Louis Zamperini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Louis Zamperini (2014)

Louis Silvie Zamperini (ur. 26 stycznia 1917 w Oleanie, zm. 2 lipca 2014 w Los Angeles)[1][2] – amerykański biegacz olimpijski, uczestnik II wojny światowej, ocalały więzień wojenny, po wojnie działacz resocjalizacyjny wśród zagrożonej młodzieży.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Louis Zamperini urodził się 26 stycznia w Oleanie jako syn Anthony'ego i Louisy Zamperini. Miał starszego brata Peta i dwie młodsze siostry Virginie oraz Sylvie. Początkowo nie zapowiadał się na sportowca, był butnym młodzieńcem mającym kontakt z przestępczością. Decydującą rolę w zmianie sposobu bycia odegrał jego brat który namówił go do biegania.

Start olimpijski[edytuj | edytuj kod]

Luis czynił szybkie postępy, zaczął marzyć o udziale w Olimpiadzie. W próbie olimpijskiej na Wyspie Randalla zajął drugie miejsce za Donaldem Rayem Lashem w biegu na 5000 metrów co dało mu kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. W trakcie zawodów mimo, że nie osiągnął dobrego wyniku (VIII miejsce) zasłynął z niesamowitego finiszu bowiem na ostatnim okrążeniu nadrobił aż 46 metrów do przewodzących w stawce Finów. Zwrócił tym samym na siebie uwagę samego Adolfa Hitlera, który ponoć uścisnął mu dłoń i powiedział: "Ach, to ty jesteś tym młodym człowiekiem z szybkim finiszem".

Kariera wojskowa i życie powojenne[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu II wojny światowej zapisał się do marynarki lotnictwa. Uczestniczył w katastrofie samolotu w wyniku której jako ocalały dryfował 47 dni po Oceanie Spokojnym. Po dobiciu do brzegu (Wyspy Marshalla) dostał się do niewoli japońskiej. Po skończeniu wojny zapadł w zespół stresu pourazowego przypuszczalnie z powodu tortur oraz cierpień których doznał w trakcie II wojny światowej. Nie udało mu się powrócić do kariery sportowej. Pogrążył się w nałogu alkoholowym. Dopiero po kilku latach udało mu się z niego wyjść. W 1949 roku przybył na kampanię ewangelizacyjną organizowaną przez Billy'ego Grahama w Los Angeles. Postanowił odtąd zajmować się głoszeniem Słowa Bożego. Pojechał także do obozu dla japońskich zbrodniarzy wojennych w Sugamo, aby im wybaczyć.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Historii Zamperiniego, jego sportowej karierze, służbie wojskowej i późniejszym przeżyciom w japońskim obozie jenieckim poświęcona jest książka Laury Hillenbrand pod tytułem Niezłomny (Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption). Na 25 grudnia 2014 r. zapowiedziana została ponadto światowa premiera ekranizacji książki, w reżyserii Angeliny Jolie, na podstawie scenariusza Ethala i Joela Coenów.

Przypisy

  1. Ira Berkow: Louis Zamperini, Olympian and ‘Unbroken’ War Survivor, Dies at 97 (ang.). nytimes.com, 2014-07-03. [dostęp 2014-07-04].
  2. Matt Schudel / The Washington Post: Louis Zamperini: Olympic athlete who went to war and spent 47 days on a life raft then two years in a Japanese prison camp (ang.). independent.co.uk, 2014-07-03. [dostęp 2014-07-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]