Ludwika Hanowerska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwika Hanowerska
Louise of Great Britain, Queen of Denmark and Norway.jpg
Coat of Arms of Louise of Great Britain.svg
Królowa Danii i Norwegii
Okres panowania od 1746
do 1751
Poprzedniczka Zofia Magdalena
Następczyni Juliana Maria brunszwicka
Dane biograficzne
Dynastia Welfowie
Urodzona 18 grudnia 1724
Koronowana 1747 Zamek Frederiksborg Hillerød
Zmarła 19 grudnia 1751
Pochowana Katedra w Roskilde
Ojciec Jerzy II
Matka Karolina z Ansbachu
Mąż Fryderyk V
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Ludwika hanowerska duń. Louise af England (ur. 18 grudnia 1724 w Leicester House w Londynie, zm. 19 grudnia 1751 w Christiansborgu w Kopenhadze) – królowa Danii i Norwegii.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Luisa, księżniczka Walii, urodziła się jako piąta córka, a zarazem najmłodsze dziecko Jerzego, księcia Walii, i jego żony Karoliny z Ansbachu. Ochrzczona została 22 grudnia.

11 czerwca 1727 roku, kiedy Ludwika miała dwa lata, zmarł jej dziadek Jerzy I. Jej ojciec zasiadł na tronie brytyjskim jako Jerzy II, a jego córka otrzymała tytuł Jej Królewska Wysokość Księżniczka Luiza.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Wyszła za mąż za następcę tronu Danii i Norwegii, przyszłego króla Fryderyka V. Małżeństwo zostało zawarte z powodów politycznych. Ludwika została najpierw poślubiona per procura 10 listopada 1743 w Hanowerze. Osobę przyszłego męża reprezentował brat panny młodej, książę Cumberland. Właściwy ślub odbył się 11 grudnia 1743 w Kopenhadze. Para doczekała się siedmiorga dzieci, dwoje z nich nie przeżyło:

Jej mąż zasiadł na tronie 6 sierpnia 1746 jako Fryderyk V. Ludwika otrzymała tytuł królowej Danii i Norwegii. Była uprzejmą i bezpośrednią osobą, a pod jej wpływem zupełnie zmieniła się dotąd panująca atmosfera na duńskim dworze na bardziej radosną. Zaraz po ślubie Ludwika zaczęła się uczyć duńskiego i wymagała, aby w tym języku mówiono na dworze. Szybko podbiła serca Duńczyków, jednak jej stosunki z mężem nigdy nie były serdeczne. Zagraniczni dyplomaci wypowiadali się pochlebnie o jej talentach towarzyskich i umiejętności prowadzenia interesującej rozmowy[potrzebne źródło]. Królowa wiele czasu poświęcała wychowaniu dzieci i raczej nie mieszała się do polityki poza jednym wyjątkiem, kiedy usiłowała zapobiec zaręczynom swojej ulubionej córki Zofii Magdaleny z następcą tronu szwedzkiego, przyszłym królem Gustawem III.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Ludwika zmarła na skutek infekcji, będąc w daleko zaawansowanej ciąży, 19 grudnia 1751 w Christiansborgu w Kopenhadze, piętnaście lat przed śmiercią swojego męża. Została pochowana w katedrze w Roskilde.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Zofia Magdalena
National Coat of arms of Denmark.svg Królowa Danii
1746-1751
National Coat of arms of Denmark.svg Następca
Juliana Maria brunszwicka
Poprzednik
Zofia Magdalena
Coat of arms of Norway.svg Królowa Norwegii
1746-1751
Coat of arms of Norway.svg Następca
Juliana Maria brunszwicka