LittleBigPlanet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LittleBigPlanet
Producent Media Molecule (PS3) Cambridge Studio (PSP)
Wydawca Sony Computer Entertainment
Dystrybutor SCE Polska
Seria gier LittleBigPlanet
Data wydania

22 października 2008[1]

Gatunek

gra platformowa

Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, PlayStation Portable
Nośniki

Blu-ray, UMD, PlayStation Store

Wymagania

konsola PlayStation 3, PSP, Vita

Kontrolery DualShock 3, SIXAXIS

LittleBigPlanet (LBP)komputerowa gra platformowa wydana w październiku 2008 roku na konsole PlayStation 3 i w 2009 na PSP. Gra została zaprezentowana po raz pierwszy 7 marca 2007 roku[2]. Gra została wyprodukowana przez brytyjską firmę Media Molecule. Pozycja doczekała się kontynuacji – LittleBigPlanet 2.

LittleBigPlanet zawiera 48 trofeów, jeśli nie liczyć dodatkowych 22 z rozszerzeń gry.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze gracz kontroluje małą postać tzw. Sackboy (pol. Szmaciak), która może biegać, skakać i chwytać przedmioty oraz robić śmieszne miny. Gracze mogą współpracować ze sobą tworząc własne mapy lub przechodząc mapy umieszczone w internecie, stworzone przez innych graczy. W poziomach zrobionych przez twórców można zbierać materiały, naklejki, gotowe przedmioty do edytora map oraz ubranka dla Sackboy'a. Aby ukończyć dany poziom gracz musi rozwiązywać zagadki i odnajdywać sposoby na pokonanie przeszkód. Gra posiada zaawansowany silnik fizyki: każdy obiekt w grze poddawany jest zasadom grawitacji i sprężystości.

Edytor map[edytuj | edytuj kod]

Jest to główna zaleta gry. Gracz poprzez intuicyjny i bardzo rozbudowany edytor może budować mapy, a w nich m.in. maszyny, zagadki logiczne, lub zręcznościowe, tzw. Music Level. Jedynie co ogranicza gracza to jego wyobraźnia. Według danych producenta, gracze z całego świata stworzyli około 2 mln. grywalnych poziomów do czasu wydania LittleBigPlanet 2[3].

Sackboy i Sackgirl[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja gry w Japonii.

Postać, którą kierujemy w grze - Sackboy/Sackgirl jest to dosłownie rzecz biorąc laleczka wykonana z worka na ziemniaki, wypchanego w środku gałgankami i lodami. Gracz może go ucharakteryzować na swój sposób wykorzystując dodatki zawarte w grze lub ściągnięte z PlayStation Store, są one darmowe lub płatne. Można je także zobaczyć na stronie littlebigplanet.com/pl w materiałach do ściągnięcia.

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie gra została wydana na PS3 w wersji oryginalnej, a wydana rok później wersja na PSP dostępna była po polsku. Wersja na PS3 doczekała się jednak polonizacji w ramach wydania Game of the Year Edition. W obu wersjach narratorem jest Paweł Szczesny. Narrator opowiada, jak sterować postacią, w dalszej rozgrywce dostępne są polskie napisy, gdyż postacie nie mówią ludzkim głosem.

Dodatkowe Plansze[edytuj | edytuj kod]

LittleBigPlanet często jest wspomagane materiałami DLC oferujące przede wszystkim nowe stroje i naklejki oraz elementy do plansz. Wyszło jednak 7 dodatków tzw. level kity, zawierające nowe poziomy:

 • Metal Gear Solid Level Kit - paczka zawiera 5 plansz i 1 mini-grę oraz 11 dodatkowych trofeów. Dodatek wprowadza do gry pistolet na farbę zwany Paintinatorem (w polskiej wersji Farbominator) oraz kulę plazmy a także przełącznik Farbominatora, także 4 obiekty muzyczne. Można też kupić kostiumy z tej serii.
 • The Pirates of the Caribbean Level Kit - paczka również zawierająca 5 plansz i 1 mini-grę oraz 11 nowych trofeów. Wprowadza do gry prawdziwą wodę, różnie urządzenia nią sterujące oraz sprzęt do nurkowania. Można też kupić kostiumy z tej serii.
 • Marvel Pack - dodatek nawiązujący do komiksów Marvel. Nie wprowadzają niczego nowego, oprócz nowych obiektów, naklejek, tła, materiałów i poziomów historii. Można też kupić kostiumy z tej serii.
 • Mapety Premium - dodatek z nowymi poziomami, dodatkowo otrzymujemy: 1 nowy kostium, 4 nowe tematy muzyczne, nowe tło poziomu, 13 materiałów, 49 dekoracji, 4 obiekty, 219 naklejki oraz 7 nowych trofeów do zdobycie.
 • Toy Story - Kostiumy, Ozdoby, Obiekty, efekty dźwiękowe, Tła, Materiały, Muzyka, Kostiumy, Naklejki, Ozdoby, Obiekty, Poziomy.
 • Pakiet potworów - nowe naklejki, tło, obiekty, w tym muzyka Mata Clarka. Można też kupić kostiumy wilkołaka, narzeczonej szmakuli, zombie i szmakuli z tej serii.
 • Pakiet Iniemamocni - nowe naklejki, tło, obiekty, a także muzyka.
 • Pakiet historii - nowe naklejki, tło, obiekty, a także muzyka Kennetha Younga. Można też kupić kostiumy z tej serii.
 • Pakiet edytora - pięć niekończących sie poziomów z którymi dostajesz:
 1. swobodny plecak rakietowy
 2. reflektor kątowy
 3. znikacz
 4. usuwarkę ulepszeń
 5. pogodynkę
 6. nieskończony checkpoint
 • historia - nalepki i figurki (nowa rzecz w opcji tworzenia).
 • W LittleBigPlanet Game of the Year Edition są darmowe pakiety: historii, potworów i Metal Gear Solid, a także kostiumy z tych serii.

Przypisy