Lista odcinków serialu Ekipa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista odcinków serialu Ekipa.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Data premiery
1 Kryzys 13 września 2007
2 Najwyższy nakaz 13 września 2007
3 Dług i atak 20 września 2007
4 Życie zakładników 27 września 2007
5 Malowany premier 4 października 2007
6 Wolne media 11 października 2007
7 Wiem, że nic nie wiem 18 października 2007
8 Ucieczka 25 października 2007
9 Dalej idziesz sam 1 listopada 2007
10 Honor i intuicja 8 listopada 2007
11 Tak mówi premier 15 listopada 2007
12 Powołanie 22 listopada 2007
13 Cena życia 29 listopada 2007
14 Remanent 6 grudnia 2007

Opisy odcinków[edytuj | edytuj kod]

1. Kryzys[edytuj | edytuj kod]

Premier Henryk Nowasz dowiaduje się z podsłuchu założonego podejrzanemu o brudne interesy posłowi opozycji, iż lada chwila do mediów ma trafić jego założona przez SB teczka, z której wynika, iż w 1968 zgodził się zostać tajnym współpracownikiem bezpieki. Po nocnej burzy mózgów z udziałem jego najbliższych współpracowników zapada decyzja, aby dla ratowania rządu i partii przeprowadzić zmianę premiera poprzez konstruktywne wotum nieufności.

2. Najwyższy nakaz[edytuj | edytuj kod]

Koalicjanci: Polski Blok Centrum (PBC), Prawica dla Polski (PdP) wspólnie z opozycyjnym Konwentem Patriotycznym (KP) zamierzają nie dopuścić do powołania Turskiego na premiera. Zamiast tego chcą powołania komisji śledczej, która miałaby pokazać nieprawidłowości z okresu rządu PBC i przyczynić się do skompromitowania tej partii w oczach wyborców.

3. Dług i atak[edytuj | edytuj kod]

Konstanty Turski zapoznaje się z zadaniami premiera. Wbrew obawom pracowników kancelarii, nikogo nie zwalnia. Turski zastanawia się nad spłaceniem kolejnej raty z długu zagranicznego Polski. Dzięki jego ekonomiście udaje się dowieść, że nie tylko możliwa jest spłata tej kwoty, ale jeszcze uzyskanie zysku.

4. Życie zakładników[edytuj | edytuj kod]

Kontynuacja wątku rozpoczętego w odcinku trzecim. Policja dochodzi do wniosku, że akcją nazistów musi kierować ktoś z zewnątrz, jednak próba ustalenia nawet sposobu kontaktowania się spełza na niczym. Z zamku od czasu rozpoczęcia akcji nie użyto telefonu komórkowego (poza rozmową zakładnika z odcinka trzeciego) ani telefonu stacjonarnego. Napastnicy żądają wywiadu w telewizji. Wywiad godzi się przeprowadzić prezenterka telewizji tvt, która podczas pobytu w zamku na prośbę policji zakłada podsłuch. W tym samym czasie okazuje się, że pod zamkiem znajdują się podziemne przejścia - to nimi prawdopodobnie zamierzają uciec napastnicy. Dzięki podsłuchowi okazuje się, że skinheadzi kontaktują się z organizatorem ataku za pomocą telefonu satelitarnego, który udaje się w końcu namierzyć. Policja aresztuje rozmówcę - doktora socjologii zafascynowanego ideologią neonazistowską. Zostaje on przekonany do tego, by powiadomił grupę napastników o pomyślnym przelaniu żądanych pieniędzy i przekazał rozkaz zakończenia akcji. W trakcie wycofywania grupy okazuje się, że w zamku nie ma prawdziwych ładunków wybuchowych, a tylko atrapy. To przekonuje policję do szybkiego wkroczenia, aresztowania skinheadów i uwolnienia zakładników. Po tym zdarzeniu na konferencji prasowej lider partii koalicyjnej Jan Matajewicz wygłasza oświadczenie, z którego wynika, że pomyślne zakończenie akcji jest w dużej mierze zasługą współpracy pomiędzy nim i premierem Turskim.

5. Malowany premier[edytuj | edytuj kod]

Aleksandra Pyszny dowiaduje się że pod dnem Bałtyku, w okolicach wyspy Bornholm odkryto ropę naftową. Próbuje zorganizować rządową pomoc dla wydobywcy, jednak zostaje zignorowana. Sprawa zaczyna nabierać tempa dopiero wtedy, gdy okazuje się, że na ropę ma ochotę również Dania, do której administracyjnie należy wyspa. Ostatecznie pada propozycja założenia międzynarodowego konsorcjum wydobywczego.

Henryk Nowasz zostaje przepytany przez żonę o szczegółach swojego aresztowania. Na jaw wychodzi jednak, że wszystko, co opowiedział jest zmyślone. Dochodzi do kłótni, która kończy się, gdy Nowasz dostaje rozległego zawału serca.

Julia uświadamia Turskiemu, że jest manipulowany przez swoich ministrów, którzy w pozornie nieszkodliwej ustawie, uważanej za zwykły bubel prawny, starają się przemycić prawne podstawy do ustanowienia podatku katastralnego. Jest to niezgodne z założeniami umowy koalicyjnej. Premier Turski przejmuje inicjatywę i blokuje ustawę, jednak wieczorem w telewizji przedstawione to jest jako próba puczu.

Asystenci Adama Niemca, zafascynowani ideami ekologicznymi, podsuwają mu do podpisania zlecenie kupna papieru ekologicznego do kancelarii. Sprawa wychodzi na jaw, gdy nowy papier powoduje sporo problemów (np. nieczytelny druk). Asystenci zostają ukarani.

6. Wolne media[edytuj | edytuj kod]

Henryk Nowasz ciężko przeżywa oskarżenie o współpracę z SB, zaczyna swoje prywatne śledztwo, na razie nieskuteczne. Turski doświadcza kłopotów bycia premierem, mężem i ojcem jednocześnie. Julia Rychter dowiaduje się od dr Gussa o kryzysie na giełdzie. Ekipa Turskiego musi uspokoić sytuację na giełdzie i zapobiec zmonopolizowaniu rynku mediów przez potężną grupę kapitałową. Julia Rychter spotyka się z biznesmenem, Karolem Mołdyszem, który od kilku lat stara się o jej rękę; dowiaduje się od niego kto i jak próbuje przejąć stacje TV i koncern prasowy. Zagraniem va banque z prezesami trzech grup medialnych i przedstawicielem światowego koncernu medialnego Turski odpiera próbę zmonopolizowania mediów w Polsce. Aleksandra Pyszny dowiaduje się o zdradzie narzeczonego i wyrzuca go ze swojego mieszkania. 'Tajny' romans Weroniki, asystentki Julii Rychter, z Arturem, borowcem, ochroniarzem Turskiego. Dziwak dr Gussa przedstawia swoje genialne koncepcje, wszystkie zaskakujące, ale bardzo sensowne ekonomicznie.

7. Wiem, że nic nie wiem[edytuj | edytuj kod]

Turski przygotowuje się, pod okiem szefa protokołu dyplomatycznego MSZ, do przyjęcia, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, słowackiego premiera. Na zebraniu ze współpracownikami odrzuca rządowy raport na temat bezrobocia uznając to za stek bzdur i kłamstw. Postanawia zorganizować cykl spotkań z przedstawicielami pracodawców, pracowników, związków zawodowych i naukowców. Wkrótce spotkania ruszają, premier obserwuje je zza lustra weneckiego.

Pyszny spotyka się z Karoliną Jabłonowską, posłanką lewicy i feministką, która proponuje jej wspólne przeforsowanie ustawy o parytecie. Aleksandra odrzuca to dodając swoje zdanie na temat polskich kobiet. Niedługo potem okazuje sie, ze Jabłonowska całe spotkanie nagrała i szantażuje ją, że ujawni treść taśmy.

Prezydent Szczęsny dowiaduje się, że rząd Turskiego cofnął kolejny zakup myśliwców F-16. Jako głęboki zwolennik sojuszu z Ameryką i entuzjasta wojskowości czuje się urażony. Ustala z Matajewiczem, że za wszystkim stoi Adam Niemiec. Każe Marszałkowi usunąć go ze stanowiska szefa Kancelarii Premiera. Wkrótce radykalny Konwent Patriotyczny, w osobie posła Wandurskiego, ujawnia list, w którym Niemiec miałby zachwalać firmę w przetargu do konserwacji radarów NATO. Miałoby z tego wynikać, że wykorzystał on swoją pozycję, a firma ta wykradła poufne dane na temat radarów, które przeciekły później do Korei Północnej. Niemiec postanawia odjeść ze stanowiska, ale niedługo pracownicy kancelarii odkrywają, że domniemany list to fałszerstwo. Turski w Sejmie broni szefa swojej kancelarii, ośmieszając tych, którzy przygotowali fałszywy dokument. Niemiec wraca do pracy, a Wandurski postanawia odejść z Konwentu.

Turski wygłasza mowę dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego a później przyjmuje premiera Słowacji.

8. Ucieczka[edytuj | edytuj kod]

Paulina Turska źle znosi swoją rolę. Ujawnia się to podczas sesji zdjęciowej do popularnego magazynu. Asystent premiera, Mateusz i Aleksandra są sobą zainteresowani, ale Aleksandra nie jest gotowa na nowy związek. Turski zajęty jest wdrożeniem zaniedbywanego Planu Rozwoju Polski. Wybucha skandal medialny związany z oskarżeniami o korupcję wysokich rangą oficerów policji. Zestresowany wizytą u Turskiego wiceminister policji ma zawał serca. Porucznik ABW Joanna Sarnowska jest zainteresowana poznaniem bliżej Huberta Kowerskiego. Hubert natomiast jest na nią wściekły, ponieważ do prasy wyciekły informacje o tym, że aresztowany szef neofaszystów był torturowany w śledztwie ABW. Sarnowska zostaje oskarżona o pobicie zatrzymanego. Okazuje się, że zniknęła Paulina Turska, żona premiera. Premier Turski zajmuje się synem, Antonim, zakazuje policji i ABW mieszania się. Cała Ekipa robi dyskretne śledztwo. W końcu zmuszają Turskiego do nagłego wyjazdu, i porzucają go w nocy, pod hotelem na Mazurach. Okazuje się, że w tym hotelu ukryła się Paulina. O świcie małżeństwo Turskich udaje się na kilkudniowy urlop, potrzebny im obojgu do odnalezienia równowagi.

9. Dalej idziesz sam[edytuj | edytuj kod]

W środku nocy Turscy zostają obudzeni przez Niemca i BORowców. Zostają zabrani do podziemi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Tam Turski dowiaduje się od prezydenta Szczęsnego, że na Białorusi przeprowadzono test z bronią jądrową. Politycy i wojskowi dochodzą do wniosku, że test przeprowadziło wojsko białoruskie przy pomocy Rosjan. Szczęsny chce dać pokaz siły - każe wysłać samoloty i uzbrojone patrole nad granicę, jednak zostaje od tego odżegnany przez generała, który porównuje siły zbrojne Polski i Białorusi. Między Szczęsnym a Turskim dochodzi do kłótni. Premier chce ujawnić opinii publicznej informację o zajściu, prezydent woli rozwiązać tę sprawę po cichu za pomocą Amerykanów. Tymczasem między żonami Szczęsnego i Turskiego zawiązuje się nić sympatii.

Turski jedzie do kancelarii, gdzie dowiaduje się, że Korpus Służby Cywilnej rozpoczął protest. Chodzi o likwidację konkursów na stanowiska dyrektorskie w Korpusie, co oznacza ich upolitycznienie. Premier spotyka ambasadora Białorusi i grozi mu deportacją wszystkich pracowników ambasady jeśli nie przekaże swoim zwierzchnikom w Mińsku polskiego sprzeciwu wobec takich prób. Dziwne zachowanie Turskiego i Niemca denerwuje Huberta, który obawia się zwolnienia. Premier spotyka się ze specjalistą od energii atomowej. Ten objaśnia mu zasady wybuchów podziemnych i wyklucza możliwość skażenia jeśli test przebiegnie pomyślnie. Potwierdza to ostatecznie pomiary radiologiczne polskie i norweskie. Hubert zostaje uspokojony, gdy Turski każe mu zwołać konferencję prasową. Niedługo później dzwoni do niego prezydent Stanów Zjednoczonych i próbuje przekonać go, żeby nie mówił społeczeństwu o wybuchu. Gdy Turski odmawia, Amerykanin zgadza się i chwali jego zachowanie. Niedługo potem premier mówi opinii publicznej o wybuchu oraz o tym, że Białorusini obiecali nie robić więcej tego typu testów. Służba Cywilna zaprzestaje protestu, gdy Sejm przyjmuje nowelizację ustawy. Niemiec obiecuje jednak, ze sprawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.