Ludwik V Gnuśny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwik V Gnuśny
Louis V.jpg
Król Franków Zachodnich
Okres panowania od 986
do 987
Poprzednik Lotar
Następca Hugo Kapet
Dane biograficzne
Dynastia Karolingowie
Urodziny ok. 967
Śmierć 21 maja 987
Ojciec Lotar
Matka Emma Włoska
Żona Adelajda Andegaweńska
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Ludwik V Gnuśny (ur. ok. 967, zm. 21 maja 987) – król zachodnich Franków (Francji) 986-987, ostatni władca z dynastii Karolingów.

Najstarszy syn króla Lotara i Emmy, córki Lotara II, króla Włoch. Ludwik został koronowany już w 979 r., ale władzę objął po śmierci ojca.

Ponieważ panował tylko jeden rok i niewiele mógł w tym czasie zdziałać, być może dlatego średniowieczni kronikarze obdarzyli go przydomkiem "qui nihil facit – który nic nie zrobił".

Ludwik V był żonaty od 982 r. z Adelajdą Andegaweńską, córką Fulka II - hrabiego Andegawenii, dwukrotną wdową. Już w 984 r. Adelajda została odsunięta przez męża i stracono możliwość przedłużenia istnienia dynastii karolińskiej.

Jego głównym posunięciem było zwołanie Franków na zjazd w Compiègne, w celu osądzenia arcybiskupa Reims, Adalberona, który wspierał Ottona II w jego konflikcie z Lotarem. Zmarł w przeddzień zjazdu po upadku z konia, choć niewykluczone również, że został otruty przez własną matkę. Zwołany przez niego zjazd zajął się zatem wyborem nowego króla.

Ludwik V Gnuśny był ostatnim królem zachodniofrankijskim wywodzącym się z dynastii Karolingów francuskich. Po nim w 987 r. koronę francuską otrzymał Hugo Kapet, wywodzący się z rodu Robertynów, który dał początek dynastii królewskiej Kapetyngów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Lotar
Grand Royal Coat of Arms of France.svg Król Franków Zachodnich
986 - 987
Grand Royal Coat of Arms of France.svg Następca
Hugo Kapet