M56 Magistrala Amursko-Jakucka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
M56
Długość 1212 km
Mapa
Mapa M56

     M56 Magistrala Amursko-Jakucka

Zdjęcie
Zdjęcie M56

M56 Magistrala Amursko-Jakucka (ros. Амуро-Якутская автомобильная дорога lub Амуро-Якутская автомагистраль), nazywana także Lena (ros. Лена) – droga samochodowa we wschodniej części Rosji, łącząca Jakucję z Koleją transsyberyjską i BAM-em. Długość 1212 km; budowana etapami od 1925 do 1964. Jako magistrala, jest opatrzona numerem M56, który obowiązuje do końca 2017 roku. W związku z planowaną zmianą numeracji sieci dróg w Rosji, od 1 stycznia 2018 Magistrala Amursko-Jakucka będzie miała oznaczenie drogi A360.[1]

Ważniejsze miejscowości na trasie (w kolejności od południa do północy):

W Niżnym Bestiachu, droga ta łączy się z 56 Traktem Magadańskim, także oznaczonym jako M56, prowadzącym do Magadanu na wybrzeżu Morza Ochockiego, o 2032 km na zachód (odległość drogowa).

Trasa[edytuj | edytuj kod]

Niedogodności trasy[edytuj | edytuj kod]

Droga przebiega przeważnie po terenach wiecznej zmarzliny. Nawierzchnia asfaltowa istnieje tylko na niewielkich odcinkach w rejonie Tyndy, Neriungri i Ałdanu. Istnieją odcinki, na których nie ma zupełnie utwardzonej nawierzchni, a droga podczas topnienia śniegu (maj – początek czerwca) staje się trudno przejezdna[2]. W 2006 r. droga została uznana za jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg świata[3]. Główną wadą drogi jest brak stałej przeprawy (mostu) nad Leną. Latem funkcjonuje osobowo-towarowy prom, zimą (grudzień – kwiecień) – przeprawa po lodzie, w okresie lodowych pływów i zamarzania połączenie jest możliwe tylko drogą powietrzną a w ostatnich latach – poduszkowcem. Budowa mostu kolejowo-drogowego w ramach budowy Amursko-Jakuckiej magistrali kolejowej wielokrotnie opóźniała się i nie rozpoczęła się do tej pory.

Przypisy