Louis Malle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Louis Malle (ur. 30 października 1932 w Thumeries, zm. 23 listopada 1995 w Beverly Hills, Kalifornia) – francuski reżyser filmowy, wywodzący się z ruchu nowej fali. Od lat 70. pracujący w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo studiował nauki polityczne na Sorbonie, potem porzucił je na rzecz studiów filmowych. Zaczynał pracę jako kamerzysta i asystent Jacques'a-Yves'a Cousteau przy wielokrotnie nagradzanym dokumentalnym filmie Świat milczenia (1956). Pierwsza praca przy filmie fabularnym, to asystowanie przy filmie Ucieczka skazańca Roberta Bressona (1956). Dwa lata później zadebiutował jako reżyser głośnym filmem Windą na szafot, z Jeanne Moreau i muzyką Milesa Davisa. Inna następna produkcja, z tego samego roku, Kochankowie odbiła się szerokim echem w świecie, nie tylko filmowym. Film był przejściowo zakazany w USA, ze względu na śmiałe sceny erotyczne. Także późniejsza twórczość Malle'a poruszała kontrowersyjne, ale ważne tematy: ucieczka przed samobójstwem alkoholika poszukującego sensu życia (Błędny ognik), kazirodztwo (Szmery w sercu), kolaboracja z rządem Vichy (Lacombe Lucien).

W latach 70. Malle wyjechał do USA, gdzie w dalszym ciągu realizował ambitne, poruszające filmy. Przez całe życie realizował także filmy dokumentalne.

Był dwukrotnie żonaty, w latach 60. z Anne-Marie Deschodt, potem w USA w 1981 r. poślubił znaną aktorkę Candice Bergen.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]