Médaille militaire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Medal Wojskowy
Médaille Militaire
Awers
Awers i rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 22 stycznia 1852
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Medal Wojskowy (fr. Médaille Militaire) – francuski order wojskowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Medal Wojskowy został ustanowiony 22 stycznia 1852 przez Ludwika Napoleona III Bonaparte dla wyróżnienia szeregowych i podoficerów, którzy odznaczyli się w walce aktami odwagi. Przyznawany był także za odniesienie ran. Było to pierwsze francuskie odznaczenie za zasługi przyznawane dla wojskowych poniżej stopni oficerskich. Dla podniesienia prestiżu orderu, jako wyjątek, przyznawany był także dla generałów i marszałków, którzy zostali uprzednio kawalerami Krzyża Wielkiego Legii Honorowej, za bezpośrednie dowodzenie w walce, a od I wojny światowej także za szczególne zasługi dla operacji wojskowych (m.in. otrzymali go Ferdinand Foch i Joseph Joffre). Aktualny statut Medalu Wojskowego pochodzi z 1962.

Order mogły otrzymywać także miejscowości i sztandary jednostek, lecz były to rzadkie przypadki (ostatnio, w 1983 sztandar 3. kompanii 1. Pułku Strzelców Spadochronowych za działania w Bejrucie). Sporadycznie też order nadawano osobom nie wojskowym oraz cudzoziemcom, m.in. otrzymali go John Pershing, Józef Piłsudski i Winston Churchill.

Był to pierwszy order kraju sojuszniczego nadany polskim żołnierzom na zachodzie w czasie II wojny światowej za pomoc przy ratowaniu rozbitków z krążownika minowego Pluton. Otrzymało go dwóch matów i marynarz okrętu ORP Iskra.[1]

Pierwsze 48 orderów zostało wręczonych 21 marca 1852. Medal Wojskowy nadano ponad 1 milionowi osób (2002), w tym ok. 230 000 podczas I wojny światowej.

Opis oznaki[edytuj | edytuj kod]

Oznaka orderu początkowo nawiązywała do symboliki imperialnej: na awersie znajdował się profil Ludwika Napoleona Bonaparte otoczony jego imieniem ("Louis-Napoleon"), a medalion był zawieszony na wstążce na zawieszce o formie cesarskiego orła, trzymającego dwie błyskawice. Następnie, odznaka ulegała zmianom, zachowując jednak generalnie tą samą formę. Po przegranej wojnie z Prusami, od 8 listopada 1870 znikła symbolika imperialna, zastąpiona przez republikańską, a pod portretem na awersie pojawiła się data "1870", zastąpiona przez gwiazdkę w 1951 roku.

Obecnie, medal jest w formie srebrnego pozłacanego medalionu z głową kobiety symbolizującą Republikę Francuską, otoczonego niebieskim emaliowanym kręgiem, na którym znajduje się napis: RÉPUBLIQUE FRANÇAISE. Naokoło medalionu jest srebrny wieniec laurowy. Na rewersie, na złotym medalionie znajduje się napis: VALEUR / ET / DISCIPLINE ("Męstwo i dyscyplina"). Medalion jest zawieszony na żółtej wstążce z zielonymi brzegami, za pośrednictwem przywieszki łączącej symbolikę różnych broni (zbroja, lufy armat, rapier, kotwica).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz też kategorię: Odznaczeni Médaille Militaire.

Przypisy

  1. Jerzy Pertek: Wielkie dni małej floty. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1990, s. 210. ISBN 83-210-895.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978