Młodzieżowa rada miasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Młodzieżowa Rada powiatu / gminy / miasta / dzielnicy – fakultatywny organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym.

Młodzieżowe Rady tworzone są przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, rzadziej uczniowie szkół podstawowych (Oleśnica, Oława, Syców, Czaplinek). Pracując w Młodzieżowej Radzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają także możliwość wpływania na swoją gminę, miasto czy powiat – podejmując konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować swoich rówieśników przed władzami miasta.

Pierwsza Młodzieżowa Rada została utworzona w Polsce w 1990 roku w Częstochowie. Dopiero w 2001 roku, wraz z nowelizacją ustaw samorządowych, do ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono art. 5b, formalnie zezwalający na utworzenie Młodzieżowej Rady gminy[1]. Młodzieżowe Rady nie mają statusu organizacji pozarządowej ani nie posiadają osobowości prawnej.

Rada Miasta/dzielnicy/gminy/powiatu, powołując Młodzieżową Radę, nadaje jej statut, który określa szczegółowe kompetencje i zasady działania oraz tryb wyboru radnych. Młodzieżowe Rady mogą otrzymać formalne uprawnienie opiniowania uchwał rad gmin dotyczących młodzieży, a także inne kompetencje zbliżone do kompetencji komisji rad gmin.

Największymi polskimi miastami posiadającymi Młodzieżową Radę są: Kraków, Katowice, Łódź[2], Warszawa[3] oraz od roku 2014 Poznań[4].

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 594, z późn. zm.)
  2. Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi. [dostęp 2014-02-15].
  3. Młodzieżowa Rada. W: Strona urzędu miejskiego Stołecznego Miasta Warszawy [on-line]. [dostęp 2014-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014–04–27)].
  4. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania [dostęp 2014-03-15]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przygotowano na podstawie "Standardów funkcjonowanie młodzieżowych rad w Polsce" za zgodą Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Samorządów Lokalnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]