Lista miast ze świata Forgotten Realms

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista miast ze świata Zapomnianych Krain z gry fabularnej Dungeons & Dragons.

Athkatla[edytuj | edytuj kod]

Athkatla – miasto Faerûnu leżące w zachodniej części kontynentu na Wybrzeżu Mieczy. Jest to stolica Amnu - jednego z faeruńskich królestw. Jest jedynym amnijskim wolnym portem, więc przypływają tu statki z Maztiki i dalekiego zachodu mające na swym składzie egzotyczne rośliny, biżuterię i ogromne ilości złota. Ponad zatoką, przy której leży stolica Amnu, stoją Złote Iglice - świątynia ku czci Waukeen.

Blingdenstone[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Blingdenstone.

Blingdenstone – miasto podziemnych gnomów (svirfnebli). Zostało wykreowane przez R.A. Salvatore na kartach książki "Ojczyzna", później wykorzystane w wielu innych książkach tego i innych autorów.

Blingdenstone znane jest przede wszystkim jako ojczyzna Belwara Dissengulpa, przyjaciela drowa renegata Drizzta Do'Urdena. Położone jest kilkadziesiąt kilometrów od Menzoberranzan. Zostało założone przez svirfnebliny uciekające przed faerimmami w Roku Kruchych Początków (-690 RD).

Calimport[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Calimport.

Calimport - miasto należące do państwa Calimshan. Jego najbliższymi partnerami handlowymi są miasta Memnon i Manshaka.Z miastem Manshaka handluje przez morze, a z Memnon karawanami. Królem miasta jest Sultan Vezhera. Miasto jest domem zabójcy Artemisa Entreri.

Candlekeep[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Candlekeep.

Candlekeep bądź Świecowa Wieża – twierdza, znajdująca się na Wybrzeżu Mieczy. Jest miejscem uczonych, znajduje się w niej wielka biblioteka. Pracował tu niegdyś słynny mędrzec, jasnowidz Alaundo. Założona została w roku -200 (wg Rachuby Dolin), jest zarządzane przez zakon Zaprzysięgłych. Na jego czele stoi Strażnik Ksiąg imieniem Ulraunt oraz jego pomocnik, Pierwszy Czytacz, Tethtoril. W Candlekeep rozpoczyna się komputerowa gra fabularna Wrota Baldura.

Ched Nasad[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Ched Nasad.

Ched Nasad, zwane również Miastem Połyskliwych Pajęczyn - miasto kupieckie, znajdujące się w Podmroku. Ma charakterystyczny tylko dla niego wygląd, jest ono położone na wielkich zwapniałych pajęczynach stworzonych w zamierzchłych przez gigantyczne pająki-stróże. Miasto posiada kilkanaście poziomów pajęczyn, które im wyższe, tym bardziej bezpieczne. Na najwyższych poziomach nie ma przedstawicieli niższych ras.

Podczas Wojny Pajęczej Królowej miasto zostało zniszczone przez krasnoludów-duegarów, którzy swoimi bombami zapalającymi zniszczyli wapienne sieci sprawiając że wyższe budynki spadły na niższe poziomy miasta. Z 30,000 drowów upadek miasta przeżyło tylko 3,000. Za upadkiem miasta pośrednio stoi organizacja Jaezred Chaulssin, będąca pod patronatem boga Vhaerauna.

Crimmor[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Crimmor.

Crimmor - ufortyfikowane miasto i centrum karawanowego życia w Amnie. Stąd wyrusza praktycznie każda lądowa karawana zmierzająca na północ. Cieniści Złodzieje zabraniają kradzieży na terenie miasta, płacąc dzięki temu za przysługę, której są winni miejscowej potężnej rodzinie. Crimmor znane jest też z wielu gospód, tawern i sal biesiadnych, które mogą obsłużyć wszystkie karawany oraz poszukiwaczów przygód.

Dekapolis[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Dekapolis.

Dekapolis to ogólnie przyjęta nazwa tzw. Dziesięciu Miast – grupy osad znajdujących się w Dolinie Lodowego Wichru. Dziesięć Miast założonych zostało nad brzegami jezior Maer Dualdon, Lac Dinneshare i Dellon-Lune.

Na Dekapolis składają się następujące osady: Lonelywood, Termalaine, Targos, Bremen, Caer-Konig, Caer-Dineval, Easthaven, Good Mead, Dougan's Hole i Bryn Shander.

Eshpurta[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Eshpurta.

Eshpurta - duże miasto. Bogacze z Athkatli uważają Eshpurtę za zaścianek, lecz jej mieszkańcy są dumni ze statusu głównego militarnego zaplecza wspomnianego miasta. Miasto wydobywa także żelazo z południowego podgórza Trollowych Gór. W Eshpurcie znajduje się świątynia Ilmatera, co w Amnie należy do rzadkości.

Everlund[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Everlund.

Everlund - otoczone murem duże miasto handlowe ludzi, elfów, półelfów i niziołków, znajdujące się na Srebrnych Marchiach. Do Everlund trafia wiele karawan. Jest ono silnym i lojalnym sojusznikiem Silverymoon. Tutejsza Rada Sześciu Starszych stanowi część Sojuszu Lordów.

Keczulla[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Keczulla.

Keczulla - metropolia. Miasto powstało po znalezieniu w jego okolicy złóż złota i żelaza. W 200 lat po powstaniu Keczulli sytuacja w mieście pogorszyła się z powodu wyczerpania złóż, jednak 150 lat później miasto znów zaczęło się rozwijać, gdyż odkryto złoża klejnotów. W Keczulli działa sekretna kabała dobroczynnych magów ukrywających swe umiejętności przed wszystkimi innymi.

Luskan[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Luskan.

Luskan - duże miasto (zwane też Miastem Żagli), leżące na północy Wybrzeża Mieczy.

Luskan jest jednym z najważniejszych miast północy Wybrzeża Mieczy. Jego mieszkańcami są ludzie północy z Ruathrym, w większości byli piraci. W Luskan obejmuje władzę pięciu najwyższych kapitanów, z których każdy był niegdyś lordem wśród piratów. Prawdziwą jednak władzę posiada wspólnota magów zwana Bractwem Tajemnic (lub Tajemnym Bractwem). Jego członkowie starają się unikać konfliktów z Waterdeep i Amn.
W 1361 RD mieszkańcy Luskan podbili ojczyznę ludzi północy - wyspę Ruathrym. Najedźców pokonał wówczas Sojusz Lordów. Luskanie nie dość, że stracili twarz, ale poczuli się oszukani. Dlatego udają więc, że nie widzą cumujących na ich wodach piratów żyjących z łupienia Waterdeep.

Menzoberranzan[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Menzoberranzan.

Menzoberranzan, zwane też Miastem Pająkówmiasto-państwo. Jest to miasto rodzinne drowa Drizzt Do'Urdena, jednego z popularniejszych bohaterów Zapomnianych Krain.

Menzoberranzan położone jest na północ od Wiecznych Wrzosowisk, pod rzeką Surbrin. Z miasta wychodzi wiele tuneli w różnych kierunkach. Najważniejsze prowadzą do Mithrilowej Hali, Księżycowego Lasu i Wysokiego Lasu. Miasto ma 32 tysiące mieszkańców, z czego 1/3 to drowy, a reszta to ich humanoidalni niewolnicy.

Społeczeństwo miasta jest matriarchalne. Zostało założone przez kapłankę Lolth o imieniu Menzoberra Bez Rodziny. Obecnie jest rządzone przez radę Matek Opiekunek z ośmiu najpotężniejszych rodów szlacheckich.

Mithrilowa Hala[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Mithrilowa hala.

Mithrilowa Hala – twierdza krasnoludów, w której znajdują się duże pokłady mithrilu. Mithrilową Halę założył klan Battlehammer. Przez wiele stuleci były tam wyrabiane przedmioty z mithrilu, które były potajemnie dostarczane na rynek.

Murann[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Murann.

Murann – miasto portowe w Amnie, znajdujące się we władzy magów.

Neverwinter[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Neverwinter.

Neverwinter – miasto ludzi i półelfów leżące na Wybrzeżu Mieczy liczące ponad 20 000 mieszkańców. Jest nazywane także klejnotem północy i miastem zręcznych rąk[1]. Dzieli się na kilka obszarów takich jak Czarnystaw gdzie mieszka szlachta, półwysep mieszczący więzienie czy Żebracze Gniazdo, dzielnica mieszczan[2]. W roku 1372 DR miasto zostało opanowane przez chorobę o nazwie Wyjąca Śmierć, która była spowodowana przez rasę pradawnych. Podczas kataklizmu spellplague umarł dowódca Neverwinter, lord Nasher Alagondar. Dwadzieścia lat później nowym protektorem stał się Dagult Neverember, lord Waterdeep[3].

Miasto jest głównym miejscem wydarzeń gry komputerowej Neverwinter Nights, Neverwinter Nights 2, Neverwinter.

Purskul[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Purskul.

Purskul (nazywane też Miastem Spichlerzy) – miasto w Amnie, jest ważnym przystankiem dla karawan.

Waterdeep[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Waterdeep.

Waterdeep – jedno z ważniejszych miast w Faerûnie[4] nazywane także Miastem Wspaniałości. Jest położone na południowo zachodnim skraju Krain Północy i posiada półtora miliona mieszkańców[5]. Miasto zaczęło się rozwijać w roku 1032 KD gdy pierwszym władcą został Ahghairon[6]. Kiedy w 1248 roku powstało wiele domów gildii, ich mistrzowie chcieli przejąć kontrolę nad miastem. Rozpoczęło to konflikt zwany Wojną Gildii, która zakończyła się bezprawiem[7].

W grze komputerowej Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark gracz ma za zadanie ochronić Waterdeep przed hordami z Podmroku.

Wrota Baldura[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Wrota Baldura (miasto).

Wrota Baldura – metropolia licząca ponad 120 tysięcy mieszkańców w 1479 DR[8]. Jest jednym z głównych ośrodków handlu na Wybrzeżu Mieczy[9]. Do powstania miasta przyczynił się awanturnik, Balduran. Dawno temu wypłynął on na zachód Morza Mieczy. Powrócił z niewyobrażalnymi skarbami dzięki którym rozbudowano rybacką osadę. Wzniesiono także mury chroniące przed atakami bandytów. Jakiś czas po zakończeniu budowy, Balduran wyruszył w kolejną wyprawę, z której jednak nigdy już nie powrócił. Po jego zniknięciu lokalni ludzie objęli władzę nad murami i zaczęli pobierać opłaty od żeglarzy wpływających do portu. Po pewnym czasie żeglarze obalili farmerów. Czterech najstarszych nazwało się książetami Wrót i przejęło panowanie w mieście[10].

Miasto jest głównym miejscem wydarzeń gry komputerowej Wrota Baldura.

Przypisy

  1. BioWare. Neverwinter Nights. Atari. Windows (wersja 1.69). (pol.). 18 czerwca 2002. Cytat: Książka: Miasto Neverwinter Miasto Zręcznych Rąk jest pięknym spokojnym miejscem. To otoczone murami miasto jest domem dla ponad 20,000 mieszkańców, głównie ludzi i półelfów.
  2. BioWare. Neverwinter Nights. Atari. Windows (wersja 1.69). (pol.). 18 czerwca 2002. Cytat: Książka: Miasto Neverwinter W Czarnystawie mieszczą się domostwa szlachty, a Żebracze Gniazdo jest domem mniej zamożnych obywateli. Półwysep otacza kompleks więzienny, w dokach znajduje się jeden z największych portów Wybrzeża Mieczy.
  3. Matt Sernett, Erik Scott de Bie, Ari Marmell: Neverwinter Campaign Setting. Wizards of the Coast, 16 sierpnia 2011, s. 138. ISBN 0-7869-5814-6.
  4. Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition s.178
  5. BioWare. Neverwinter Nights. Atari. Windows (wersja 1.69). (pol.). 18 czerwca 2002. Cytat: Książka: Waterdeep Waterdeep, zwane także Miastem Wspaniałości położone jest na południowo zachodnim skraju Krain Północy.
  6. BioWare. Neverwinter Nights. Atari. Windows (wersja 1.69). (pol.). 18 czerwca 2002. Cytat: Książka: Waterdeep Okres prosperity miasta zaczął się w 1032 KD, kiedy to Ahghairon został pierwszym władcą Waterdeep.
  7. BioWare. Neverwinter Nights. Atari. Windows (wersja 1.69). (pol.). 18 czerwca 2002. Cytat: Książka: Waterdeep Waterdeep rozrastało się w błyskawicznym tempie i około 1248 KD powstało tam Miasto Umarłych oraz szereg gildii. Wkrótce też mistrzowie gildii, chcąc przejąc nad miastem kontrolę, uwikłali się w długi i zajadły konflikt, zwany Wojną Gildii. Wojna zakończyła się okresem bezprawia.
  8. Ed Greenwood: Forgotten Realms Campaign Guide. Wizards of the Coast, sierpień 2008, s. 94-95. ISBN 978-0-7869-4924-3.
  9. Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition s.225
  10. Ed Greenwood: Forgotten Realms Adventures. Wizards of the Coast, s. 77. ISBN 0-8803-8828-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ed Greenwood: Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition. Wizards of the Coast. ISBN 0-7869-1836-5.