Lista odcinków serialu Dawno, dawno temu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj znajduje się lista odcinków amerykańskiego serialu telewizyjnego Dawno, dawno temu. Seria ta, stworzona przez Edwarda Kitsisa i Adama Horowitza, opowiada historie dobrze znanych nam postaci z baśni. Serial jest emitowany na stacji ABC w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce na kanale FOX. W serialu rzucono trzy razy mroczną klątwę.

Sezon Liczba odcinków Premiera amerykańska Polska premiera Wydanie DVD Stany Zjednoczone
1 22 23 października 2011 – 13 maja 2012 8 lipca 2012 – 16 września 2012 28 sierpnia 2012
2 22 30 września 2012 – 12 maja 2013 2 grudnia 2012 – 19 maja 2013 13 sierpnia 2013
3 22 29 września 2013 – 11 maja 2014 10 grudnia 2013 – 27 maja 2014 19 sierpnia 2014
4 22 28 września 2014 – 10 maja 2015[1] 4 stycznia 2015[2] sierpień 2015

Sezon pierwszy[edytuj | edytuj kod]

N/o # Tytuł Przeszłość postaci Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
(Fox Polska)
1
1
Pilot
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Mark Mylod
Edward Kitsis
Adam Horowitz
23 października 2011
8 lipca 2012
Wszyscy żyli długo i szczęśliwie... albo wszystkim pozwolono myśleć, że tak było. Emma Swan wiedziała jak o siebie zadbać. Była 28-letnią poręczycielką długów, która żyła na własny rachunek od czasu jak została porzuconym niemowlęciem. Jednakże kiedy Henry − syn którego sama oddała po porodzie − znalazł ją, wszystko się zmieniło. Henry miał 10 lat i desperacko szukał pomocy Emmy. Wierzył, że pochodzi ona z innego świata i jest zagubioną córką Śnieżki oraz Księcia z Bajki. Wedle jego książki z baśniami, rodzice odesłali ją by ochronić córkę przed klątwą Złej Królowej, która to uwięziła wszystkich w jednym miejscu i czasie oraz sprowadziła ich do naszego nowoczesnego świata.
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Nie wierząc w żadne słowo Henry'ego, Emma sprowadziła go do Storybrooke, ale ją samą pociągnął ten niezwykły chłopiec i dziwne miasto w Nowej Anglii. Zaniepokojona o niego, zdecydowała się zostać i sama zaczęła dostrzegać, że miasteczko jest czymś więcej, niż się wydaje. Jest to miejsce, gdzie magia przestała działać, ale wciąż była potężnie bliska. Gdzie baśniowe postacie były żywe, nawet jeśli nie pamiętały tego kim są. Gdzie Zła Królowa, znana jako Regina, została adopcyjną matką Henry'ego. Epokowa bitwa o wszystkie krainy miała dopiero nadejść a jeśli dobro ma zwyciężyć, Emma musiała zaakceptować swe przeznaczenie i zaangażować się.

2
2
The Thing You Love Most
Zła Królowa i książę Henry
Greg Beeman
Edward Kitsis
Adam Horowitz
30 października 2011
8 lipca 2012
Regina miała całą władzę by usunąć Emmę na zawsze z życia miasta oraz Henry'ego. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, zostały wyjawione bezpośrednie okoliczności jakie doprowadziły do uwolnienia Mrocznej Klątwy przez Złą Królową.
3
3
Snow Falls
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Dean White
Liz Tigelaar
6 listopada 2011
15 lipca 2012
Za namową Henry'ego, Emma przekonała Mary Margaret (dawniej Śnieżkę) by odwiedziła nieznanego pacjenta, przebywającego w śpiączce (dawniej Książę z Bajki) i przeczytała mu kilka historii z książki o baśniach. Mary Margaret była zaszokowana skutkami tych odwiedzin. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Książę z Bajki spotkał po raz pierwszy Królewnę Śnieżkę w najbardziej niespodziewany sposób.
4
4
The Price of Gold
Kopciuszek i Rumplestiltskin
David Solomon
David H. Goodman
13 listopada 2011
15 lipca 2012
Emma usiłowała pomóc młodej, ciężarnej służącej o imieniu Ashley (dawniej Kopciuszek) w ucieczce przed szponami pana Golda (dawniej Rumplestiltskin). W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Kopciuszek zawarła układ z Rumplestiltskinem, którego wolałaby nie podpisywać.
5
5
That Still Small Voice
Świerszcz Jiminy i Geppetto
Paul Edwards
Jane Espenson
27 listopada 2011
22 lipca 2012
Z chwilą gdy szeryf Graham (dawniej Łowca) wyznaczył Emmę na swego zastępcę, ziemia zaczęła się trząść. Ujawniło to kopalnię na obrzeżach miasta. Ciekawski Henry udał się by zbadać wnętrze leja, czy nie zawiera on nawiązań do baśniowego życia mieszkańców miasta. Przez to jego życie stanęło w niebezpieczeństwie. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Jiminy Świerszcz dojrzał do opuszczenia rodzinnego biznesu i zostania kimś, kim naprawdę chciał być.
6
6
The Shepherd
Książę z Bajki
Victor Nelli
Andrew Chambliss
Ian Goldberg
4 grudnia 2011
22 lipca 2012
David Nolan − pacjent wybudzony ze śpiączki − musiał zdecydować, czy zostać z żoną Kathryn (dawniej królewna Abigail), czy porzucić ją dla Mary Margaret w której, w niewytłumaczalny sposób, głęboko się zakochał. Emma przyłapała szeryfa Grahama na kłamstwie. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Książę z Bajki zmierzył się ze zmieniającym życie wydarzeniem, które odwróciło jego przeznaczenie.
7
7
The Heart Is a Lonely Hunter
Łowca i królewna Śnieżka
David M. Barrett
Edward Kitsis
Adam Horowitz
11 grudnia 2011
29 lipca 2012
Jeden z mieszkańców miasta zaczął przypominać sobie swoją przeszłość a Storybrooke opłakiwało stratę. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Zła Królowa usiłowała znaleźć pozbawionego serca mordercę, by uśmiercił królewnę Śnieżkę.
8
8
Desperate Souls
Rumplestiltskin i Baelfire
Michael Waxman
Jane Espenson
8 stycznia 2012
29 lipca 2012
Regina i Gold wdali się w brudne gierki polityczne. Zajęli przeciwstawne pozycje, gdy Emma ubiegała się o publiczne stanowisko przeciw Sidneyowi (dawniej Dżin i Magiczne Lustereczko). W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin starał się wyśledzić ostateczną broń by obronić syna przed horrorem uczestnictwa w bezsensownej wojnie.
9
9
True North
Jaś i Małgosia
Dean White
David H. Goodman
Liz Tigelaar
15 stycznia 2012
5 sierpnia 2012
Wiedząc co przeżywają, Emma za wszelką cenę starała się odnaleźć rodziców dwóm sierotom, Avie i Nicholasowi Zimmer. Nie chciała by byli rozdzieleni i umieszczeni w systemie adopcyjnym. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Zła Królowa wymusiła na Jasiu i Małgosi kradzież ważnego przedmiotu z rąk Ślepej Czarownicy.
10
10
7:15 A.M.
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
Daniel T. Thomsen
22 stycznia 2012
5 sierpnia 2012
Mary Margaret i David kontynuowali borykanie się z ich niespełnioną miłością. U Emmy i Reginy narosły podejrzenia wobec nowego, tajemniczego obcego w mieście. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Śnieżka musiała zaleczyć swe złamane serce, skoro nadciągał ślub Księcia z Bajki z córką Midasa.
11
11
Fruit of the Poisonous Tree
Zła Królowa i Lustereczko
Bryan Spicer
Ian Goldberg
Andrew Chambliss
29 stycznia 2012
12 sierpnia 2012
Przygnębiony Sidney zwerbował się u Emmy by pomóc jej znaleźć dowód na skorumpowane oblicze Reginy mieszkańcom miasta. Mary Margaret i David kontynuowali w sekrecie swe spotkania oraz zastanawiali się jak uwolnić swoją nieszczęśliwą miłość. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, król Leopold − ojciec Śnieżki i mąż Reginy − natknął się na lampę i otrzymał trzy życzenia od Dżina, który sam ostrzegł króla by był ostrożny w tym czego sobie życzy.
12
12
Skin Deep
Rumplestiltskin i Belle
Milan Cheylov
Jane Espenson
12 lutego 2012
12 sierpnia 2012
Po włamaniu i rabunku w domu Golda, Emma zaczęła go obserwować. Zdała sobie sprawę, że sam może wyśledzić kryminalistę i wymierzyć mu obywatelską sprawiedliwość. Mary Margaret, Ashley i Ruby (dawniej Kapturek) udały się na wspólny wypad do klubu w dzień walentynek. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Belle zgodziła się na brzemienną w skutki umowę z Rumplestiltskinem. Za cenę swej wolności, miała uchronić swe miasto i rodzinę przed horrorem wojny z ogrami.
13
13
What Happened to Frederick
Królewna Abigail i Książę z Bajki
Dean White
David H. Goodman
19 lutego 2012
19 sierpnia 2012
Wraz ze swoją miłością, która to każdego dnia była mocniejsza, David zdecydował się powiedzieć Kathryn o swym związku z Mary Margaret i zakończyć swoje pozbawione miłości małżeństwo. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Książę z Bajki w trakcie ucieczki sprzed ołtarza by odszukać Śnieżkę, zgodził się pomóc królewnie Abigail. Była to niebezpieczna misja, mająca na celu zwrócić jej kogoś kogo dawno temu straciła.
14
14
Dreamy
Krasnoludek Gburek i wróżka Nova
David Solomon
Edward Kitsis
Adam Horowitz
4 marca 2012
19 sierpnia 2012
Nie przepadający za sobą Liroy i Mary Margaret zawarli taktyczny sojusz by pomóc lokalnym zakonnicom sprzedać ich świece w trakcie miejskiego festiwalu Dnia Górnika. Liroy przyrzekł jednak zakonnicy Astrid coś, czego mógł nie spełnić. Emma zajęła się tajemniczym zniknięciem żony Davida, Kathryn. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Gburek miał kiedyś na imię Marzyciel i odnalazł miłość w pięknej ale niezdarnej wróżce Nova.
15
15
Red-Handed
Czerwony Kapturek, Babcia
i królewna Śnieżka
Ron Underwood
Jane Espenson
11 marca 2012
26 sierpnia 2012
Po porzuceniu przez Ruby baru "u Babci" i ze swym nieustannie niskim poczuciem godności, Emma zatrudniła ją by odkryć u niej w czym jest naprawdę dobra. Emma kontynuowała przesłuchiwanie Davida w sprawie zniknięcia − nawet możliwego morderstwa − Kathryn. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Czerwony Kapturek zapragnęła uciec ze swoją prawdziwą miłością. Jednakże, tak jak inni mieszkańcy wioski, była zakładnikiem wilka i jego niepowstrzymanej serii morderstw.
16
16
Heart of Darkness
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Dean White
Andrew Chambliss
Ian Goldberg
18 marca 2012
26 sierpnia 2012
Mary Margaret zatrudniła pana Golda jako swego obrońcę, ponieważ Emma została zmuszona do aresztowania jej za morderstwo na żonie Davida, Kathryn. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Książę z Bajki starał się przeszkodzić zdeterminowanej i pozbawionej hamulców Śnieżce, której wspomnienia były zakryte z powodu eliksiru Rumplestiltskina, przed zabiciem Złej Królowej.
17
17
Hat Trick
Zła Królowa i Szalony Kapelusznik
Ralph Hemecker
Vladimir Cvetko
David H. Goodman
25 marca 2012
2 września 2012
Podczas poszukiwań Mary Margaret, która uciekła z aresztu, Emma została porwana przez mężczyznę, którego sympatia do kapeluszy zaprowadziła na skraj szaleństwa. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Regina za pomocą kapelusza Szalonego Kapelusznika, odwiedziła Krainę Czarów by odzyskać coś ważnego od Królowej Kier.
18
18
The Stable Boy
Zła Królowa, Cora,
królewna Śnieżka i Daniel
Dean White
Edward Kitsis
Adam Horowitz
1 kwietnia 2012
2 września 2012
Emmę zaczęło wyczerpywać nieustanne poszukiwanie dowodu na to, że Mary Margaret jest niewinna morderstwu żony Davida. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Regina − zanim przesiąknęła złem − musiała wybrać czy zdradzić swoją matkę Corę i uciec oraz poślubić swoją prawdziwą miłość, Daniela, czy zaręczyć się z królem i osiągnąć życie monarchini ale bez miłości. Wyjawiona została geneza nienawiści Reginy do Śnieżki.
19
19
The Return
Rumplestiltskin i Baelfire
Paul Edwards
Jane Espenson
22 kwietnia 2012
9 września 2012
Gold postarał się ujawnić prawdziwą tożsamość Augusta (dawniej Pinokio) a Emma zmierzyła się z Reginą na temat niewyjaśnionego zaginięcia Kathryn. David starał się przebłagać i wrócić do Mary Margaret. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin zgodził się na umowę z synem, że podąży za nim, jeśli znajdzie sposób na bezpieczne oddanie swych mocy i powrót do tej osoby, którą pokochał.
20
20
The Stranger
August Wayne Booth (Pinokio)
i Emma Swan
Gwyneth Horder-Payton
Ian Goldberg
Andrew Chambliss
29 kwietnia 2012
9 września 2012
August obiecał oświecić Emmę i zabrał ją w podróż by pokazać jej jak może pokonać Reginę oraz objąć pełnie praw rodzicielskich nad Henrym. Mary Margaret wróciła do pracy nauczycielki a Regina usiłowała uwieść Davida. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Dżepetto zgodził się wziąć udział w planie, który miał uratować dziecko Śnieżki i Księcia z Bajki, jednakże z zastrzeżeniem, że uratuje to także jego syna.
21
21
An Apple Red as Blood
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Milan Cheylov
Jane Espenson
David H. Goodman
6 maja 2012
16 września 2012
Henry błagał Emmę by została w Storybrooke i kontynuowała misję wybawienia baśniowych postaci. Regina zgotowała im plan mający na celu pozbycie się Emmy na zawsze. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Śnieżka zwerbowała odpowiednie wsparcie oddziałów by zaatakować zamek i ocalić życie Księcia z Bajki.
22
22
A Land Without Magic
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Dean White
Edward Kitsis
Adam Horowitz
13 maja 2012
16 września 2012
Emma i Regina połączyły siły by znaleźć sposób na ocalenie życia Henry'ego. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Książę z Bajki uciekł z pałacu Złej Królowej by połączyć się ze Śnieżką. Nie wiedział o tym, że ona zdążyła ugryźć zatrute jabłko swej macochy.

Sezon drugi[edytuj | edytuj kod]

Dnia 10 maja 2012 roku telewizja ABC przedłużyła Dawno, dawno temu o drugi sezon[3].

N/o # Tytuł Przeszłość postaci Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
(Fox Polska)
23
1
Broken
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
30 września 2012
2 grudnia 2012
Rzeczywistość i mit zaczęły się mieszać, gdy baśniowe postacie obudziły się z powodu złamania klątwy Złej Królowej i przypomniały sobie kim były. Jednakże były osłupione, gdyż nie wróciły do Zaczarowanego Lasu. Co gorsza, Gold sprowadził do miasta magię, by podnieść atmosferę w zmaganiach o władze z Reginą. W baśni magia ma swoje miejsce, ale w naszym świecie może mieć niezgłębione konsekwencje. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu klątwy, książę Filip obudził swoją śpiącą królewnę, Aurorę. Wkrótce odkryli, że on i Mulan staną twarzą w twarz z innym śmiertelnym wrogiem.
24
2
We Are Both
Zła Królowa i Cora
Dean White
Jane Espenson
7 października 2012
9 grudnia 2012
Podczas gdy Regina kontynuowała znalezienie sposobu na odzyskanie swoich mocy magicznych, David nadal usiłował odkryć miejsce pobytu Emmy i Mary Margaret. Siedmiu krasnoludków przekonało się co teraz grozi mieszkańcom jeśli przekroczą granicę miasta. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, w dzień ślubu króla Leopolda z Reginą, ona spotkała mężczyznę władającego magią − Rumplestiltskina, który to obiecał jej niezależność i uwolnienie od apodyktycznej Cory.
25
3
Lady of the Lake
Królewna Śnieżka, Książę z Bajki i Ruth
Milan Cheylov
Andrew Chambliss
Ian Goldberg
14 października 2012
16 grudnia 2012
Emma i Mary Margaret, z pomocą Mulan, Aurory i odważnego rycerza Lancelota, chciały odnaleźć portal, który sprowadziłby ich ponownie do Storybrooke. Niestety, ciemna siła zagrażająca ich bezpieczeństwu znów powróciła. Henry Mills porozmawiał z Jeffersonem by powrócił do życia jego córki. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, tuż przed spotkaniem z matką Księcia z Bajki, król George otruł Śnieżkę, czyniąc ją bezpłodną a jedyne antidotum leżało w wodach jeziora Nostos.
26
4
The Crocodile
Killian „Hook” Jones i Rumplestiltskin
David Solomon
David H. Goodman
Robert Hull
21 października 2012
23 grudnia 2012
Obrzydzenie Belle na temat nieustannego głodu siły Golda osiągnęło punkt zenitowy, przez co zagroziła, że z nim zerwie jeśli nie zmieni swoich niecnych metod. Krasnoludki zdecydowały się poszukać diamentów w kopalni by stworzyć z nich pył dla wróżek. Spotkanie dawnego znajomego mogło być dla Belle zgubą. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin usiłował uratować swoją żonę przed porwaniem przez bandę piratów kapitana Hooka.
27
5
The Doctor
Zła Królowa i dr Whale
(Viktor Frankenstein)
Paul Edwards
Edward Kitsis
Adam Horowitz
28 października 2012
30 grudnia 2012
Regina odzyskała moce, lecz teraz starała się ich nie używać, by odzyskać zaufanie Henry'ego. Spotkała na swej drodze kogoś, kogo uważała za ducha ze swej przeszłości. Emma i Mary Margaret poznały samotnego ocalonego z masakry zadanej przez Corę i teraz przesłuchiwały go by dowiedzieć się, czy mówi prawdę. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Regina nie mogła nauczyć się czarnej magii od Rumplestiltskina ponieważ coś z jej przeszłości nie pozwalało jej na użycie magii w złych celach.
28
6
Tallahassee
Emma Swan, Neal Cassidy
i August Wayne Booth (Pinokio)
David M. Barrett
Christine Boylan
Jane Espenson
4 listopada 2012
6 stycznia 2013
Z nadzieją znalezienia magicznego kompasu, który umożliwi powrót do Storybrooke, Emma podjęła się wyprawy z niezbyt wartym zaufania kapitanem Hookiem po zdradliwej łodydze fasoli by ukraść ten artefakt morderczemu olbrzymowi. W Krainie Pozbawionej Magii, przed przyjazdem do miasteczka, 18-letnia Emma, której przeszłość nie była magiczna, spotkała złodzieja z którym miała trwać w uczciwym związku.
29
7
Child of the Moon
Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka
Anthony Hemingway
Ian Goldberg
Andrew Chambliss
11 listopada 2012
13 stycznia 2013
Strach Ruby przed przemianą w wilka, w trakcie pełni księżyca, po złamaniu klątwy, potwierdził się, gdy jeden z mieszkańców miasta został brutalnie zamordowany a Ruby była pierwszą podejrzaną. Alan Spencer (dawniej król George) zagroził Davidowi, że ujawni jego przeszłość jako pasterz a nie książę i przez to nie pasuje jako szeryf rządzący miastem. Leroy natrafił na skarb w kopalni który pomógłby sprowadzić Emmę i jej matkę do miasta. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Czerwony Kapturek znalazła bratnią duszę w Anicie, tajemniczej i charyzmatycznej przywódczyni ludzi, zmieniających się w wilki, tak jak Kapturek.
30
8
Into the Deep
Ron Underwood
Kalinda Vazquez
Daniel T. Thomsen
25 listopada 2012
20 stycznia 2013
Cora starała się ze wszystkich sił ukraść kompas z rąk Emmy i Mary Margaret by sama mogła znaleźć wejście do Storybrooke. Tymczasem Regina i Gold, by ochronić Henry'ego, naraziły Davida na niebezpieczeństwo i pogrążyli go w klątwie snu. Tylko tak mógł przekazać swojej rodzinie istotne informacje, które pomogły by im powrócić portalem do miasteczka.
31
9
Queen of Hearts
Zła Królowa, Cora
i kapitan Hook
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
2 grudnia 2012
27 stycznia 2013
Cora i kapitan Hook zmierzyli się z Emmą oraz Mary Margaret w pościgu po kompas, który wskaże drogę właścicielowi przez portal do Storybrooke. Regina i Gold, po drugiej stronie, wprawili w ruch plan który miał powstrzymać Corę. Zamierzali zabić każdego, kto przekroczy portal co naraziło życie córki i prawdziwej żony Davida. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, kapitan Hook odbył podróż do Krainy Czarów i poznał mściwą stronę Królowej Kier.
32
10
The Cricket Game
Królewna Śnieżka, Książę z Bajki
i Zła Królowa
Dean White
David H. Goodman
Robert Hull
6 stycznia 2013
3 lutego 2013
Regina została oskarżona o zamordowanie jednego z najbardziej lubianych mieszkańców miasta ale tylko Emma wyczuwała, że może być ona niewinna. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Książę z Bajki i Śnieżka zdołali pokonać Złą Królową. Zaplanowali jej publiczną egzekucję by oczyścić krainę z jej morderczej tyranii.
33
11
The Outsider
Belle, Mulan i książę Filip
David Solomon
Andrew Chambliss
Ian Goldberg
13 stycznia 2013
10 lutego 2013
Gold poddał jednego z nieprzychylnych mu mieszkańców miasta testowi czy zaklęcie, które stworzył, pozwoliło by mu przekroczyć granicę miasta, bez utraty pamięci. Teraz mógł się udać na poszukiwania syna, Baelfire. Belle natrafiła w porcie na mściwego Hooka, którego głównym celem było uśmiercenie Rumplestiltskina. Mary Margaret i David zdecydowali się poszukać nowego domu by pomieścić swoją rodzinę w nim. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Belle spotkała Mulan i obie chciały się pozbyć potwora o imieniu Yaoguai, który niszczył okoliczną ziemię.
34
12
In the Name of the Brother
Viktor Frankenstein i Rumplestiltskin
Milan Cheylov
Jane Espenson
20 stycznia 2013
17 lutego 2013
Dr Whale miał za zadanie zaleczyć rany Hooka i zoperować obcego, który przyjechał do miasta i − co gorsza − mógł widzieć magię, przez co tajemnica tożsamości mieszkańców stała się zagrożona. Uznali, że pozwolenie mu na śmierć będzie najlepszym rozwiązaniem. Podczas gdy Gold starał się dotrzeć do Belle, która straciła pamięć, Cora usiłowała się pojednać z Reginą. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Viktor był gotowy na wszystko by udowodnić swemu pełnemu dezaprobaty ojcu, że on rzeczywiście może przywracać zmarłych do życia.
35
13
Tiny
Olbrzym Anton
Guy Ferland
Christine Boylan
Kalinda Vazquez
10 lutego 2013
17 marca 2013
Olbrzym, porwany przez Corę i sprowadzony do Storybrooke, przelał swoją wściekłość na miasto i myląc Davida z jego zmarłym bratem, starał się wyrównać z nim rachunki. Gold, wspólnie z Emmą i Henrym, zdecydował się opuścić Storybrooke. Udał się na lotnisko by znaleźć swojego syna. Greg − nowy w mieście − odpytywał się Belle co widziała w noc wypadku. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, olbrzym Anton, wbrew radom swych braci, zszedł po łodydze i zaprzyjaźnił się z parą ludzi, ale nie wiedział, że ich intencje nie były szlachetne.
36
14
Manhattan
Rumplestiltskin i Baelfire
Dean White
Edward Kitsis
Adam Horowitz
17 lutego 2013
24 marca 2013
Gold, Emma i Henry odnaleźli Baelfire'a w Nowym Jorku. Hook, Cora i Regina wykorzystały nieobecność Golda w Storybrooke i usiłowali odszukać jego najbardziej drogocenną rzecz. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin zrozumiał jaki będzie jego los tuż przed swym udziałem w wojnie z Ogrami.
37
15
The Queen Is Dead
Cora, królewna Śnieżka i królowa Eva
Gwyneth Horder-Payton
Daniel T. Thomsen
David H. Goodman
3 marca 2013
31 marca 2013
Mary Margaret odkryła, że Cora, Regina i Hook planują znaleźć sztylet Mrocznego. Z pomocą męża i matki przełożonej zakonnic (dawniej Niebieska Wróżka) starali się znaleźć go jako pierwsi. Gold usiłował nawiązać jakąkolwiek więź z synem, którego dopiero co spotkał. Hook obmyślił plan jak pozbyć się Rumplestiltskina. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Niebieska Wróżka zaoferowała młodej Śnieżce niekonwencjonalną metodę uratowania jej umierającej matki, królowej Evy.
38
16
The Miller's Daughter
Cora i Rumplestiltskin
Ralph Hemecker
Jane Espenson
10 marca 2013
7 kwietnia 2013
Cora zaczęła realizować plan pozbycia się umierającego Golda i objęcia przez siebie jego funkcji Mrocznego. Mary Margaret po raz kolejny została kuszona czarną magią. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin zgodził się zaoferować swe usługi młodej Corze za niemałą cenę, po tym jak król Xavier zażądał od niej by zamieniła słomę w złoto, skoro sama tak twierdziła.
39
17
Welcome to Storybrooke
Regina Mills i Greg Mendell
(Owen Flynn)
Dave Barrett
Ian Goldberg
Andrew Chambliss
17 marca 2013
14 kwietnia 2013
Emma, David i Gold usiłowali ochronić Mary Margaret przed żądną krwawej zemsty Reginą. Henry opracował plan pozbycia się magii ze Storybrooke. W Storybrooke podczas klątwy, Regina odkryła, że pewien ojciec i syn odnaleźli drogę do rzekomo niewykrywalnego miasteczka oraz kim stały się baśniowe postacie w dopiero co stworzonej przez nią nowej rzeczywistości.
40
18
Selfless, Brave and True
August Wayne Booth (Pinokio) i Tamara
Ralph Hemecker
Robert Hull
Kalinda Vazquez
24 marca 2013
21 kwietnia 2013
Gdy Mary Margaret zmagała się z następstwami tego co zrobiła Corze, napotkała Augusta, który stał się drewnainy i przez to zaszył się w lesie przed innymi. Wstydził się tego czego dokonał w życiu. Emma była w szoku, gdy Neal (dawniej Baelfire) zaprosił do miasteczka swą narzeczoną, Tamarę. W Krainie Pozbawionej Magii, po przybyciu Emmy do Storybrooke, w ludzkim Auguście odezwała się jego drewniana natura. Spotkał człowieka, który mógł cofnąć jego bolesną przemianę, za słoną cenę.
41
19
Lacey
Robin Hood, Rumplestiltskin
i Belle
Milan Cheylov
Edward Kitsis
Adam Horowitz
21 kwietnia 2013
28 kwietnia 2013
Gold usiłował wspomóc się Davidem, by rozkochać w sobie Belle pozbawioną wspomnień. Kiedy wyszło na jaw, że magiczne fasolki Antona, uprawiane przez krasnoludki, zaczynają rosnąć i będą mogli przenieść wszystkich z powrotem do Zaczarowanego Lasu, Emma poczuła się rozdarta w którym świecie chce żyć. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin zmusił Belle by uczestniczyła w jego polowaniu na mężczyznę, którego ona uwolniła w akcie miłosierdzia.
42
20
The Evil Queen
Zła Królowa i królewna Śnieżka
Gwyneth Horder-Payton
Jane Espenson
Christine Boylan
28 kwietnia 2013
5 maja 2013
Wraz ze wsparciem Hooka, Regina wdrożyła plan, który przeniósłby ją i Henry'ego do Zaczarowanego Lasu. Zamierzała, wbudowanym w klątwę zabezpieczeniem, wymazać Storybrooke z mapy i zabić wszystkich jego mieszkańców. Wobec Tamary narosły podejrzenia Emmy. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Zła Królowa zażądała od Rumplestiltskina by zmienił ją w wieśniaczkę. Tylko tak mogła by się zbliżyć do niczego nie podejrzewającej Śnieżki by ją zabić oraz − w pokręcony sposób − zdobyć miłość swych poddanych.
43
21
Second Star to the Right
Baelfire i Wendy Darling
Ralph Hemecker
Andrew Chambliss
Ian Goldberg
5 maja 2013
12 maja 2013
Emma, Mary Margaret i David udali się do Reginy. Odkryli, że ona, wraz z magicznymi fasolkami, zniknęli. Wbrew protestom Neala, Emma nadal wierzyła, że Tamara miała coś wspólnego z zaginięciem Reginy. Gold zastanawiał się czy powiedzieć Lacey (przeklętej wersji Belle) o tym, że włada magią. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, młody Baelfire − tuż po tym jak został porzucony przez ojca − trafił przez portal do XIX−wiecznego Londynu. Zaprzyjaźnił się z Wendy Darling i został przyjęty do jej rodziny.
44
22
And Straight On 'til Morning
Baelfire i kapitan Hook
Dean White
Edward Kitsis
Adam Horowitz
12 maja 2013
19 maja 2013
Mieszkańcy Storybrooke stanęli wobec końca swego istnienia, ponieważ Greg i Tamara uruchomili zabezpieczenie Reginy. Gold opłakiwał ponowną stratę syna. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, porzucony przez ojca młody Baelfire trafił do Nibylandii. Przebywający tam kapitan Hook odkrył co go łączy z chłopcem po tym jak uratował go z morza i zdał sobie sprawę, że Zagubieni Chłopcy będą na niego czyhać.

Sezon trzeci[edytuj | edytuj kod]

Dnia 10 maja 2013 roku telewizja ABC przedłużyła serial Dawno, dawno temu o trzeci sezon[4][5][6][7].

N/o # Tytuł Przeszłość postaci Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
(Fox Polska)
45
1
The Heart of the Truest Believer
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
29 września 2013
10 grudnia 2013
Emma, Mary Margaret, David, Regina, Gold i Hook − po uratowaniu Storybrooke − wkroczyli do Nibylandii by uratować porwanego Henry'ego. Zostali powitani przez niezbyt uprzejme syreny, które zagroziły wyprawie zanim się zaczęła. Henry musiał uciekać przed Zagubionymi Chłopcami, wraz z innym uciekinierem z obozu Piotrusia Pana. Neala, który znalazł się w teraźniejszym Zaczarowanym Lesie, wyleczył książę Filip i królewna Aurora. Później, usiłował dowiedzieć się jaki los spotkał Emmę i jego syna.
46
2
Lost Girl
Zła Królowa, Królewna Śnieżka
i Książę z Bajki
Ron Underwood
Andrew Chambliss
Kalinda Vazquez
6 października 2013
10 grudnia 2013
Podczas gdy Emma, Mary Margaret, David, Regina i Hook kontynuowali swoją wyprawę po Henry'ego, Piotruś Pan pojawił się przed zaskoczoną Emmą i zaoferował jej pustą kartkę, która miała ujawnić miejsce pobytu jej syna. Jednakże jedynym sposobem na pojawienie się mapy było zaprzestanie przez Emmę negowania tego kim jest i uporanie się z prawdziwymi uczuciami na temat swej tożsamości. Gold otrzymał radę od dawnego znajomego, który mógł go poprowadzić do zrozumienia jego życiowej podróży w Nibylandii. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Zła Królowa zaoferowała (dopiero co wybudzonej z klątwy snu) Śnieżce spokojne życie na farmie z Księciem z Bajki, w zamian za rezygnację z praw do tronu. Książę z Bajki musiał upewnić ukochaną, że nie przyjmie oferty.
47
3
Quite a Common Fairy
Zła Królowa i Dzwoneczek
Alex Zakrzewski
Jane Espenson
13 października 2013
17 grudnia 2013
W swej wyprawie po Henry'ego i znalezieniu kryjówki Piotrusia, Hook zaproponował by skontaktować się z Dzwoneczkiem. Grupa miała nadzieję, że ona zaprowadzi ich prosto do obozu. Piotruś wyjawił Henry'emu po co sprowadził go do Nibylandii a w teraźniejszym Zaczarowanym Lesie, Neal opracował plan, który mógł go połączyć z Emmą, lecz wymagał użycia osoby najdroższej sercu Robin Hooda. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Dzwoneczek zaoferowała załamanej i młodej królowej Reginie pomoc w znalezieniu jej drugiej prawdziwej miłości.
48
4
Nasty Habits
Rumplestiltskin, Baelfire
i Piotruś Pan
David Boyd
David H. Goodman
Robert Hull
20 października 2013
17 grudnia 2013
Gold podjął decyzję zmierzenia się z Piotrusiem, ale czy uratuje on swego wnuka, czy podda się przepowiedni, która określała jego jako zgubę Mrocznego? Neal znalazł się ponownie w Nibylandii, pod nadzorem najwierniejszego Zagubionego Chłopca. David zmagał się sam ze sobą, ponieważ trucizna coraz bardziej zatruwała jego organizm. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Rumplestiltskin udał się na poszukiwania Baelfire'a, który podążył za tajemniczą osobą, kradnącą inne dzieci swoją muzyką.
49
5
Good Form
Kapitan Hook
Jon Amiel
Christine Boylan
Daniel T. Thomsen
27 października 2013
7 stycznia 2014
Ciało Davida zaczęło się poddawać wpływowi trującego snocienia i przybliżyło go do śmierci. Hook zabrał go w ostatnią podróż by znaleźć sekstant, który umożliwi im odczytanie mapy a przez to, opuszczenie Nibylandii. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Killian Jones i jego brat − kapitan Liam Jones − pożeglowali, wedle rozkazów króla, do Nibylandii by znaleźć potężną roślinę, która uleczy każdą ranę.
50
6
Ariel
Syrenka Ariel, królewna Śnieżka
i Eric
Ciaran Donnelly
Edward Kitsis
Adam Horowitz
3 listopada 2013
14 stycznia 2014
Emma, Mary Margaret, David i Hook próbowali uwolnić Neala, uwięzionego w jednym z obozowisk Piotrusia. Regina i Gold niechętnie sprzymierzyli się, by znaleźć sposób na ugodzenie Pana. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, syrenka Ariel uratowała królewnę Śnieżkę przed utonięciem. Ona zrewanżowała się przyjaciółce, pomagając jej nawiązać więź z księciem Erykiem, w którym się głęboko zakochała.
51
7
Dark Hollow
Guy Ferland
Kalinda Vazquez
Andrew Chambliss
10 listopada 2013
21 stycznia 2014
Gold i Regina wysłali Ariel do Storybrooke z przedmiotem, który umożliwił Belle znalezienie tajemniczego artefaktu, umożliwiającego uwięzienia Piotrusia. Dwoje mężczyzn wdarło się do miasta z intencją powstrzymania ich, nie ważne jakie były by tego koszty. Tymczasem Emma, Neal i Hook starali się znaleźć Mroczną Kotlinę, by schwytać, mieszkającego tam cień Piotrusia. Mary Margaret była wściekła na wyleczonego Davida z powodu jego tajemnicy.
52
8
Think Lovely Thoughts
Rumplestiltskin i Piotruś Pan (Malcolm)
David Solomon
David H. Goodman
Robert Hull
17 listopada 2013
4 lutego 2014
Piotruś zaprowadził Henry'ego do sekretnej jaskini, gdzie przekonał chłopca do tego, że tylko on może ocalić magię i Nibylandię. Jednakże walka dobra ze złem miała dopiero nadejść, gdyż Emma, Mary Margaret, David, Regina, Gold, Neal o Hook znaleźli się na bezpośredniej ścieżce prowadzącej do Pana. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, młody Rumplestiltskin znalazł przedmiot, który umożliwiłby mu rozpoczęcie nowego życia z jego samolubnym ojcem.
53
9
Save Henry
Regina Mills i Henry Mills (adopcja)
Andy Goddard
Christine Boylan
Daniel T. Thomsen
1 grudnia 2013
11 lutego 2014
Podczas gdy życie Henry'ego zawisło na włosku, pości za Piotrusiem osiągnął zenit, zanim on osiągnie pełnię mocy z serca wierzącego najmocniej. W Storybrooke przed przybyciem Emmy, Regina postanowiła zapełnić pustkę w swoim sercu i z pomocą Golda, zaaranżowała adopcję dziecka.
54
10
The New Neverland
Królewna Śnieżka i Książę z Bajki
Ron Underwood
Andrew Chambliss
8 grudnia 2013
18 lutego 2014
Mieszkańcy Storybrooke byli pełni szczęścia, gdy bohaterowie wrócili Nibylandii wraz Henrym. Nie wiedzieli jednak o tym, że pewien plan − który zatrzęsie życiem każdego z mieszkańców − został wprawiony w ruch przez doskonale ukrytego Piotrusia. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, z powodu królewny Śnieżki, Książę z Bajki zrezygnował z podroży poślubnej i pomógł jej odszukać bestię, która powstrzyma Złą Królową.
55
11
Going Home
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
15 grudnia 2013
25 lutego 2014
Zaczął się wyścig z czasem o powstrzymanie Piotrusia przed rzuceniem Mrocznej Klątwy i zamianą każdego z rezydentów miasta w jego pozbawionych wspomnień niewolników.
56
12
New York City Serenade
Billy Gierhart
Edward Kitsis
Adam Horowitz
9 marca 2014
18 marca 2014
Po tym jak Rumplestiltskin poświęcił swoje życie, by uniemożliwić Piotrusiowi rzucenie na nowo klątwy, Regina odczyniła swą klątwę. Wymazało to Storybrooke z mapy i przerzuciło wszystkich − oprócz Henry'ego i Emmy z nowymi wspomnieniami − do Zaczarowanego Lasu. Rok później stało się coś niedobrego, co zmusiło Hooka do przyjazdu po Emmę, by przywrócić jej wspomnienia. Tylko tak by mogła pomóc swej rodzinie i przyjaciołom w drugim Storybrooke, w sytuacji bez wyjścia. W Zaczarowanym Lesie przed klątwą, Zła Królowa i Śnieżka pogodziły się. Udały się do pałacu Reginy by tam zamieszkać.
57
13
Witch Hunt
Zła Królowa i Robin Hood
Guy Ferland
Jane Espenson
16 marca 2014
25 marca 2014
Emma pojawiła się w miasteczku wraz synem i spotkała się z rodziną oraz znajomymi. Odkryła, że nikt nie pamiętał całego poprzedniego roku, spędzonego w Zaczarowanym Lesie. Była pewna, że ktoś w mieście był odpowiedzialny za tę sytuację. Zawarła sojusz z Reginą by wyjawić tożsamość tej osoby. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy, Zła Królowa z pomocą Robin Hooda, włamała się do swojego pałacu, który został przejęty przez Złą Czarownicę z Zachodu.
58
14
The Tower
Roszpunka i Książę z Bajki
Ralph Hemecker
Robert Hull
23 marca 2014
1 kwietnia 2014
Emma, David, Regina i Hook kontynuowali swe poszukiwania Złej Czarownicy. Tymczasem ona zaplanowała mroczną niespodziankę Davidowi. Pewien więzień Zeleny był bezsilny wobec jej planów względem Storybrooke. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy, Książę z Bajki musiał pomóc Roszpunce zmierzyć się z jej strachem, jeśli chciała być wolna.
59
15
Quiet Minds
Belle, Baelfire
i Lumiére
Eagle Egilsson
Kalinda Vazquez
30 marca 2014
8 kwietnia 2014
Neal znalazł się w Storybroke i zatęsknił za kontaktem z synem, którego wspomnienia o ojcu zniknęły. Usiłował też odnaleźć swojego własnego ojca, Golda, który żył, lecz był zaginiony. Regina odkryła szczególną więź z Robin Hoodem. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy, dorosły Balefire był zrozpaczony śmiercią ojca. Z pomocą Belle i zaczarowanego świecznika Lumiére, starał się znaleźć magiczne rozwiązanie wskrzeszenia Rumplestiltskina.
60
16
It's Not Easy Being Green
Zła Czarownica z Zachodu
Mario Van Peebles
Andrew Chambliss
6 kwietnia 2014
15 kwietnia 2014
Wraz z Goldem jako swym niewolnikiem, Zelena wezwała Reginę do walki na śmierć i życie oraz zaszokowała ją rodzinną więzią. Miasteczko pochowało Neala na cmentarzu. Przed krainie Oz przed pierwszą klątwą, zazdrosna Zelena odkryła, że ma siostrę i zażądała od Czarnoksiężnika z Oz by wysłał ją do Zaczarowanego Lasu. Tam Rumplestiltskin wyszkolił ją na tyle, by stała się ważnym pionkiem w grze.
61
17
The Jolly Roger
Kapitan Hook i Ariel
Ernest Dickerson
David H. Goodman
13 kwietnia 2014
22 kwietnia 2014
Ariel wróciła do Storybrooke i wybłagała Hooka by pomógł jej odszukać ukochanego księcia Eryka, który nie wrócił do miasta wraz z ostatnią klątwą. Emma zgodziła się by Regina nauczała jej magii i tym samym pomogła pomóc jej pokonać Złą Czarownicę z Zachodu. David i Mary Margaret byli uznawani przez Henry'ego za nudnych i zdecydowali się być tak samo zabawni jak Hook. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy, wściekła Ariel zmierzyła się z Hookiem na temat jej zaginionego Eryka, który − jak sądziła − został porwany a nawet zabity przez ciemnolicego pirata. Hook wyznał, że Jolly Roger został mu skradziony i Eryk najprawdopodobniej jest więźniem złodzieja. Ariel naprowadziła go na wskazówkę kto może być winowajcą, przez co razem wyruszyli w miejsce zacumowania statku.
62
18
Bleeding Through
Cora, Leopold i Eva
Romeo Tirone
Daniel T. Thomsen
Jane Espenson
20 kwietnia 2014
29 kwietnia 2014
Po tym jak Zelena dopadła serce Reginy, sama pani burmistrz wywołała ducha swej zmarłej matki, Cory, by dowiedzieć się dlaczego ona porzuciła Zelenę. Belle znalazła w książce odpowiedź na to jaki jest ostateczny cel Zeleny. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy, młoda Cora została oszukana przez kogoś, kto podawał się za księcia. Dlatego zaszła w ciążę, po czym poznała prawdziwego księcia, co mogło doprowadzić ją do królewskiego życia o jakim marzyła. Pod warunkiem utrzymania swej ciąży w tajemnicy.
63
19
A Curious Thing
Zła Królowa, Królewna Śnieżka
i Książę z Bajki
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
27 kwietnia 2014
6 maja 2014
Zelena zagroziła Hookowi, że zabije Henry'ego jeśli jego przeklęte − przez nią − usta nie odbiorą magii Emmie. Tymczasem stosunki między Reginą a Robin Hoodem osiągnęły wysoką temperaturę. W Zaczarowanym Lesie po złamaniu pierwszej klątwy, królewna Śnieżka i Książę z Bajki odszukali Glindę, Dobrą Czarownicę z Południa, by prosić ją o pomoc w pokonaniu Zeleny. Mroczna Klątwa, która ponownie przeniosła wszystkich do Storybrooke, została ponownie rzucona, lecz z najmniej spodziewanej strony.
64
20
Kansas
Dorotka Gale,
Zła Czarownica z Zachodu
i Glinda, Dobra Czarownica z Południa
Gwyneth Horder-Payton
Andrew Chambliss
Kalinda Vasquez
4 maja 2014
13 maja 2014
Mary Margaret zaczęła rodzić a mieszkańcy Storybrooke wszczęli alarm, usiłując nie dopuścić Złej Czarownicy z Zachodu w pobliżu drugiego dziecka Śnieżki. Zelena planowała je użyć by cofnąć się w czasie i zmienić swe przeznaczenie, czyli pozbawić Reginę oraz matkę Śnieżki miejsca spośród żywych. W krainie OZ, przed pierwszą klątwą, Glinda starała się nakłonić Zelenę do zduszenia w sobie zazdrości i zła oraz dołączenia do ich wspólnoty sióstr − opiekunek Oz. Jednakże pojawienie się młodej dziewczynki mogło okazać się jej zgubą.
65
21
Snow Drifts
Ron Underwood
David H. Goodman
Robert Hull
11 maja 2014
20 maja 2014
Podczas gdy Mary Margaret i David świętowali nadanie imienia swemu dziecku w "barze u Babci", Emma i Hook zostali wciągnięci w portal czasu Zeleny. Trafili do Zaczarowanego Lasu sprzed pierwszej klątwy. W swej wyprawie, polegającej na znalezieniu drogi powrotnej, Emmie "udało się" zmienić przeszłość, czyli moment poznania jej rodziców. Teraz musiała poprosić o małą pomoc Rumplestitlskina by sama z Hookiem mogła to naprawić.
66
22
There's No Place Like Home
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
11 maja 2014
27 maja 2014
Emmie z kapitanem powiodło się zapoznanie Księcia z Bajki i Śnieżki. Po tym jak ocalili tę ostatnią spod srogiej ręki Złej Królowej, Emmie udało się odzyskać swą magię i otworzyć portal. Wraz z kapitanem wrócili do miasteczka z pasażerką o niespodziewanej tożsamości, która mogła zagrozić szczęściu Reginy. Przechodząc przez bramę czasu, bohaterowie pociągnęli z sobą do Storybrooke urnę. Z niej wyszła kobieta o wielkiej magicznej mocy i której to bał się nawet Rumplestiltskin. Ona prawdopodobnie na zawsze zmieni bieg przyszłości i pogodę miasteczka.

Sezon czwarty[edytuj | edytuj kod]

Dnia 8 maja 2014 roku telewizja ABC przedłużyła serial Dawno, dawno temu o czwarty sezon[8][9][10][11].

Podobnie jak sezon trzeci, ta seria będzie podzielona na dwa bloki nieprzerwanej (co tygodniowej i regularnej) emisji, po 11 odcinków[1].

Sezon czwarty jest kręcony od 9 lipca 2014 do 2 kwietnia 2015[12], co potwierdził 9 lipca Adam Horowitz[13]

N/o # Tytuł Przeszłość postaci Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
(Fox Polska)
67
1
A Tale of Two Sisters
Elsa i Anna
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
28 września 2014
4 stycznia 2015
Przestraszona i zdezorientowana Elsa znajdzie się w Storybrooke, gdzie w obawie przed intencjami mieszkańców stworzy potężnego śnieżnego potwora dla swej ochrony. Regina będzie się zastanawiać się czy jej związek z Robinem został doszczętnie zniszczony przez powrót Lady Marion. W trakcie miesiąca miodowego, Gold znajdzie intrygujący obiekt, który zmusza go do postawienia sobie pytania: czy powinien oficjalnie przekazać Belle kontrolę nad sztyletem, który czyni go Mrocznym? Hook będzie przerażony odkryciem, że Emma go unika, podczas gdy ona będzie próbować pocieszać Reginę, po tym jak stała się odpowiedzialna za sprowadzenie Marion z przeszłości. W Arendelle przed pierwszą klątwą, królowa Elsa − siostra Anny która wkrótce miała poślubić Kristoffa − odkryła, że ich rodzice – którzy zginęli na statku w czasie sztormu – zmierzali do tajemniczego miejsca. Mogło ono skrywać sekret ujarzmienia niekontrolowanych lodowych mocy Elsy. Wbrew woli siostry, Anna postanowiła dokończyć misję ich rodziców, aby odkryć to czego oni szukali przed laty.
68
2
White Out
Anna i Książę z Bajki
Ron Underwood
Jane Espenson
5 października 2014
4 stycznia 2015
Podczas desperackich starań o znalezienie swej siostry, Elsa zostanie zaskoczona przez Emmę i znajdą się w pułapce w środku lodowej jaskini. W zamarzającej temperaturze życie Emmy będzie zagrożone. Regina załamana zerwaniem z Robin Hoodem, odizoluje się od miasta, co zasmuci jej syna. Skoro ludzie uznają Mary Margaret za swoją przywódczynię, ona zmierzy się ze swym pierwszym zadaniem podczas prób uruchomienia generatora prądu by przywrócić elektryczność w mieście po tym jak Elsa zniszczy linie wysokiego napięcia. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Anna nauczyła Davida by walczył z Bo Peep, brutalnym dygnitarzem wojskowym, która zagroziła odebraniem jego farmy, jeśli nie zapłacą odpowiedniej kwoty.
69
3
Rocky Road
Elsa i Królowa Śniegu
Morgan Beggs
David H. Goodman
Jerome Schwartz
12 października 2014
11 stycznia 2015
Kiedy lodowe zaklęcie zostało rzucone na Lady Marian, które to koniec, końców zamrozi jej serce i zabije ją, mieszkańcy Storybrooke obwinią o oto Elsę. Jednakże, bez czyjejkolwiek wiedzy, tajemnicza kobieta – prowadząca lokalną lodziarnię – ma te same moce co Elsa i spróbuje ją wrobić. Emma i David znajdą byłego członka "wesołej kompanii". Szkarłatnego Willa, grzebiącego w namiocie Robin Hooda. Regina stworzy zespół z Henrym by spróbować odkryć kto jest autorem tomu z baśniami. Mary Margaret będzie miała problemy z połączeniem obowiązków lidera Storybrooke z byciem matką dla młodego książątka Neala. Hook zacznie podejrzewać, że Gold ma nadal władzę nad sztyletem, który czyni go Mrocznym. W Arendelle przed pierwszą klątwą, Elsa i Kristoff usiłowali powstrzymać Hansa przed próbą przejęcia królestwa.
70
4
The Apprentice
Anna, Rumplestiltskin
i Uczeń Czarodzieja
Ralph Hemecker
Andrew Chamblis
Dana Horgan
19 października 2014
18 stycznia 2015
Po tym jak Emma poprosi Hooka, aby poszli na pierwszą prawdziwą randkę, ten odwiedza pana Golda oraz zażąda zwrotu swej odciętej dłoni, aby ponownie ją założyć. Dzięki czemu będzie mógł objąć ją obiema rękami. Ale magia zawsze ma swoją cenę. Henry i Mary Margaret spróbują zaoferować nadzieję Reginie, kiedy stanie się sfrustrowana nie mogąc znaleźć lekarstwa, aby ocalić zamrożoną Marian. Will Scarlet spróbuje włamać się do biblioteki Storybrooke, aby znaleźć szczególną książkę. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Rumplestiltskin wyruszył po magiczne pudełko, którego pilnował uczeń czarodzieja i wykorzystał Annę, aby pomogła mu je zdobyć.
71
5
Breaking Glass
Emma Swan
Alrick Riley
Scott Nimerfro
Kalinda Vasquez
26 października 2014
25 stycznia 2015
Regina niechętnie sprzymierzy się z Emmą, aby szukać Królowej Śniegu po tym jak Sidney, który po raz kolejny został więźniem Reginy w lustrze, odkryje miejsce jej pobytu i zgodzi się doprowadzić je do miejsca. Belle zaopiekuje się małym Nealem, gdy nerwowi Mary Margaret i David przygotują się do pierwszej randki z dala od swoich dzieci. Znajdą się w misji wyśledzenia Willa Scarlet, który uciekł z więzienia miasta, a Elsa zobaczy Annę w lesie Storybrooke. W Krainie Pozbawionej Magii, przed przyjazdem do miasteczka, młoda Emma znalazła sobie bratnią duszę, kiedy zaprzyjaźnia się z dziewczyną, która, tak jak ona, zbiegła z sierocińca.
72
6
Family Business
Belle i Anna
Mario Van Peebles
Andrew Chamblis
Kalinda Vasquez
2 listopada 2014
1 luty 2015
Zacznie się wyścig by wytropić nieuchwytną Królową Śniegu, która była niegdyś przybraną matką dla młodej Emmy. Wspomnienia wybawicielki z tego okresu zostały jednak usunięte. Celem mieszkańców Stoybrooke i Elsy będzie odkrycie jaki jest ostateczny cel Królowej Śniegu. Belle, która wciąż nie jest świadoma posiadania fałszywego sztyletu Mrocznego, będzie usiłowała wymusić na mężu przeniesienie do kryjówki Królowej Śniegu, by odczynić to co spotkało Annę. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Belle udała się do Arendelle by tam, by z pomocą Anny, odzyskać swe wspomnienia dotyczące losu swej matki.
73
7
The Snow Queen
Królowa Śniegu
Billy Gierhart
Edward Kitsis
Adam Horowitz
9 listopada 2014
8 luty 2015
Emma schwyta Królową Śniegu i przesłucha ją w biurze szeryfa. Ingrid użyje jednak swej wiedzy z doświadczenia i wmówi jej, że mają więcej wspólnego, niż sobie może wyobrazić. Związek Reginy i Robin Hooda wzrośnie niebywale kompleksowo podczas poszukiwania sposobu na ocalenie Lady Marian. Emma zobaczy co ominęło ją z wychowania i dorastania w biologicznej rodzinie, gdy zobaczy jak jej bratem opiekuje się Mary Margaret. Henry zacznie swą pracę w lombardzie dziadka Gold, starając się jednocześnie znaleźć wskazówki do tożsamości autora książki. W Arendelle przed pierwszą klątwą, poznamy korzenie Królowej Śniegu i jej rodzinne pokrewieństwo z Elsą i Anną, gdy odkryła swe spektakularne oraz groźne moce.
74
8a[14]
Smash the Mirror (I)
Elsa, Anna i Królowa Śniegu
Eagle Egillson
Ralph Hemecker
David H. Goodman
Jerome Schwartz
16 listopada 2014
15 luty 2015
Moce Emmy wymkną się spod kontroli. Obawa o to, że zrani bliskich, zmusi ją do odsunięcia się od nich. Skieruje swe kroki do Golda/Mrocznego by okiełznać tę moc. Ten wyjawi jej sposób w jaki może się ich pozbyć, lecz Hook będzie próbował ją od tego odwieść. Robin Hood zwerbuje Willa Scarlet by towarzyszył mu w misji a Mary Margaret z Davidem będą szukać córki. W Arendelle przed pierwszą klątwą, Królowa Śniegu próbowała przeciwstawić sobie Annę i Elsę, lecz gdy okazało się to trudniejsze niż myślała, obrała drastyczną metodę.
74
8b[14]
Smash the Mirror (II)
Elsa, Anna i Królowa Śniegu
Eagle Egillson
Ralph Hemecker
David H. Goodman
Jerome Schwartz
16 listopada 2014
22 luty 2015
Moce Emmy wymkną się spod kontroli. Obawa o to, że zrani bliskich, zmusi ją do odsunięcia się od nich. Skieruje swe kroki do Golda/Mrocznego by okiełznać tę moc. Ten wyjawi jej sposób w jaki może się ich pozbyć, lecz Hook będzie próbował ją od tego odwieść. Robin Hood zwerbuje Willa Scarlet by towarzyszył mu w misji a Mary Margaret z Davidem będą szukać córki. W Arendelle przed pierwszą klątwą, Królowa Śniegu próbowała przeciwstawić sobie Annę i Elsę, lecz gdy okazało się to trudniejsze niż myślała, obrała drastyczną metodę.
75
9
Fall
Anna i Kristoff
Mario Van Peebles
Jane Espenson
30 listopada 2014
1 marca 2015
Gdy zaklęcie rozbitego wzroku zbliży się do Storybrooke, Mary Margaret i David zmobilizują mieszkańców by przygotowali się na klątwę, podczas gdy Belle i wróżki będą szykować antidotum. Gold i Hook - jako jego niechętny sługa - będą obmyślać własny plan ucieczki. Regina i Robin Hood przygotują się na najgorsze z pomocą zaklęcia lokalizującego. Emma i Elsa będą desperacko szukać Anny. W Arendelle po złamaniu drugiej klątwy, Kristoff i Anna przebudzili się by odkryć, że ich królestwo znowu stanęło wobec zagrożenia ze strony Hansa.
76
10
Shattered Sight
Królowa Śniegu i Emma Swan
Gwyneth Horder-Payton
Scott Nimerfro
Tze Chun
7 grudnia 2014
8 marca 2015
Storybrooke stało się miastem chaosu, z mieszkańcami skaczącymi sobie do gardeł, pod wpływem zaklęcia rozbitego wzroku rzuconego przez Królową Śniegu. Emma i Elsa będą się ścigać z czasem by zerwać z siebie magiczne wstążeczki, zdjąć klątwę i schwytać samą Królową Śniegu. David zobaczy tylko zza krat decydujące starcie mięzy Mary Margaret a Reginą. Gold zabierze Belle i Henry'ego by opuścić miasto... na zawsze. Will Scarlet zapragnie wyrównania rachunków z Hookiem. Tępa głowa Kristoffa doprowadzi Annę do - ogrzewającego serce - odkrycia. W Świecie Pozbawionym Magii podczas pierwszej klątwy, Ingrid nawiązała kontakt z Emmą i chciała zostać jej matką zastępczą, lecz musiała zweryfikować swój plan.
77
11
Heroes and Villains
Rumplestiltskin i Belle
Ralph Hemecker
Edward Kitsis
Adam Horowitz
14 grudnia 2014
15 marca 2015[15]
W pokłosiu [zdjętej] klątwy Królowej Śniegu, nasi bohaterowie będą musieli się pozbierać. Natomiast Regina będzie musiała podjąć skomplikowaną decyzję. Los Hooka będzie wisieć na włosku, ponieważ droga Golda do [magicznej] potęgi zagraża wszystkim którzy są mu drodzy. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Belle została porwana sprzed nosa Mrocznego przez Urszulę, Maleficent i Cruellę, by wymusić na nim zmianę reguł bajkowej gry. By złoczyńcy wygrali.
78
12
Darkness On The Edge Of Town
Rumplestiltskin, Urszula,
Cruella i Maleficent
Jon Amiel
Edward Kitsis
Adam Horowitz
1 marca 2015
22 marca 2015
Z panem Gold poza granicami Storybrooke, rezydenci miasteczka postarają się podsumować swe zwykłe życie. Hook i Belle podejmą starania o uwolnienie wróżek z czapki czarodzieja, podczas gdy Emma, Henry i Regina poszukają wskazówek które zaprowadzą ich do Autora. Kiedy jednak mrożąca krew ciemność spłynie na miasto, Emma i Regina zostaną zmuszone do zmierzenia się z prawdziwą naturą zła. Tymczasem w Nowym Jorku, Gold i Urszula poproszą Cruellę de Vil o dołączenie do ich wyprawy. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Rumplestiltskin zebrał Urszulę i Cruellę w domu Maleficent by wraz z ostatnią czarownicą, zdobyły dla niego Mroczna Klątwę, strzeżoną przez Czernaboga.
79
13
Unforgiven
Królewna Śnieżka, Książę z Bajki
i Maleficent
Adam Horowitz
Andrew Chambliss
Kalinda Vasquez
8 marca 2015
29 marca 2015[16]
David i Mary Margaret będą podejrzewać, że Cruella z Urszulą przybyły do Storybrooke po coś więcej, niż własne szczęśliwe zakończenie. Po coś co zagrozi wyjawieniem sekretu, który - jak sądzili - dawno pogrzebali. Emma rozpocznie swe własne dochodzenie w sprawie obydwu wiedźm, ale nie będzie mogła się otrząść z uczucia, że jej przyjaciele i rodzina coś przed nią ukrywają. Regina i Henry będą kontynuować poszukiwania Autora, zwracając się do Marco i Pinokia w nadziei, że ten ostatni może pamiętać o pomocnej wskazówce. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Śnieżka i Książę skrzyżują drogi z Władczyniami Ciemności jak tylko groźba klątwy królowej zawiśnie nad nimi.
80
14
Enter The Dragon
Zła Królowa i Maleficent
Ralph Hemecker
David H. Goodman
Jerome Schwartz
15 marca 2015
5 kwietnia 2015[17]
By szpiegować Władczynie Ciemności dla bohaterów, Regina będzie musiała udowodnić, że nadal potrafi ubrudzić swe dłonie. W tym czasie, Emma, David i Mary Margaret podejmą wyścig, aby mieć oko na ich tajną operację. Belle zwróci się z niezwykłą przysługą do Hooka a Henry posunie się do przodu w poszukiwaniach Autora. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Regina zaprzyjaźniła się z Maleficent by przywrócić jej iskrę.
81
15
Poor Unfortunate Soul
Urszula i Hook
Steve Pearlman
Andrew Chambliss
22 marca 2015
12 kwietnia 2015[18]
Hook wykorzysta swoją skomplikowaną historię z Urszulą, aby dowiedzieć się, co ona wie o końcowym celu Golda. Mroczny i Władczynie Ciemności będą torturować Augusta, podczas gdy Emma z rodzicami będą ścigać się z czasem by go odnaleźć. Regina zacznie się obawiać o bezpieczeństwo Robin Hooda i jednocześnie, utrzymać swą przykrywkę jako czarny charakter. W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, młoda i nerwowa Urszula zwerbowała Hooka by pomógł jej w ucieczce z domu, lecz wkrótce doszła do wniosku, że to niezbyt mądre zaufać piratowi.
82
16
Best Laid Plans[19]
Królewna Śnieżka, Książę z Bajki
i Maleficent
Ron Underwood[19]
Kalinda Vasquez
Jane Espenson[19]
29 marca 2015[1][20]
19 kwietnia 2015
Hook powie Emmie, że jej przeznaczenie jest zagrożone planami Golda, podczas gdy Regina zaprowadzi złoczyńców na dziki pościg. Henry dokona przełomu w poszukiwaniach Autora, podczas gdy jego dziadkowie będą musieli się zastanowić nad obranym kursem zadań.W Zaczarowanym Lesie przed pierwszą klątwą, Śnieżka i Książę z Bajki poszukiwali drogi by upewnić się, że ich dziecko wyrośnie na bohaterkę. Kiedy wędrujący domokrążca skieruje ich do odwiedzenia życzliwego, starszego pustelnika, małżonkowie staną przed decyzją, która może zabezpieczyć dobro ich dziecka, ale w cenie, która będzie prześladować ich przez wiele lat.
83
17
Heart of Gold[21]
brak danych
Billy Gierhart[22]
Scott Nimerfro
Tze Chun[21]
12 kwietnia 2015[1]
26 kwietnia 2015
84
18
Sympathy for the De Vil[23]
Cruella de Vil[24]
brak danych
David H. Goodman
Jerome Schwartz[23]
19 kwietnia 2015[1]
3 maja 2015
85
19
Lily[25]
brak danych
Ralph Hemecker[26]
Andrew Chamblis
Dana Horgan[25]
26 kwietnia 2015[1]
10 maja 2015
86
20
Mother[27]
brak danych
Ron Underwood[28]
Jane Espenson[27]
3 maja 2015[1]
17 maja 2015
87
21
Operation Mongoose Part 1[29]
brak danych
brak danych
Edward Kitsis
Adam Horowitz[29]
10 maja 2015[1]
24 maja 2015
88
22
Operation Mongoose Part 2[30]
brak danych
brak danych
Edward Kitsis
Adam Horowitz[30]
10 maja 2015[1]
31 maja 2015

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Narrator Dostępne z polskimi napisami Premiera Stany Zjednoczone Obejrzeć pomiędzy
1
Magic Is Coming
Giancarlo Esposito
link= T
30 września 2012
A Land Without Magic (22) oraz Broken (23)
2
The Price of Magic
Alan Dale
link= T
14 kwietnia 2013
Selfless, Brave and True (40) oraz Lacey (41)
3
Journey To Neverland
Alfred Molina
link= T
29 września 2013
And Straight On 'til Morning (44) oraz The Heart of the Truest Believer (45)
4
Wicked Is Coming
Dan Stevens
link= T
9 marca 2014
Going Home (55) oraz New York City Serenade (56)
5
Storybrooke Has Frozen Over
John Rhys-Davies
link= T
28 września 2014
There's No Place Like Home (66) oraz A Tale of Two Sisters (67)
6
Secrets of Storybrooke
Jennifer Morrison
link= N
(w trakcie tłumaczenia)
1 marca 2015
Heroes and Villains (77) oraz Darkness On The Edge Of Town (78)

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 ABC Boss Talks Split Seasons for More Shows, Scandal Vs. Blacklist, Revenge 'Reset' and More, tvline.com, 13 maja 2014
 2. Fox Polska, facebook.com, [dostęp:] 2 grudnia 2014
 3. ABC Renews Once Upon a Time, Revenge, Grey's, Castle and Three Wednesday Comedies, tvline.com, 10 maja 2012
 4. 'Once Upon A Time' Renewed For Season 3 By ABC, Huffpost TV, 11 maja 2013 roku
 5. 'Once Upon a Time' renewed: Season 3 of 'OUAT' confirmed, examiner.com, 10 maja 2012
 6. News/ Scandal, Grey's Anatomy, Once Upon a Time and More Renewed by ABC, eonline.com, 10 maja 2013
 7. ABC przedłuża "Chirurgów", "Skandal", "Zemstę", "Castle" i 4 inne seriale, SpoilerTV, 11 maja 2013
 8. konto Adama Horowitza, Twitter, 9 maja 2014
 9. ABC renews Castle, Once Upon a Time, Revenge, insidetv.ew.com, 8 maja 2014
 10. ABC Renews S.H.I.E.L.D., Resurrection, Castle, Revenge, Goldbergs and 6 Other Series, tvline.com, 8 maja 2014
 11. Season 4 Coming to ABC, abc.go.com, 9 maja 2014
 12. konto Katriny Tan, Twitter, 9 czerwca 2014
 13. konto Adama Horowitza, Twitter, 9 lipca 2014
 14. 14,0 14,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 1 lutego 2015
 15. program FOX HD na niedzielę (15 marca 2015), telemagazyn.pl, 1 marca 2015
 16. program FOX HD na niedzielę (29 marca 2015), telemagazyn.pl, 17 marca 2015
 17. program FOX HD na niedzielę (5 kwietnia 2015), telemagazyn.pl, 23 marca 2015
 18. program FOX HD na niedzielę (12 kwietnia 2015), telemagazyn.pl, 24 marca 2015
 19. 19,0 19,1 19,2 konto Adama Horowitza, Twitter, 15 stycznia 2015
 20. ABC ANNOUNCES PREMIERE DATES, abcmedianet.com, 5 listopada 2014
 21. 21,0 21,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 28 stycznia 2015
 22. konto Katmtan, tumblr.com, 4 marca 2015
 23. 23,0 23,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 8 lutego 2015
 24. konto Katriny Tan, Twitter, 6 lutego 2015
 25. 25,0 25,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 18 lutego 2015
 26. zdjęcie z palnu odcinka, z tabliczką na której jest reżyser, flickr.com, 4 marca 2015
 27. 27,0 27,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 4 marca 2015
 28. strona storybrookemirror, tumblr.com, 4 marca 2015
 29. 29,0 29,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 13 marca 2015
 30. 30,0 30,1 konto Adama Horowitza, Twitter, 19 marca 2015