1]. Mimo tego, czasem Lightowi udaje się nim manipulować, wykorzystując jego słabość do jabłek. Kiedy ciężko ranny Light ucieka przed policją, Ryūk zapisuje jego imię w swoim Notesie, tak jak się z nim na początku umówił[4].

Rem[edytuj | edytuj kod]

Debiut rozdział 25: „Głupiec”; odcinek 11 „Wejście”

Seiyū: Kimiko Saitō

Rem (jap. レム Remu?)shinigami (bóg śmierci) w świecie Death Note, towarzysząca Misie Amane. W przeciwieństwie do Ryūka, Rem nie szukała rozrywki w świecie ludzi[5]. Zstąpiła do świata ludzi, ze względu na Misę, którą kochała[6]. Wiedziała, że shinigami można zabić, poprzez zakłócenie czasu życia człowieka, którego bóg śmierci kocha[7]. Zginęła, ratując życie swojej podopiecznej, poprzez wpisanie do Notesu imion Watariego oraz L'a[8].

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Mello[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 59: „Zero”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 13 grudnia 1989[9]

Data śmierci: 26 stycznia 2010[9]

Prawdziwa tożsamość: Mihael Keehl[9]

Pseudonim: Mello, M

Seiyū: Nozomu Sasaki

Mello (jap. メロ Mero?) – sierota wychowany w Wammy's House. Jego prawdziwe nazwisko to Mihael Keehl (jap. ミハエル・ケール Mihaeru Kēru?). Dom dziecka w którym się znalazł był przeznaczony dla wybitnie uzdolnionych dzieci, gdzie głównym celem było wychować następcę L[9]. Na egzaminach ciągle zajmował drugie miejsce (zaraz po Near) z czego zrodził się w nim kompleks niższości i nienawiść do każdego, kto go w jakiejkolwiek dziedzinie przewyższał[10]. Od tamtego czasu gdy o nim wspomina ma jakby tik, jedno oko mu się „przymyka”. Po śmierci L, postanowił odejść z domu dziecka i wstąpi w szeregi jednej z mafii w Los Angeles. Porwał szefa japońskiej policji, a następnie Sayu Yagami, co (dzięki szantażowi) sprawiło, iż Light przekazał mu Notatnik Śmierci[11]. Po ataku japońskiej grupy szukającej Kiry na mafię, Mello wysadza w powietrze ich siedzibę uciekając z blizną po lewej stronie twarzy[12]. Następnie, razem z Mattem porywają Kiyomi Takadę.

Mihael Keehl ginie na zawał serca po tym jak Takada napisała jego imię na skrawku papieru z Death Note'a[13]. Na skutek pożaru, jaki spowodowała, jego zwłoki zostały spalone[13].

Teru Mikami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 81: „Ostrzeżenie”; odcinek 31: „Transfer”

Data urodzenia: 7 czerwca 1982[14]

Data śmierci: 7 lutego 2010[14] (w anime 28 stycznia 2013)

Pseudonim: Czwarty Kira, T, X-Kira

Seiyū: Masaya Matsukaze

Teru Mikami (jap. 魅上 照 Mikami Teru?) – jeden z bohaterów Death Note, prokurator. Jest wybrany przez Lighta na następcę Kiry, kiedy on nie mógł wykonać żadnego kolejnego posunięcia. Gdy Light zorientował się, że używanie notesu przez Misę jest niemożliwe, przekazał Misie, by ona wyrzekła się notesu i przesłała do innego zwolennika[15]. Wymienił z Ryūkiem oczy shinigami w zamian za połowę pozostałego mu życia. W przeszłości często stawał w obronie słabszych przez co sam był prześladowany[14]. Miał tak wysokie poczucie sprawiedliwości, że postanowił zostać prokuratorem, ale przez kilka incydentów z przeszłości i porównywania tego do działań Kiry – stał się jego wielkim zwolennikiem, a samego Lighta nazywa bogiem (jap. Kami?)[14].

U niego widać pewną różnicę śmierci – w mandze, umiera on w więzieniu[16] (przyczyna nie jest znana – możliwe, że to z powodu oczu shinigami, które skróciły mu pozostałe życie o połowę). W anime przebija klatkę piersiową długopisem, by odwrócić uwagę Neara i umożliwić Lightowi ucieczkę[17].

Watari[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 1 maja 1933[18]

Data śmierci: 5 listopada 2004[18]

Prawdziwa tożsamość: Quillsh Wammy[18]

Pseudonim: Watari

Seiyū: Kiyoshi Kobayashi

Quillsh Wammy (jap. キルシュ・ワイミー Kirushu Waimī?) – znany również jako Watari (jap. ワタリ?), jest pomocnikiem L'a oraz dostawcą informacji dla grupy śledczej ścigającej Kirę[19]. Zanim uformowano zespół, był jedyną osobą, która znała tożsamość L'a i miała z nim kontakt[20]. Jest znanym wynalazcą, który za pieniądze zarobione na licznych patentach, założył Wammy's House – sieć sierocińców na całym świecie, przeznaczonych dla uzdolnionych dzieci (m.in. w Winchesterze)[21]. Watari jest doskonale wyszkolony w szpiegostwie; jest także świetnym strzelcem[18].

Ginie, gdy shinigami Rem zapisuje jego imię w jej Notatniku[8]. Konając, nacisnął przycisk usuwania danych, tak jak umówił się wcześniej z L'em, co miało zapobiec przechwyceniu informacji przez Kirę[8].

Japońska grupa śledcza[edytuj | edytuj kod]

Sōichirō Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 11 lipca 1955[22]

Data śmierci: 11 listopada 2009[22]

Pseudonim: Szef Yagami, Juro Asashi

Seiyū: Naoya Uchida

Sōichirō Yagami (jap. 夜神 総一郎 Yagami Souichirou?) – ojciec Lighta i szef japońskiej grupy śledczej, tropiącej Kirę[22]. Jest nieświadomy tego, że to jego syn jest posiadaczem Notesu Śmierci[22]. W początkowym etapie śledztwa, z powodu przepracowania przeszedł zawał[23]. Od samego początku współpracy z L'em odrzucał podejrzenia detektywa wobec Lighta. Z tego powodu dobrowolnie dał się uwięzić w czasie, gdy jego syn przebywał w celi[24]. Następnie, zabrał Lighta i Misę na ustawioną egzekucję, grożąc, że zabije ich oboje, a następnie popełni samobójstwo[25]. Po śmierci L'a, kontynuuje współpracę z grupą śledczą, której przewodzi jego syn. Gdy Mello porywa jego córkę, Sayu, szef Yagami zmuszony jest oddać mu Notatnik Śmierci[26]. Wkrótce potem wymienia oczy shinigami z Ryūkiem, jednak z powodu silnego poczucia sprawiedliwości, nie potrafi z nich skorzystać i zabić Mello[12]. Niedługo potem umiera w szpitalu, w wyniku odniesionych ran (ponieważ Light zrzekł się Notesu, Sōichirō zmarł, będąc nieświadomym prawdziwej tożsamości Kiry)[27].

Shūichi Aizawa[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 11 maja 1969[28]

Pseudonim: Aihara

Seiyū: Keiji Fujiwara

Shūichi Aizawa (jap. 相沢周市 Aizawa Shuuichi?) – jest członkiem grupy dochodzeniowej w sprawie Kiry. Jest poważny zdecydowany[28]. W momencie, w którym okazuje się, że politycy przyjmowali łapówki od Kiry by wymusić na policji zaprzestanie śledztwa, wszyscy członkowie są zmuszeniu opuścić szeregi stróżów prawa i działać w grupie dochodzeniowej jako cywile[29]. Ponieważ Aizawa ma na utrzymaniu rodzinę, pozostaje w policji i odchodzi z grupy L'a[30]. Udziela wsparcia L'owi podczas pościgu za Higuchim, a po śmierci detektywa wraca do grupy[31]. Jest jedynym z członków, który poważnie podejrzewał Lighta, o to, że może być Kirą, zwłaszcza po śmierci L'a[32].

Tōta Matsuda[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 14 grudnia 1978[33]

Pseudonim: Taro Matsui, Taichiro Yamashita

Seiyū: Ryō Naitō

Tōta Matsuda (jap. 松田桃太 Matsuda Touta?) – jest członkiem grupy dochodzeniowej w sprawie Kiry. Jest entuzjastyczny, szczery, lecz brak doświadczenia powoduje, że hamuje on proces dochodzeniowy[33]. Ma skłonności do lekkomyślnych działań[33]. Od samego początku głęboko wierzył w niewinność Lighta[33]. Po odejściu ze służby, Matsuda działał pod przykrywką, jako agent Misy Amane[34]. Po kryjomu dostał się do siedziby Yotsuby, chcąc wykryć kto jest Kirą[34]. Jego samowolna akcja doprowadziła, do tego, że musiał upozorować swoje samobójstwo, by reszta grupy mogła go uratować[34]. To on postrzelił Lighta, kiedy wyszło na jaw, że to on był posiadaczem Notesu Śmierci[35].

Kanzō Mogi[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 2: „Rozgrywka”

Data urodzenia: 13 września 1973[28]

Pseudonim: Kanichi Moji

Seiyū: Kazuya Nakai

Kanzō Mogi (jap. 模木 完造 Mogi Kanzou?) – członek grupy śledczo-dochodzeniowej w sprawie Kiry. Zajmuje się głównie zbieraniem i przekazywaniem informacji[28]. Jest skuteczny, zmotywowany i milczący[28].

Hideki Ide[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 5: „Taktyki”

Data urodzenia: 29 września 1969[36]

Seiyū: Hideo Ishikawa

Hideki Ide (jap. 伊出英基 Ide Hideki?) – członek grupy śledczo-dochodzeniowej w sprawie Kiry. Nie zgadza się z postępowaniem L'a, dlatego opuszcza grupę[36]. Wraz z Aizawą bierze udział w policyjnym pościgu wspierającym grupę L'a za Higuchim[36]. Po śmierci detektywa wraca do grupy[36].

Hirokazu Ukita[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 2: „L”; odcinek 5: „Taktyki”

Data urodzenia: 9 listopada 1977[36]

Data śmierci: 18 kwietnia 2004[36]

Seiyū: Hidenobu Kiuchi

Hirokazu Ukita (jap. 宇生田 広数 Ukita Hirokazu?) – członek grupy śledczo-dochodzeniowej w sprawie Kiry. Podczas gdy telewizja Sakura emituje nagrania Kiry, Ukita podejmuje samowolną próbę pacyfikacji telewizji w celu przerwania transmisji[37]. Ginie z ręki drugiego Kiry, który może poznać tożsamość osób patrząc na ich twarze[38].

Członkowie SPK[edytuj | edytuj kod]

Anthony Lester[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 60: „Porwanie”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 6 stycznia 1968[39]

Prawdziwa tożsamość: Anthony Carter

Pseudonim Anthony Lester

Seiyū: Masaki Aizawa

Anthony Carter (jap. アンソニーカーター Ansonī Kātā?) – znany również jako Anthony Lester (jap. アンソニー・レスター Ansonī Resutā?), jest dowódcą specjalnego oddziału zbrojnego, a także zastępcą lidera SPK[39]. Jest uczciwym i najbardziej zaufanym podwładnym Neara[39].

Steven Gevanni[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 60: „Porwanie”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 1 września 1982[39]

Prawdziwa tożsamość: Steven Loud

Pseudonim Steven Gevanni

Seiyū: Hiroki Takahashi

Stephen Loud (jap. Sutefan Raudo?) – znany także jako Steven Gevanni (jap. Sutefan Jebanī?) – jest jednym z członków SPK. Najczęściej zajmował się śledzeniem (zwłaszcza Mikamiego), podsłuchami, a także otwieraniem zamków[39].

Halle Lidner[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 60: „Porwanie”; odcinek 27: „Porwanie”

Data urodzenia: 18 lutego 1980[40]

Prawdziwa tożsamość: Halle Lidner

Pseudonim: Halle Bullock

Seiyū: Akeno Watanabe

Halle Bullock (jap. ハルブロック Haru Burokku?) – znana także jako Halle Lidner (jap. ハル・リド ナー Haru Ridonā?) jest jedną z członkiń SPK. Wstąpiła do SPK, by pomścić jej krewnego, który został zamordowany przez Higuchiego[40]. W przeszłości była szpiegiem[40]. Oprócz pomocy Nearowi była także łączniczką pomiędzy nim a Mello[40].

Postacie epizodyczne[edytuj | edytuj kod]

Kyōsuke Higuchi[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 37: „Ośmiu”; odcinek 17: „Egzekucja”

Data urodzenia: 6 czerwca 1972[41]

Data śmierci: 28 października 2004[41]

Pseudonim: Trzeci Kira

Seiyū: Issei Futamata

Kyōsuke Higuchi (jap. 火口 卿介 Higuchi Kyousuke?) – jest jednym z członków korporacji Yotsuba., pracującym w sekcji odpowiedzialnej za nowe technologie[41]. Kiedy Light zrzekł się posiadania Notesu Śmierci, to Higuchi dokonywał osądów przestępców[41]. Jego tożsamość została ujawniona dzięki temu, że członkowie grupy śledczej zaszantażowali jednego z pracowników Yotsuby – Reiji Nakamiwę[42]. Higuchi ginie, gdy po schwytaniu przez policję Light wpisuje jego imię do Notatnika[43].

Kiyomi Takada[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 31: „Proste”; odcinek 14: „Przyjaciel”

Data urodzenia: 12 lipca 1985[44]

Data śmierci: 26 stycznia 2010[44]

Pseudonim: Piąty Kira

Seiyū: Maaya Sakamoto

Kiyomi Takada (jap. Takada Kiyomi?) – przyjaciółka i sympatia Lighta z czasów studenckich[44]. Kiedy ona i Light po latach znowu się spotkali, za sprawą dochodzenia ws. Kiry, chłopak wyjawił jej swoją prawdziwą tożsamość[15]. Wówczas ona została rzeczniczką Kiry i łączniczką pomiędzy Lightem a Mikamim[15]. Zostaje porwana przez Mello i ginie, gdy Light wpisuje jej imię do Notesu Śmierci (pozorując jej samobójstwo)[45].

Hitōshi Demegawa[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 22: „Nieszczęście”; odcinek 11: „Wejście”

Data urodzenia: 4 kwietnia 1966[46]

Data śmierci: 28 listopada 2009[46]

Seiyū: Chafūrin

Hitōshi Demegawa (jap. 出目川 仁 Demegawa Hitoushi?) – jest dyrektorem Sakura TV[46]. Gdy Misa Amane wysyła kasety wideo w celu zwrócenia na siebie uwagi prawdziwego Kiry, Demegawa stara się to wykorzystać do podniesienia oglądalności[46]. Po śmierci L'a, Demegawa pojawia się jako rzecznik Kiry, lecz zostaje zabity przez Teru Mikamiego[46].

Aiber[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 40: „Współpracownicy”; odcinek 18: „Towarzysze”

Data urodzenia: 17 lipca 1969[47]

Data śmierci: 7 kwietnia 2005[47]

Prawdziwa tożsamość: Tierry Morrello

Pseudonim: Aiber, A, John Wallace, Eraldo Coil

Seiyū: Takuya Kirimoto

Aiber (jap. アイバー Aibā?) – jego prawdziwe nazwisko to Tierry Morrello (jap. ティエリ・モレロ Tieri Morero?). Jest przestępcą zatrudnionym przez L'a podczas szpiegowania korporacji Yotsuba[47]. W przeszłości był oszustem, który potrafi wydobywać z ludzi ważne informacje[47]. W mandze, po śmierci L'a, Light wpisuje jego prawdziwe nazwisko do notesu[47].

Wedy[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 40: „Współpracownicy”; odcinek 18: „Towarzysze”

Data urodzenia: 2 listopad 1974[47]

Data śmierci: 10 stycznia 2005[47]

Prawdziwa tożsamość: Merrie Kenwood

Pseudonim: Wedy, W

Seiyū: Miki Nagasawa

Wedy (jap. –ウエディ Uedi?) – jej prawdziwe nazwisko to Merrie Kenwood (jap. メリー・ケンウッド Merī Ken'uddo?). Jsst przestępczynią, zatrudnioną przez L'a podczas szpiegowania korporacji Yotsuba[47]. W przeszłości była złodziejką, która potrafi otwierać zamki i łamać szyfry[47]. Ginie w wypadku motocyklowym, zaaranżowanym przez Lighta[47].

Sachiko Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 1: „Nuda”; odcinek 1: „Odrodzenie”

Data urodzenia: 10 października 1962[48]

Seiyū: Ai Satō

Sachiko Yagami (jap. 夜神 幸子 Yagami Sachiko?) – matka Lighta i Sayu oraz żona Sōichirō. Nie wiedziała o podejrzeniu, że jej syn może być Kirą, o kamerach zainstalowanych w domu ani o prawdziwych powodach śmierci Lighta. Zajmowała się domem i dziećmi, nie wykonując żadnego zawodu[48].

Sayu Yagami[edytuj | edytuj kod]

Debiut: rozdział 3: „Rodzina”; odcinek 2: „Konfrontacja”

Data urodzenia: 18 czerwca 1989[48]

Seiyū: Haruka Kudō

Sayu Yagami (jap. 夜神 粧裕 Yagami Sayu?) – młodsza siostra Lighta. Jest nieświadoma posiadania przez brata Notesu Śmierci. Często prosi brata o pomoc w nauce. Została uprowadzona przez Mello, a następnie uratowana przez swojego ojca[48].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 42. ISBN 978-14-215-1888-6.
 2. "Torihiki". Death Note. NTV. Odcinek 3.
 3. "Mesen". Death Note. NTV. Odcinek 8.
 4. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 108. 
 5. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 44. ISBN 978-14-215-1888-6.
 6. Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 45. ISBN 978-14-215-1888-6.
 7. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 27. 
 8. 8,0 8,1 8,2 "Chinmoku". Death Note. NTV. Odcinek 25.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 12. ISBN 978-14-215-1888-6.
 10. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 61. 
 11. "Shōsō". Death Note. NTV. Odcinek 28.
 12. 12,0 12,1 "Chichioya". Death Note. NTV. Odcinek 29.
 13. 13,0 13,1 Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 99. 
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 18. ISBN 978-14-215-1888-6.
 15. 15,0 15,1 15,2 "Sentaku". Death Note. NTV. Odcinek 32.
 16. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 108. 
 17. "Shinsekai". Death Note. NTV. Odcinek 37.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 27. ISBN 978-14-215-1888-6.
 19. "Donten". Death Note. NTV. Odcinek 7.
 20. "Taiketsu". Death Note. NTV. Odcinek 2.
 21. "Saisei". Death Note. NTV. Odcinek 26.
 22. 22,0 22,1 22,2 22,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 20. ISBN 978-14-215-1888-6.
 23. "Giwaku". Death Note. NTV. Odcinek 10.
 24. "Shikkō". Death Note. NTV. Odcinek 17.
 25. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 36. 
 26. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 65. 
 27. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 74. 
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 22. ISBN 978-14-215-1888-6.
 29. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 39. 
 30. "Shikkō". Death Note. NTV. Odcinek 18.
 31. "Kyōsō". Death Note. NTV. Odcinek 23.
 32. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 81. 
 33. 33,0 33,1 33,2 33,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 21. ISBN 978-14-215-1888-6.
 34. 34,0 34,1 34,2 "Matsuda". Death Note. NTV. Odcinek 19.
 35. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 106. 
 36. 36,0 36,1 36,2 36,3 36,4 36,5 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 23. ISBN 978-14-215-1888-6.
 37. "Totsunyū". Death Note. NTV. Odcinek 11.
 38. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 23. 
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 39,4 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 31. ISBN 978-14-215-1888-6.
 40. 40,0 40,1 40,2 40,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 32. ISBN 978-14-215-1888-6.
 41. 41,0 41,1 41,2 41,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 28. ISBN 978-14-215-1888-6.
 42. "Zastępstwo". Death Note. NTV. Odcinek 20.
 43. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 54. 
 44. 44,0 44,1 44,2 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 19. ISBN 978-14-215-1888-6.
 45. Tsugumi Ōba. Death Note. „Shōnen Jump”. r. 104. 
 46. 46,0 46,1 46,2 46,3 46,4 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 34. ISBN 978-14-215-1888-6.
 47. 47,0 47,1 47,2 47,3 47,4 47,5 47,6 47,7 47,8 47,9 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 26. ISBN 978-14-215-1888-6.
 48. 48,0 48,1 48,2 48,3 Tsugumi Ōba, Takeshi Obata: Death Note: How to read 13. Viz Media, 2008, s. 24. ISBN 978-14-215-1888-6.