Louis de Broglie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Louis de Broglie
Louis de Broglie
Data i miejsce urodzenia 15 sierpnia 1892
Dieppe
Data i miejsce śmierci 19 marca 1987
Louveciennes
Zawód fizyk

Louis Victor Pierre Raymond de Broglie (ur. 15 sierpnia 1892 w Dieppe, zm. 19 marca 1987 w Louveciennes) – francuski fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1929 za odkrycie falowej natury elektronów.

Planował zostać historykiem i ukończył studia w tym kierunku, ale zapewne pod wpływem swojego brata Maurice'a, który był fizykiem, zaczął interesować się fizyką i matematyką. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 zgłosił się do armii francuskiej oferując swoją pomoc przy opracowaniu i budowie sieci komunikacji radiowej.

W odróżnieniu od swojego brata, który był głównie fizykiem eksperymentalnym, Louis interesował się raczej fizyką teoretyczną. W 1924 napisał doktorat na temat Recherches sur la théorie des quanta (Badania nad teorią kwantową)[1], w którym zaprezentował swoją teorię falowych właściwości cząstek fale de Broglie'a, opierając się na pracach Einsteina i Plancka o dualizmie korpuskularno-falowym. Pracował od 1928 jako profesor fizyki w Paryżu. De Broglie rozwinął w późniejszym okresie swoją hipotezę, formułując ostatecznie hipotezę de Broglie'a. W 1929 otrzymał Nagrodę Nobla za swoje badania, praktyczne zastosowanie teorii de Broglie'a pozwoliło między innymi na zbudowanie mikroskopu elektronowego. Od 1932 pracował na Sorbonie. Od 1942 był stałym sekretarzem Akademii Francuskiej.

Późniejsze jego prace dotyczą: teorii elektronów, budowy jądra atomu, zastosowań mechaniki falowej do fizyki jądrowej, fizyki relatywistycznej oraz rozprzestrzeniania się fal elektromagnetycznych.

Napisał: Introduction + l'étude de la mécanique ondulatoire (1930), Recueil d'exposés sur les ondes et corpuscules (1930), wreszcie, ze swym bratem Maurice'em Introduction + la physique des rayons X et gamma (1928).

W 1935 Uniwersytet Warszawski przyznał mu tytuł doctora honoris causa[2].

Przypisy

  1. L. de Broglie Recherches sur la théorie des quanta (Badania nad teorią kwantową), Praca doktorska, Paryż, 1924, opublikowana w Ann. de Physique (10) 3, 22 (1925)
  2. Doktoraty HC. uw.edu.pl. [dostęp 21 lutego 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]